Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Plecionka wiedeńska wnętrzarski hit. Jak wykorzystać ją we wnętrzu?

Plecionka wiedeńska wnętrzarski hit. Jak wykorzystać ją we wnętrzu?

Plecionka wiedeńska to wzór obecny w aranżacji wnętrz od lat. W ostatnim czasie modne stały się wszelkiego rodzaju naturalne materiały, w tym rattan, wiklina czy trawa morska. Wykonywane z nich ozdoby i meble są prawdziwym hitem w aranżacji. Wprowadzają do wnętrz pożądane ciepło i nastrój. Plecionka wiedeńska ze względu na swoją elegancję jest najbardziej uniwersalna i ponadczasowa. Przeczytaj, jak wykorzystać ją w każdym wnętrzu, by stworzyć przytulne i modne aranżacje!

Plecionka wiedeńska – jak wygląda?

Plecionka wiedeńska jest najczęściej wykonana z rattanu lub syntetycznego zamiennika. Ma charakterystyczny ażurowy splot z dość dużymi ośmiokątnymi otworami. Wzór ten jest bardzo elegancki, przypomina nieco plaster miodu. Wygląda lekko i delikatnie, ale charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością.

Historia plecionki wiedeńskiej sięga XIX wieku, kiedy Michael Thonet zaprojektował łatwe w produkcji i niedrogie krzesło z siedziskiem z rattanu. Wkrótce zostało ono wizytówką wiedeńskich kawiarni i z takim właśnie klimatem kojarzy się do dziś. Obecnie plecionka wiedeńska wykorzystywana jest zarówno do produkcji mebli np. siedzisk krzeseł czy frontów szafek, jak i ozdób czy dodatków. Jest uniwersalna i ponadczasowa. Wykonana z naturalnego materiału wprowadza do wnętrza zarówno pierwiastek elegancji, jak i swojski, ciepły klimat.

Jak wykorzystać plecionkę we wnętrzach?

Plecionka wiedeńska jest materiałem wykonanym z wytrzymałego rattanu, dlatego mimo delikatnego wyglądu, jest wytrzymała i doskonała do wykorzystania w meblarstwie. Najczęściej robi się z niej siedziska i oparcia krzeseł, ramy łóżek czy fronty szafek i komód. Meble te wyglądają lekko, ciepło i bardzo stylowo. Pasują do wielu stylistyk i doskonale łączą się z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, juta czy len.

Plecionka wiedeńska idealnie nadaje się również jako element ozdobny. Wykonuje się z niej klosze lamp, parawany, skrzynie, kosze i inne dekoracje. Jest uniwersalna i pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i minimalistycznych, nowoczesnych czy skandynawskich. Doskonale wygląda także w modnych aranżacjach boho, eko czy urban jungle. Najlepiej wykorzystać ją w sypialni i salonie, gdzie stworzenie ciepłego i przytulnego klimatu jest najważniejsze. Sprawdzi się także w innych pomieszczeniach, takich jak jadalnia czy przedpokój.

Plecionka wiedeńska w sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem, które powinno być przede wszystkim przytulne, sprzyjać wyciszeniu i relaksowi. Plecionka wiedeńska doskonale ociepla wnętrza, a zarazem dodaje im lekkości. Dzięki naturalnej barwie i materiałowi działa uspokajająco, kojąco i kojarzy się z relaksem, dlatego warto wykorzystać ją w sypialni na różne sposoby. Jednym z nich jest łóżko z ramą z plecionki. Wygląda delikatnie, a zarazem wygodnie.

Pasuje do stylu skandynawskiego, boho, a także minimalistycznych aranżacji. Z łatwością połączysz je z neutralnymi kolorami, ale też modnymi pastelami, szałwiową zielenią czy klasyczną czernią. Jeżeli stawiasz na klasykę, dobrym wyborem będą meble z frontami z plecionki wiedeńskiej w ciemnym odcieniu drewna. Dodają one elegancji i przytulności. W sypialni warto zastosować także delikatne dodatki – lampę z rattanowej plecionki wiedeńskiej, ozdobną tacę na drobiazgi czy lustro ozdobione tym przepięknym i ponadczasowym wzorem.

Salon – jak wykorzystać w nim plecionkę wiedeńską?

Salon jest drugim obok sypialni miejscem, w którym pożądana jest przytulna atmosfera. Warto jednak postawić w nim również na elegancję. Plecionka wiedeńska jest doskonała do takich aranżacji. Kojarzy się z szykownymi wnętrzami wiedeńskich kawiarni, a równocześnie wprowadza do wnętrza ciepło i przytulność. W salonie sprawdzi się m.in. komoda z frontami z rattanu. To już kultowy mebel, który pasuje zarówno do klasycznych aranżacji, jak i wnętrz scandi boho. Warto uzupełnić wystrój fotelem z plecionki lub krzesłami do stołu jadalnianego. Ciekawym rozwiązaniem jest stylowy niski stolik kawowy z elementami rattanowej plecionki. Idealnie współgra on nie tylko z wnętrzem w stylu klasycznym czy skandynawskim, ale także modnym japandi.

Ze względu na to, że współczesny salon pełni funkcję pokoju dziennego do relaksu, ale często także biura i jadalni, warto wyznaczyć w nim strefy. W tym celu sprawdzi się stylowy parawan z motywem plecionki wiedeńskiej. Dodatkami, na które warto postawić, są wykonane z rattanu klosze lamp, kosze do przechowywania, tace czy ozdoby ścian. W salonie plecionkę możesz połączyć także z bambusowymi czy drewnianymi meblami oraz żywą roślinnością lub motywami liści. W ten sposób zaaranżujesz przestrzeń w stylu urban jungle, który w ostatnim czasie zyskał na popularności.

Plecionka wiedeńska w jadalni, kuchni lub przedpokoju

Plecionka rattanowa jest ozdobą niezwykle subtelną, dzięki czemu przepięknie komponuje się z różnymi meblami czy kolorami. Jeżeli decydujesz się wprowadzić ją do swojego wnętrza, wykorzystaj ten wzór także w innych pomieszczeniach w mieszkaniu. Krzesła z siedziskiem z plecionki są już kultowymi meblami, które doskonale sprawdzą się w jadalni. W zależności od stylu wybierz ciemne lub jasne drewno – rattan idealnie łączy się z każdym.

Jeżeli chcesz ozdobić przedpokój, postaw na delikatną konsolę z plecionką wiedeńską. Jest sama w sobie przepiękną dekoracją, a na dodatek pozwoli wyeksponować inne ozdoby. W kuchni sprawdzi się lampa z abażurem z plecionki. Przepuszcza ona światło, przy okazji przepięknie je rozpraszając, co daje efekt ocieplenia wnętrza i przyjemnej, domowej atmosfery. Plecionka wiedeńska jest ponadczasowa i uniwersalna, a na dodatek pasuje do różnych stylów i aranżacji. Warto wprowadzić ten modny wzór do wnętrza, by uzyskać modny, elegancki, ale także przytulny wystrój.


Komentarze