Pleśń w mieszkaniu - jak pozbyć się czarnego osadu?

Pleśń w mieszkaniu - jak pozbyć się czarnego osadu?

Jeżeli zauważysz w swoim domu zabrudzenia w formie czarnych kropek lub trudnego do zmycia osadu, może to być pleśń. Pojawia się ona w różnych miejscach w domu, ale najłatwiej rozwija się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Najczęściej możesz zaobserwować ją w łazience przy wannie lub prysznicu, ale także na ramach okiennych. Podpowiadamy, jak pozbyć się pleśni i jak jej zapobiegać.

Pleśń w domu – czy jest szkodliwa?

Mimo utrzymywania porządku w domu, w niektórych miejscach możesz zaobserwować czarne plamy, które nie dają się zmyć. Jeżeli są to obszary narażone na wilgoć, prawdopodobnie masz do czynienia z pleśnią. Najczęściej rozwija się ona przy wannie lub prysznicu w łazience, gdzie stoi woda. Do uszczelnienia najbardziej narażonych na wodę miejsc używa się silikonu. To sposób skuteczny, prosty i tani, jednak jego mankamentem jest brak odporności na pleśń. Podobna sytuacja ma miejsce na oknach. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest wysoka, na szybach skrapla się woda, co sprzyja rozwijaniu się grzybów.

Pleśń nie tylko psuje efekt wizualny, ale także jest niebezpieczna dla zdrowia. Wydziela ona mikotoksyny, których wdychanie powoduje wiele dolegliwości zdrowotnych. Najczęściej są to przewlekły katar i bóle głowy, a także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. W ich efekcie może rozwinąć się alergia, a nawet astma, dlatego nie należy lekceważyć pleśni w domu.

Pleśń w łazience i na oknie – jak ją usunąć?

Do pozbycia się pleśni z ram okiennych i silikonowych uszczelnień w łazience możesz użyć specjalnych środków grzybobójczych. Ich wadą jest jednak to, że są silnie żrące. Podczas ich używania powinno się używać rękawiczek oraz maseczki na twarz, a po użyciu przez jakiś czas nie wchodzić do pomieszczenia, by nie wdychać oparów. Trudno jest przewietrzyć łazienkę, w której nie ma okna, dlatego na początek warto spróbować domowych sposobów. Ponadto są one bezpieczniejsze także dla dzieci i zwierząt domowych, które nie zdają sobie sprawy z toksyczności tych substancji.

Soda oczyszczona do walki z pleśnią

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowania, a jest produktem łatwo dostępnym i niedrogim. Znajdziesz ją w kuchni, gdyż jest doskonałym środkiem spulchniającym do wypieków. Ponadto można ją także wykorzystywać do sprzątania i prania. Dobrze radzi sobie z przepaleniami, ale także ma właściwości wybielające, przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Soda oczyszczona to świetny i naturalny sposób na pozbycie się czarnej pleśni z silikonu w łazience lub przy uszczelkach okien.

Najlepszym sposobem na czyszczenie pleśni oraz innych zabrudzeń za pomocą sody oczyszczonej jest przygotowanie pasty. Należy wymieszać ją z wodą w takich proporcjach, by uzyskać gęstą masę. Następnie papkę trzeba nałożyć na miejsca zajęte pleśnią na ok. 20–30 min. Po tym czasie warto wziąć szczoteczkę i dodatkowo wyszorować dane miejsce. W ten sposób pozbędziemy się pozostałości pleśni i innych zabrudzeń. Na końcu wyczyszczoną powierzchnię należy spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Szukasz nowych mebli do kuchni? Zapraszamy 

Ocet do walki z pleśnią w domu

Ocet jest kolejnym specyfikiem, który mamy w domu. Jest bezpieczny dla zdrowia i przyrody, a równocześnie doskonale radzi sobie z różnymi zanieczyszczeniami. Świetnie usuwa kamień, jest skuteczny także w walce z pleśnią. Wystarczy zrobić roztwór octu z wodą w proporcji 50:50 i spryskać miejsce, w którym jest pleśń. Po upływie godziny należy wytrzeć miejsce do sucha. Ocet usuwa pleśń i zapobiega jej rozwijaniu się. Warto stosować go do regularnego sprzątania łazienki.

Pleśń w mieszkaniu – inne sposoby na usunięcie jej z silikonu

Domowych sposobów na usunięcie pleśni z silikonu w łazience jest więcej. Podobnie do octu działa np. sok z cytryny, którym wystarczy obficie skropić zajęte pleśnią miejsce, a po odczekaniu kilkudziesięciu minut zetrzeć. Naturalny sok można zastąpić kwaskiem cytrynowym rozrobionym w wodzie. Dzięki swoim właściwościom zabija on grzyby i pleśń, a ponadto jest bezpieczny dla powierzchni i dla zdrowia.

Kolejnym łagodnym preparatem, którego można użyć do walki z pleśnią, jest woda utleniona. Również należy nią skropić silikon zajęty pleśnią, odczekać pewien czas i zetrzeć. Jeżeli nie masz w domu żadnej z powyższych substancji, możesz również spróbować usunąć czarny osad za pomocą soli. Zmieszaj ją z wodą do uzyskania pasty. Następnie nałóż na miejsca, w których zaczyna rozwijać się pleśń i zmyj po upływie kilkudziesięciu minut. Domowe sposoby usuwania pleśni są bezpieczne i skuteczne, jednak najważniejsze jest zapobieganie rozwojowi pleśni w mieszkaniu.

Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni w domu?

Pleśń powstaje w sprzyjających warunkach – kiedy wilgoć w pomieszczeniu jest dość duża, a równocześnie wewnątrz jest ciepło. W domu miejscem najbardziej narażonym na rozwój pleśni jest łazienka. Po każdej kąpieli w zakamarkach wanny lub brodzika pozostają kropelki wody. Ponadto jest tam sporo pary wodnej, która stopniowo się skrapla. W takim środowisku nietrudno o to, by rozwinęła się pleśń. Najczęściej pojawia się ona na silikonie, który nie przepuszcza wody.

Aby zapobiegać pojawianiu się szkodliwej pleśni, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto regularnie przeczyszczać kratki wentylacyjne, a po kąpieli pozostawiać drzwi łazienki otwarte, aby się osuszyła. Dobrze jest również po każdej kąpieli przecierać brzegi wanny lub brodzika suchą ściereczką, by w szczelinach nie stała woda. Dzięki tym zabiegom i regularnemu sprzątaniu pleśń nie powinna się rozwijać w łazience.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z innymi poradami:

Jak odnowić stary parapet?

Jak ochłodzić mieszkanie latem?

Jak wyczyścić kaloryfer w środku i na zewnątrz?

Jak pozbyć się mrówek z domu?


Komentarze