Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Róż we wnętrzach - ponadczasowa elegancja czy kicz?

Róż we wnętrzach - ponadczasowa elegancja czy kicz?

Róż we wnętrzach - ponadczasowa elegancja czy kicz?

Róż był kiedyś uważany za kolor zarezerwowany do pokoju dziecięcego i rzadko pojawiał się w salonie. Coraz częściej jednak jest wykorzystywany w aranżacjach. Dzieje się tak za sprawą popularności stylu retro i zwrotu w stronę lat 50. i 60., a także dzięki ogłoszeniu odcienia viva magenta kolorem roku 2023. Róż we wnętrzach zdecydowanie nie jest kiczem. Sprawdź, z czym go łączyć i do jakich pomieszczeń pasuje!

Róż - jaki to kolor?

Mówiąc o różu można mieć na myśli różne odcienie. Kolor ten ma wiele odmian - od jasnych wariantów, takich jak pudrowy, cukierkowy czy brudny róż po ciemne i nasycone: amarant, fuksję czy malinowy. Istnieją także barwy powstałe na skutek wymieszania różu z innymi kolorami. Są to na przykład odcień łososiowy czy koralowy. Aranżacji z różem można stworzyć naprawdę wiele. Do każdego odcienia pasuje coś innego. Największą furorę we wnętrzach robią jednak jasne róże.

Róż na ścianach - hit czy kicz?

Jasne, neutralne odcienie różu dają duże pole do manewru we wnętrzach. Doskonale sprawdzają się także na ścianach. Stanowią bazę dla mebli i dodatków w innych kolorach. Różowe ściany sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, pokoju dziecka, jak i w mniej oczywistych wnętrzach, takich jak kuchnia czy łazienka. Ciemne odcienie różu na ścianach to opcja dla odważnych. Jeżeli jednak zdecydujesz się na pomalowanie jednej ściany farbą w odcieniu magenta, fuksja czy amarant, możesz stworzyć naprawdę ciekawe wnętrze.

Różowe meble czy dodatki?

Róż we wnętrzach może być obecny także w postaci mebli i ozdób, a tych jest ogromny wybór. Chcąc zaaranżować salon z dodatkiem różu, postaw na modną w tym sezonie kanapę lub narożnik w kolorze różowym. Bogaty wybór odcieni sprawi, że znajdziesz mebel w każdym dowolnym stylu od glamour po skandynawski. Doskonałym pomysłem będzie także kupienie dużego, wygodnego fotela w tym kolorze.

Różowe dodatki

Ciekawym akcentem w sypialni może być różowe łóżko. To kolor, który odpręża, więc pasuje tam doskonale. Jeżeli masz już meble, a chcesz wprowadzić do wnętrza różowy akcent, spróbuj z dodatkami. Różowe zasłony czy dywan sprawdzą się zarówno w jasnej sypialni, jak i w salonie. Warto też kupić poduszki lub narzutę na łóżko w odcieniu różu. Dzięki temu szybko i niskim kosztem przeprowadzisz niewielką metamorfozę wnętrza.

Do jakiego stylu pasuje róż we wnętrzach?

Jasny róż jest neutralnym kolorem i pasuje do wielu stylów. Jest bardzo często spotykany we wnętrzach skandynawskich. Charakteryzuje się on prostotą i przytulnością, a także jasnymi odcieniami. Subtelny, pudrowy róż idealnie do niego pasuje. Jest też częstym elementem romantycznego stylu prowansalskiego, gdzie przejawia się w postaci delikatnych, kwiatowych motywów. Róż w połączeniu ze złotem sprawdza się bardzo dobrze we wnętrzach glamour. Można go łączyć z wieloma kolorami, dodając aranżacji jaśniejszych lub ciemniejszych tonacji.

Róż obecny jest także w zyskującym popularność stylu kawaii. Jest to rodzaj wystroju cechujący się słodyczą i urokiem. Cukierkowe odcienie różu w postaci mebli i dodatków doskonale z nim współgrają. Ciemniejsze odmiany różu można spotkać w stylistyce retro, ale nie tylko. Nowoczesne wnętrza wymykają się schematom, więc niestandardowe kiedyś  rozwiązania są dziś na porządku dziennym.

Róż w salonie i sypialni - modne rozwiązania

Salon jest miejscem, które można urządzić na wiele sposobów. Jeżeli lubisz ciemne odcienie różu, nie ma przeciwwskazań, by stosować go nawet na ścianie. Warto jednak zachować umiar. Energiczny, soczysty róż mocno dominuje wnętrze. Jedna ściana, duży narożnik lub awangardowy stolik kawowy w tym odcieniu wystarczy. 

Pudrowy lub brudny róż to neutralne odcienie. Nie tak łatwo z nimi przesadzić. Różowe ściany w salonie mogą być bazą dla wystroju w innych kolorach. Możesz też dodać do nich cały zestaw mebli wypoczynkowych w tym odcieniu. Różowy fotel uszatek czy pufa dopełnią aranżacji. 

Róż w sypialni

W sypialni warto ograniczyć krzykliwe kolory. Łóżko tapicerowane w malinowym odcieniu to doskonały sposób na przemycenie do wnętrza różu. Coraz częściej spotkać można także drewniane meble pomalowane farbą kredową na. Toaletka w takim kolorze jest doskonałym dopełnieniem sypialni w romantycznym stylu. 

Róż w kuchni - wiele możliwości

W kuchni zdecydowanie lepiej sprawdzą się jaśniejsze odcienie różu w ciepłej tonacji. Ten kolor doskonale łączy się z drewnianymi frontami szafek czy blatami. Kuchnia nabiera wtedy swojskiego, przyjemnego klimatu. Róż możesz zastosować na ścianie, ale nie tylko. Sprzęty AGD, krzesła do jadalni czy ozdoby w kolorze różowym doskonale się prezentują w tym pomieszczeniu.

Róż możesz połączyć z bielą, szarością czy miętowym odcieniem zieleni. Szafki kuchenne w takich kolorach będą pasować zarówno do różowych ścian, jak i sprzętów. Róż pojawia  się także w aranżacjach retro. Lodówka, ekspres do kawy czy toster stylizowany na lata 60. w cukierkowym kolorze to hit ostatnich lat.

Róż w kuchni

Odważniejszą propozycją są fronty szafek w różowym kolorze. Połączone ze złotymi uchwytami i dużą ilością błyszczących elementów stworzą styl glamour w Twojej kuchni. Jeżeli natomiast szukasz czegoś odważniejszego, postaw na różowe krzesła barowe na chromowanych nogach. Taki nietypowy akcent na pewno ożywi kuchnię otwartą na salon.

Z czym łączyć róż we wnętrzach?

Róż w zależności od odcienia i efektu, jaki chce się uzyskać, można łączyć z wieloma innymi kolorami. Najbardziej popularne zestawy barw to:

Róż i biel

To bezpieczne, neutralne połączenie, które często można spotkać w stylu skandynawskim. Biel stanowi bazę dla mebli w odcieniu pastelowego lub pudrowego różu, do daje spójną, harmonijną aranżację. Jest ona kojąca dla oka, odprężająca i  daje wrażenie przytulności. Z tego względu jest idealna do sypialni i salonu. Dopełnieniem mogą być różnego rodzaju dodatki, takie jak dywany, poduszki, narzuty, zasłony, a także doniczki i ozdoby.

Róż i szarość

Również bardzo neutralne, przytulne połączenie. Można zastosować dowolne odcienie obu tych barw, a aranżacja będzie wyglądać świetnie. Jasne róże z popielatą szarością tworzą delikatne kompozycje, które działają odprężająco. Z tego powodu jest to świetne rozwiązanie do sypialni i salonu. Takie połączenie kolorystyczne zwykle przypada do gustu także dziewczynom w dowolnym wieku, więc jest to świetna propozycja do pokoju dziecięcego. Sprawdzi się nawet w kuchni i w łazience.

Róż i złoto

Róż jest świetnym tłem dla klasycznego złota i jego miedzianego odcienia, stanowi więc doskonałą bazę dla stylu glamour. Złoto zwykle występuje w dodatkach takich jak chromowane lampy stojące czy nogi krzeseł, żyrandol i ozdoby. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na tkaniny przetykane złotą nitką. Obicie mebli, zasłony czy poduszki z takiego materiału prezentują się świetnie w towarzystwie różu. Do całej aranżacji można dodać trzeci kolor: czerń, szarość, biel lub zieleń czy granat. Połączenie różu i złota sprawdzi się także w łazience. Ściany w ciepłym, łososiowym odcieniu, śnieżnobiała armatura i złote baterie czy uchwyty szafek sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać niezwykle stylowo. 

Róż i zieleń

Te dwa kolory wydają się nieoczywistym połączeniem, ale doskonale ze sobą współgrają. Nie ważne jaki odcień zieleni wybierzesz - miętowy, oliwkowy czy szmaragdowy, każdy pasuje do różu! We wnętrzach utrzymanych w jasnych pastelowych kolorach, sprawdzi się mięta. To połączenie wygląda świeżo, a zarazem przytulnie. Wybierając butelkową zieleń, stawiasz na elegancję. Różowe wnętrze można także udekorować żywymi roślinami. Zieleń w tym wydaniu jest zawsze ponadczasowa i uniwersalna.

Róż i czerń

Delikatna barwa, jaką jest róż, przełamuje czerń. To bardzo eleganckie połączenie idealne do wnętrz glamour. Z czarnym jednak nie należy przesadzać. Jeżeli decydujesz się na czarne ściany, w dodatkach i meblach nie powinna już dominować. Do różu pasują też meble z ciemnego drewna.

Róż i granat lub błękit

Niektórym takie połączenie kojarzy się z pokojem dziecięcym. Tam oczywiście sprawdzi się doskonale, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je w salonie czy sypialni. Jeżeli lubisz pastelowe kolory, styl kawaii czy nieszablonowe wnętrza, jest to propozycja dla Ciebie. Błękitna kanapa świetnie wygląda na tle różowej ściany lub odwrotnie. Ciemne odcienie niebieskiego również dobrze komponują się z różem.

Róż doskonale współgra z różnymi materiałami, szczególnie drewnem we wszelkich odmianach i odcieniach oraz z metalem. Jest to ponadczasowy kolor doskonale harmonizujący z wieloma stylami i pasujący do każdego pomieszczenia! Jeżeli szukasz mebli w kolorze różowym, sprawdź ofertę sklepu internetowego AMDK meble!


Komentarze