Mający swoje korzenie w japońskiej filozofii zen, minimalistyczny wystrój wnętrz podbija serca coraz większej liczby ludzi na całym świecie. Ujmuje on swoją harmonijnością i porządkiem, zapewniając dobre samopoczucie domowników. Jakie są główne zasady tego trendu?
Prostota
Dla wielu osób, które chciałyby wprowadzić do swoich wnętrze minimalizm pytanie, od czego zacząć staje się kluczowe. Filozofię stylu minimalistycznego można zawrzeć w jednym stwierdzeniu – mniej znaczy więcej. Zasada ta obowiązuje w każdym aspekcie wyposażania wnętrza, począwszy od wyboru jego kolorystyki, poprzez meble, aż po dodatki. Minimalizm w mieszkaniu zakłada, że rzeczy, z których się nie korzysta, są w nim po prostu zbędne. Tym samym w pomieszczeniach znajdują się tylko te przedmioty, które są rzeczywiście potrzebne. W minimalistycznych aranżacjach nie ma miejsca na bibeloty, okazałe dekoracje, zdobione meble czy inne strojne elementy. Króluje tu wręcz ascetyczna prostota – gładkie fronty, geometryczne kształty, a także jednolite powierzchnie.
Ponadczasowość
Meble we wnętrzach minimalistycznych powinny być jak najbardziej funkcjonalne oraz ponadczasowe, a ich ilość ograniczona do niezbędnego minimum. Godne polecenia są zestawy modułowe o gładkich drzwiczkach i blatach, lakierowane lub matowe. Wszelkiego rodzaju ornamenty, rzeźbienia czy ozdobniki nie wpisują się w ten styl. Nie tylko sama bryła ma tu znaczenie - elementy aranżacyjne powinny odznaczać się też wysoką jakością, zapewniającą im długoletnią żywotność. Decydując się na minimalizm w domu, warto wybrać artykuły z takich materiałów jak drewno, szkło, metal, beton bądź dobre tworzywa sztuczne, mając na uwadze, że każdy detal odgrywa w tym stylu niezwykle ważną rolę i nie powinien znaleźć się w mieszkaniu przypadkowo.
Monochromatyczność
Mówiąc o zasadach minimalizmu, nie można zapomnieć o palecie barw. Królują tu barwy pastelowe, stonowane i spokojne, przede wszystkim odcienie szarości, beżu, brązu, a także biel. Jako wyrazisty akcent, swego rodzaju dekor, może pojawić się jeden element w odznaczającym się kolorze, na przekład oliwkowa poduszka. Ściany powinny być gładkie, jednolite. Można zdecydować się na zawieszenie subtelnego obrazu w delikatnej, prostej ramie. W minimalistycznych wnętrzach niebagatelne znaczenie ma również właściwe oświetlenie. Do pomieszczenia powinno dostawać się jak najwięcej naturalnego światła. W doborze lamp także obowiązuje zasada umiaru i geometrycznych brył.
Minimalistyczne aranżacje mają uniwersalny charakter - pasują do każdego wnętrza, zarówno do małych pomieszczeń, jak i przestronnych loftów. Dzięki jasnej, stonowanej kolorystyce niewielkie mieszkanie w minimalistycznej aranżacji optycznie wyda się bardziej przestronne, natomiast we wnętrzach loftowych styl minimalistyczny znakomicie skomponuje się z elementami industrialnymi. Minimalistyczny wystrój z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie pomieszczenia uporządkowane, eleganckie oraz przestronne.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:
Mieszanie mebli tradycyjnych z nowoczesnymi
Jaki rodzaj obicia kanapy wybrać?
Narożnik w kształcie litery L czy U – który kształt wybrać?
Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?
Ciemne wnętrza
Jak wybrać wygodne biurko do pracy przed komputerem?
Wielki pojedynek: meble modułowe kontra meble na wymiar
Biuro w kawalerce, czyli jak zorganizować przestrzeń do pracy w domu
Meble dziecięce oszczędzanie przez piętrowanie
Jak urządzić poddasze użytkowe?
Meble Helvetia
Meblościanka - rozwiązanie do nowoczesnego wnętrza
Które cechy stylu skandynawskiego warto wykorzystać we wnętrzach?
Jej Wysokość Kanapa. Jak Dobrać Idealną Sofę do Salonu?
Urządzamy mieszkanie na wynajem - o czym warto pamiętać?
Dlaczego do salonu warto wybrać narożnik?
Kuchnia w kolorze czerwonym w trzech krokach
Czym kierować się podczas zakupu łóżka?
Pastelowe Aranżacje Salonu - Dla Złaknionych Odpoczynku
Jak urządzić małe mieszkanie? 5 skutecznych trików
Komentarze