Spis treści:
- Soda oczyszczona dobra na wszystko
- Pogromca kamienia – ocet
- Kwasek cytrynowy do czyszczenia
- Sól kuchenna nie tylko dodaje smaku
- Produkty do czyszczenia, które znajdziesz w domu
- Przepiękny zapach w domu – olejki eteryczne
- Dlaczego warto używać domowych środków do sprzątania?
- Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze sprzątaniem:
Chemiczne środki czystości doskonale usuwają tłuszcz, kamień i inne zabrudzenia. Nie pozostają jednak obojętne dla zdrowia domowników. Podrażnienia skóry, spojówek i dróg oddechowych to najczęstsze skutki uboczne stosowania silnej chemii domowej. Okazuje się jednak, że łatwo zastąpić ją łagodnymi i naturalnymi środkami do sprzątania, które są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale też dla środowiska. Jak sprzątać dom bez chemii? Sprawdź!
Soda oczyszczona dobra na wszystko
Wodorowęglan sodu znany z kuchni pod nazwą sody oczyszczonej to bezwonny biały proszek o lekko zasadowym odczynie. Soda jest przydatna przy sprzątaniu, ponieważ łatwo łączy się z wodą, tworząc pastę. Zawarte w niej drobne kryształy mają właściwości ścierające, natomiast zasadowe pH rozpuszcza tłuszcze. Soda doskonale sprawdza się do czyszczenia kuchni. Na bardzo silnie zatłuszczone powierzchnie warto stosować gorący roztwór sody oczyszczonej. Poradzi on sobie np. z zaschniętym brudem na okapie. Soda przyda się w kuchni także do czyszczenia przypalonych garnków czy piekarnika. Wystarczy zostawić pastę na spaleniźnie na noc, a później wyszorować. Warto stosować sodę do mycia wnętrza lodówki, ponieważ ma ona kontakt z żywnością.
Ponadto soda oczyszczona świetnie neutralizuje zapachy nie tylko w lodówce. Warto raz na jakiś czas posypać nią dywany, kanapy czy legowiska zwierząt i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy odkurzyć proszek, a tekstylia zostaną odświeżone. Soda oczyszczona ma także zdolność delikatnego wybielania. Dodana do białego prania doskonale odświeża ubrania. Ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, więc sprawdzi się w łazience do usuwania i zapobiegania pleśni. Delikatnie dezynfekuje sprzątane powierzchnie, a ponadto rozpuszcza także uporczywy osad z mydła, jest więc wielozadaniowa.
Pogromca kamienia – ocet
Ocet spirytusowy to także specyfik, który każdy ma w kuchni. Używa się go nie tylko do przetworów. Doskonale radzi sobie z kamieniem. Mieszając ocet z wodą w proporcji 50:50, otrzymasz środek do czyszczenia łazienki. Przelej go do butelki ze spryskiwaczem i nałóż na powierzchnie, które chcesz wyczyścić. Roztwór octu doskonale poradzi sobie ze śladami od wody i mydła na kabinie prysznicowej czy płytkach. Wyczyścisz nim również zakamieniony czajnik czy ekspres.
Roztwór octu lekko nabłyszcza, więc sprawdzi się do czyszczenia okien i luster. Podobnie jak soda dobrze radzi sobie także z tłuszczem, dzięki czemu znajdzie zastosowanie w kuchni. Umyjesz nim podłogę bez smug. Ponadto wywabia on tłuste plamy z tkanin i zmiękcza wodę. Jeżeli dodasz go do prania zamiast płynu do płukania, tkaniny będą miękkie. Nie bój się zapachu octu, ponieważ szybko wyparowuje.
Kwasek cytrynowy do czyszczenia
Sok z cytryny zawiera w sobie kwas, który sprawdza się w usuwaniu kamienia i tłuszczu. W syntetycznej formie proszku jest łatwy do przechowywania i szybko rozpuszcza się w wodzie. Kwasek cytrynowy doskonale sprawdzi się do sprzątania kuchni i łazienki. Wystarczy rozpuścić łyżkę kwasku cytrynowego w 100 ml wody i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowanym płynem możesz umyć zakamienioną kabinę prysznicową, płytki czy baterię umywalkową i wannową. Kwasek cytrynowy to także świetny środek odkamieniający do czajnika czy expressu. Jego działanie jest podobne do octu, ale bez ostrego zapachu.
Dodatkowo kwasek cytrynowy skutecznie usuwa osady z kawy i herbaty. Sprawdzi się do wyczyszczenia przebarwionych kubków czy sztućców, ale możesz również dosypać go do prania, by usunąć plamy. Stosowanie go usuwa także nieprzyjemne zapachy i kamień z urządzeń AGD. Roztwór kwasku cytrynowego sprawdzi się także jako naturalny zastępnik nabłyszczacza do zmywarki.
Sól kuchenna nie tylko dodaje smaku
Sól to podstawowa przyprawa, którą każdy ma w swoim domu. Poza oczywistymi walorami smakowymi ma także właściwości czyszczące i dezynfekujące. Dawniej używano jej przede wszystkim do usuwania osadów z garnków i sztućców. W połączeniu z octem lub sodą można z niej przygotować pastę do szorowania zlewu czy brodzika. Sól dobrze radzi sobie z kamieniem i przypaleniami, dlatego sprawdzi się do czyszczenia piekarnika. Ponadto neutralizuje zapachy i zabija bakterie, więc jest doskonałym domowym środkiem do dezynfekcji. Posypanie deski do krojenia solą i sodą, a następnie przelanie wrzącą wodą pozwoli pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów i zapachów po jedzeniu.
Produkty do czyszczenia, które znajdziesz w domu
Poza sodą, solą, kwaskiem cytrynowym i octem w swoim domu znajdziesz więcej produktów mających zastosowanie do sprzątania. Takim specyfikiem jest woda utleniona, która doskonale sprawdza się do usuwania pleśni i grzybów. Przetarcie nią silikonu w łazience i ram okiennych zapobiega wykwitom grzybów. Sprawdzi się także do przetarcia wnętrza lodówki.
Kolejnym nieoczywistym produktem do sprzątania jest pasta do zębów. Dzięki właściwościom wybielającym i delikatnie ścierającym doskonale czyści białe powierzchnie. Umyjesz nią m.in. buty czy torebki ze skóry. Dodatkowo pasta do zębów nadaje się także do wyczyszczenia biżuterii czy sztućców z patyny.
Przepiękny zapach w domu – olejki eteryczne
Sklepowe środki czystości kuszą pięknymi zapachami. Po sprzątaniu nimi pozostaje przyjemna świeżość. Jednak wdychanie chemicznych drobinek nie jest dobre dla zdrowia. Zapach środków do sprzątania można zastąpić olejkami eterycznymi. Są naturalne, a ich silne aromaty sprawiają, że wystarczy kilka kropel dodanych do naturalnego środka do czyszczenia.
Niektóre z nich mają także dodatkowe właściwości. Olejek lawendowy nie tylko cudownie pachnie, ale także uspokaja, a dodatkowo działa antyseptycznie i odstrasza szkodniki. Świetny jest także olejek z drzewa herbacianego. Podobnie działa na szkodniki, a do tego zapobiega pleśni. Spryskanie nim ram okien przeciwdziała powstawaniu grzyba od wilgoci, a ponadto odstrasza pająki i owady. Olejki cytrusowe działają podobnie, a ich zapach przypadnie do gustu niemal każdemu.
Dlaczego warto używać domowych środków do sprzątania?
Domowe środki czystości są równie skuteczne co sklepowe, bezpieczniejsze dla naszego zdrowia i środowiska, ale na dodatek tańsze. Ponadto ograniczając zakupy gotowych detergentów, zmniejszamy produkcję plastiku. Obecnie wiele osób cierpi na alergię, którą obecność chemicznych detergentów w mieszkaniu jeszcze potęguje. Sprzątanie naturalnymi środkami sprzyja zdrowiu i pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze sprzątaniem:
Czyszczenie parą – wady i zalety
Komentarze