Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Sposoby na czyszczenie narożników

Sposoby na czyszczenie narożników

Piękny narożnik obity miłą w dotyku tapicerką może być najlepszą ozdobą salonu, pod warunkiem, że zawsze wygląda jak nowy. Na skutek częstego użytkowania może on jednak stracić swoją świeżość. Sierść zwierząt, kurz, zabrudzenia czy plamy wynikające z jego zalania napojami to winowajcy jego brzydkiego wyglądu. Jak wyczyścić narożnik domowymi sposobami?

Jak często należy robić pranie narożnika?

Trudno określić, jaka powinna być częstotliwość prania mebli tapicerowanych. W przypadku jasnej, podatnej na zabrudzenia tapicerki i w domach, gdzie mieszkają dzieci i zwierzęta, kanapy brudzą się o wiele szybciej i trzeba je czyścić systematycznie. Należy pamiętać o tym, by na bieżąco pozbywać się świeżych plam, czyszcząc tapicerkę wilgotną ścierką i usuwając z niej sierść specjalnymi szczotkami lub rękawicami. Całościowe pranie narożnika można zrobić raz do roku, przy okazji generalnych porządków w domu. Dzięki temu kanapa będzie dłużej prezentowała się świeżo, a to oznacza, że będzie można użytkować ją przez wiele lat.

Czyszczenie narożnika – czy warto zatrudniać profesjonalną firmę?

Firmy oferujące usługi czyszczenia tapicerki w domu klienta przeprowadzą tę całą czynność sprawnie, ale niestety może to sporo kosztować. Do tego celu wykorzystują specjalne odkurzacze piorące oraz środki chemiczne. Czyszczenie tapicerki skórzanej jest droższe niż materiałowej – za tę usługę, biorąc pod uwagę, że dojazd do klienta jest bezpłatny, zapłacić trzeba około 150-300 złotych. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Nowoczesne tkaniny obiciowe produkowane są z materiałów hydrofobowych, czyli nienasiąkających wodą. Takie tkaniny łatwo jest utrzymywać w czystości, gdyż zabrudzenia nie wnikają w głąb tapicerki i ewentualne rozlane wino czy kawę wystarczy osuszyć ręcznikiem papierowym i przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń.

Jak wyczyścić narożnik z materiału o porowatej strukturze?

Tkaniny velvetowe, bardzo popularne na współczesnych narożnikach, łatwo można wyczyścić bez używania odkurzacza piorącego i środków chemicznych. Wystarczy wilgotna ściereczka i roztwór wody z kwaskiem cytrynowym, płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania. Tak nasączoną miękką gąbką wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsca, oczyścić delikatnie ścierką zmoczoną wodą i pozostawić do wysuszenia na kilka godzin. Czyszczenie narożnika z trudniejszych materiałów może być bardziej skomplikowane. Warto wtedy wykorzystać specjalne pianki wnikające w głąb tapicerki i „wyciągające” brud na powierzchnię, a następnie przetrzeć umyte miejsca wilgotną szmatką i zostawić do wysuszenia. Zanim jednak zacznie się prać narożnik na mokro, należy dokładnie odkurzyć go, wykorzystując specjalną końcówkę do odkurzacza, również we wszystkich zakamarkach, oraz ściągnąć sierść i włosy, na przykład szczotką, rolką do ubrań bądź gumową rękawicą do tego celu.

Jak wyczyścić narożnik z ekoskóry?

Aby wyczyścić narożnik z ekoskóry, należy użyć miękkiej ściereczki z mikrofibry nasączonej środkiem myjącym – na przykład mydłem lub płynem do mycia naczyń, a następnie przetrzeć na mokro i wysuszyć ręcznikiem papierowym. Trzeba uważać, aby nie trzeć ekoskóry zbyt mocno, gdyż można ją uszkodzić. Dobrze jest zakończyć proces po dokładnym wyschnięciu narożnika, natłuszczając jego całość specjalnym mleczkiem do konserwacji mebli skórzanych. Nada on odpowiedniego połysku kanapie i zapobiegnie niszczeniu się mebla w perspektywie czasu. Na co dzień można przecierać takie narożniki chusteczkami nawilżanymi przeznaczonymi do czyszczenia powierzchni skórzanych.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:

Duży narożnik czy kanapa z fotelami co wybrać?
Salon z dwoma sofami stwórz przytulny kącik wypoczynkowy
Jak zaaranżować hokery?
Charakterystyka stylu vintage
Szafki kuchenne z szufladami czy półkami?
Jak sprawdzić, czy meble są dobrej jakości?
Jak dobrze łączyć ze sobą meble tradycyjne i nowoczesne?
Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?
Wnętrze w stylu japandi
Dywan w salonie – jak wybrać jego rozmiar i kształt?
Drzwi przesuwne – oszczędność miejsca i elegancja
Biurko dla nastolatka co zwrócić uwagę?
Jak zachować czystość w domu – triki i porady
Łóżko dla dziecka – zadbaj o wygodę swojej pociechy
Modny balkon – trendy na 2022 rok
Jak urządzić duże pomieszczenie?
Wybieramy idealny stolik kawowy
4 zasady, jak dbać o meble drewniane, aby wyglądały doskonale przez wiele lat
Styl urban jungle
Podnóżek - zbędny dodatek czy uniwersalny mebel?


Komentarze