Spis treści:
- Prysznic typu walk-in – hit czy kit?
- Prysznic walk-in do małej łazienki
- Uniwersalny design kabiny typu walk-in
- Prysznic walk-in – łatwy do utrzymania w czystości
- Natrysk typu walk-in – dla osób z ograniczeniami ruchowymi
- Słabe strony otwartego prysznica
- Na co zwrócić uwagę decydując się na prysznic walk-in?
- Dobre ogrzewanie i wentylacja w łazience
- Odpowiednio wyprofilowana podłoga i wielkość szybki
- Dobrej jakości szyba z hartowanego szkła
Prysznic typu walk in cieszy się sporym zainteresowaniem. Ma on jednak słabe i mocne strony. Jeżeli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, mamy dla Ciebie cenne rady. Jakie są zalety otwartego prysznica, a co jest jego największą wadą? Na co zwrócić uwagę, decydując się na walk-in w swojej łazience? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu!
Prysznic typu walk-in – hit czy kit?
W ostatnim czasie kabiny prysznicowe typu walk-in zyskały sporą popularność. Różnią się od tradycyjnych tym, że nie mają brodzika ani zamykanych drzwi. Dzięki temu nie tylko wyglądają lżej i bardziej minimalistycznie, ale przede wszystkim są łatwiejsze w montażu i użytkowaniu. Podczas montowania kabiny typu walk-in nie montuje się brodzika. Posadzka musi być odpowiednio wyprofilowana, aby woda spływała wprost do odpływu w niej umiejscowionego. Poza baterią mocuje się jedynie jedną lub dwie szyby na specjalnych listwach.
Prysznic walk-in do małej łazienki
W przeciwieństwie do masywnych kabin prysznicowych, natrysk walk-in zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Brak brodzika sprawia, że można wybrać dowolną szerokość. Ponadto prysznic jest niższy, co sprawdzi się w pomieszczeniach z obniżonym sufitem czy delikatnym skosem. Kabina nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale również dzięki minimalistycznemu designowi dodaje wnętrzu optycznej lekkości. Większy prysznic typu walk-in sprawdzi się również w łazience o większym metrażu. Dzięki minimalistycznej formie nawet spora kabina nie będzie optycznie zajmować miejsca.
Uniwersalny design kabiny typu walk-in
Natrysk typu walk-in jest uniwersalny w swojej formie. Miejsce do kąpieli jest tylko częściowo oddzielone od reszty łazienki przezroczystą szybą. Dzięki temu pomieszczenie nabiera przestrzeni i sprawia wrażenie nowoczesnej elegancji. Brak elementów, które na przestrzeni lat mogłyby wyjść z mody, sprawia, że prysznic walk-in jest ponadczasowym rozwiązaniem. Pasuje do różnych aranżacji i dowolnej kolorystyki łazienki, gdyż wtapia się w otoczenie.
Prysznic walk-in – łatwy do utrzymania w czystości
Dzięki temu, że kabiny walk-in nie posiadają brodzika ani żadnych ruchomych elementów, są pozbawione zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud. Podczas sprzątania wystarczy regularnie wycierać ściankę ze szkła i podłogę w łazience. Dodatkowo po skorzystaniu ze specjalnych preparatów, które tworzą hydrofobową powłokę, szyba staje się praktycznie bezproblemowa. Nieco więcej trudności przysparza odpływ liniowy, w którym mogą zbierać się włosy. Należy go regularnie czyścić, a korzystanie z prysznica walk-in będzie wyjątkowo komfortowe.
Natrysk typu walk-in – dla osób z ograniczeniami ruchowymi
Kolejną niewątpliwą zaletą kabiny typu walk-in jest fakt, że jest ona wygodniejsza do korzystania dla wszystkich osób mających problemy z poruszaniem się. Brak brodzika sprawia, że nie ma żadnych krawędzi, można do środka wjechać wózkiem czy chodzikiem. To rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich osób z ograniczeniami ruchowymi, ale nie tylko. Prysznic walk-in sprawdzi się każdemu.
Słabe strony otwartego prysznica
Otwarta kabina walk in ma wiele zalet, ale też wady, które nie dla każdego będą akceptowalne. Przede wszystkim brak zamykanej kabiny sprawia, że wewnątrz jest chłodniej. Nagrzanie łazienki wiąże się z większym zużyciem energii i wody. Kolejnym zagrożeniem jest wilgoć. Para wodna spod natrysku wypełnia bowiem całą łazienkę i może sprawić, że rozwinie się tam grzyb, jeżeli nie będzie odpowiedniej wentylacji.
Kolejną wadą prysznica walk-in, której obawia się wiele osób, jest chlapanie. Brak brodzika sprawia, że woda może wylewać się poza kabinę. Jeżeli podłoga jest źle wyprofilowana, a szyba boczna za krótka, problemem może stać się zalewanie podłogi w łazience, którą po każdym skorzystaniu z prysznica trzeba wycierać do sucha.
Na co zwrócić uwagę decydując się na prysznic walk-in?
Prysznic typu walk-in to świetne rozwiązanie zarówno do mniejszej, jak i większej łazienki. Warto się na nie zdecydować z wielu powodów, choć źle pomyślany system ma też wiele wad. O co warto zadbać, by móc cieszyć się funkcjonalnym prysznicem walk-in?
Dobre ogrzewanie i wentylacja w łazience
Decydując się na otwartą kabinę prysznicową, warto zadbać przede wszystkim o komfort korzystania z tego rozwiązania. Przed montażem postaw na dobre ogrzewanie, które sprawi, że nie zmarzniesz, kąpiąc się w otwartej kabinie. Drugą ważną sprawą jest wentylacja, dzięki której w łazience nie nagromadzi się wilgoć.
Odpowiednio wyprofilowana podłoga i wielkość szybki
Wiele osób obawia się otwartych pryszniców ze względu na chlapanie. Aby uniknąć mokrej podłogi, należy zadbać o odpowiednie wypoziomowanie posadzki. Niewielki spadek pozwala odprowadzać wodę do odpływu. Warto również postawić na jak najszerszą szybę. Przyjmuje się, że powinna mieć minimum 100 cm, ale jeżeli jest możliwość, można zdecydować się na dłuższą przegrodę. Dzięki temu woda nie wyleje się bokiem, a Ty unikniesz mopowania po każdej kąpieli.
Dobrej jakości szyba z hartowanego szkła
Decydując się na prysznic typu walk-in warto postawić na dobrej jakości szybę prysznicową. Powinna być wykonana z hartowanego szkła, dzięki czemu jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym atutem jest powłoka hydrofobowa, która sprawia, że woda wraz z zanieczyszczeniami gładko spływa i nie tworzą się zacieki z mydła czy kamienia. Bardzo ułatwia to utrzymanie kabiny w czystości, estetyczny wygląd i trwałość.
Komentarze