Spis treści:
- Personalizacja łóżka - jak wybrać najlepsze?
- Jaki rozmiar łóżka wybrać?
- Drewniane, tapicerowane czy metalowe - które łóżko najlepsze
- Wysokość łóżka ma znaczenie - szczególnie dla alergików!
Zdecydowanie najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Zakupowi i dopasowaniu go do własnych preferencji warto poświęcić więcej uwagi - w końcu spędzamy w nim ⅓ doby. Jak wybrać i dostosować łóżko do swoich potrzeb i stylu wnętrza? Z naszym poradnikiem personalizacja łóżka to sama przyjemność!
Personalizacja łóżka - jak wybrać najlepsze?
Jeżeli dopiero stoisz przed wyborem łóżka, zastanów się, czego potrzebujesz. Czy spędzasz w sypialni dużo czasu? Jeśli lubisz wypoczywać i wymagasz komfortu, odpowiednie będzie łóżko z zagłówkiem. Lubisz częste zmiany aranżacji, więc potrzebujesz uniwersalnego modelu? Ponadczasowy design mają łóżka z drewna. Jeżeli z kolei Twoja sypialnia jest mała i marzy Ci się dodatkowe miejsce do przechowywania, optymalny będzie model z pojemnikiem. Wybierając łóżko, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.
Jaki rozmiar łóżka wybrać?
Rozmiar łóżka ma znaczenie szczególnie ze względu na to, ile osób ma na nim spać i jak duża jest sypialnia. Modele jednoosobowe mają zwykle o szerokość od 70 do nawet 120 cm. Dla dorosłej osoby zalecamy łóżko w rozmiarze co najmniej 80x200 cm. Im szersze, tym wygodniejsze, jednak warto wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia. Łóżka dwuosobowe to modele od 140 do nawet 200 cm szerokości. Najwygodniejsze dla dwóch osób są 160x200 lub 180x200. Dla wymagających polecamy king size czyli 200x200 cm, natomiast w przypadku bardzo małej sypialni, często wystarczy nawet łóżko 140x200. Należy pamiętać, by po obu jego stronach pozostawić co najmniej 40 cm od ściany, aby dwie osoby miały wygodny dostęp.
Drewniane, tapicerowane czy metalowe - które łóżko najlepsze
Szukając odpowiedniego łóżka, warto pomyśleć o materiale, z którego ma być wykonane. Ma on znaczenie zarówno dla trwałości mebla, jak i stylu wnętrza. Najpopularniejsze są łóżka tapicerowane i drewniane. Te pierwsze pod warstwą materiału i pianki mają zwykle wytrzymałą płytę meblową. Obicie sprawia, że zapewniają wyjątkowy komfort nie tylko snu, ale również odpoczynku. Ponadto mają ciekawy design i można je dopasować do kolorystyki sypialni.
Łóżko tapicerowane lub kontynentalne może być elementem wyróżniającym się kolorystycznie. Jeżeli lubisz odważne rozwiązania, zdecyduj się na wyrazistą barwę tapicerki - róż, czerwień albo modny musztardowy żółty. Do modnych wnętrz w stylu nowoczesnym, skandynawskim lub eko pasują z kolei łóżka tapicerowane w kolorze beżowym, szarym lub pastelowym. Jeżeli zależy Ci na uniwersalności i trwałości, wybierz drewniane łóżko, które dopasujesz do każdej aranżacji. Ostatnim wyborem jest model z metalową ramą. Jest wyjątkowo trwała, jednak nie pasuje do każdego wnętrza. Sprawdzi się w sypialni romantycznej, vintage lub loftowej.
Wysokość łóżka ma znaczenie - szczególnie dla alergików!
Łóżka różnią się między sobą wysokością. Przeciętne mają 50 cm, jednak w przypadku osób mających problem z kolanami lub alergików zalecane jest jak wyższe. Najlepszym wyborem są łóżka kontynentalne, których specyficzna budowa sprawia, że materac znajduje się na wysokości 60-70 cm od podłogi. Łatwiej z niego wstać nie obciążając stawów, a ponadto jest bezpieczniejsze dla alergików. Najwięcej niewidocznych gołym okiem roztoczy znajduje się na podłodze - nawet pomimo regularnego sprzątania. Kiedy śpisz na wyższym łóżku, Twoja głowa znajduje się dalej od podłogi, co sprawia, że mniej alergenów wpada do dróg oddechowych. W niektórych sytuacjach warto także zdecydować się na łóżko niższe od przeciętnego. Jest to doskonałe rozwiązanie sypialni na poddaszu, gdzie są niższe stropy. Spodoba się także wielbicielom japońskiego minimalistycznego stylu.
Jak dopasować do swoich potrzeb łóżko, które już masz?
Jeżeli masz już łóżko i w najbliższym czasie nie zamierzasz go zmieniać, możesz dopasować je do swoich potrzeb lub gustu. Personalizacja łóżka nie musi być skomplikowana. Wystarczy zastosować kilka trików, które odmienią funkcjonalność lub wygląd Twojego mebla.
Łóżko bez pojemnika - jak je ulepszyć?
Łóżko z pojemnikiem lub szufladami na pościel to funkcjonalny mebel. Sprawdzi się szczególnie w mniejszych mieszkaniach, gdzie każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota. Jeżeli posiadasz łóżko bez pojemnika na pościel, a myślisz o takim rozwiązaniu, możliwe jest dokupienie specjalnych szuflad na kółkach. Umieszczone pod łóżkiem mogą służyć do przechowywania pościeli, ale nie tylko. Zmieścisz tam ubrania lub inne tekstylia. Spakowanie ich w worki chroni przed kurzem.
Zagłówek do łóżka - praktyczny dodatek
Jeżeli lubisz spędzać czas w łóżku, oglądać wieczorami seriale, czytać książki, przeglądać internet czy pracować na laptopie, pomyśl o zagłówku. Nawet jeśli masz łóżko bez tego elementu, nietrudno jest kupić doczepiane tapicerowane wezgłowie. Uprzyjemni ono odpoczynek w łóżku. Kolor obicia możesz ponadto dopasować do aranżacji sypialni.
Personalizacja łóżka - odpowiedni materac to podstawa
Elementem, który łatwo wymienić, a jest ważny przy personalizacji łóżka, jest materac. Jego właściwości, a szczególnie twardość, powinny być dopasowywane indywidualnie. Jeżeli masz problemy z kręgosłupem, dużą masę ciała czy po prostu lubisz spać na twardej powierzchni, warto wybrać materac H3 lub H4, czyli o wysokiej twardości. Osoby lżejsze lub preferujące miękkie posłania, powinny zdecydować się na oznaczenie H2.
Ponadto ważne jest wypełnienie. Jeżeli zależy Ci na wysokiej trwałości, wybierz nowoczesny materac multipocket, który ma solidny sprężynowy wkład. Współczesne modele mają również kilka stref twardości, dzięki czemu zapewniają pewne podparcie kręgosłupa i utrzymują go w optymalnej pozycji. Pozwala to uniknąć bólu w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Dodatkowe warstwy pianki sprawiają, że materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, a także ma właściwości przeciwgrzybiczne oraz antyalergiczne. Wybierając gruby materac, możesz także nieznacznie zwiększyć wysokość łóżka.
Pościel dopasowana do preferencji i aranżacji
Personalizacja łóżka polega także na doborze odpowiedniej pościeli. Kołdry i poduszki warto wybrać starannie, biorąc pod uwagę ich właściwości i swoje potrzeby. Jednym z najlepszych produktów są poduszki z pianki memory, które dopasowują się do ciała i błyskawicznie wracają do swojego kształtu. Jeżeli cenisz sobie naturalne rozwiązania, świetną opcją są poduszki z naturalnym wypełnieniem z łuski gryki i lawendy, które ułatwiają zasypianie.
Wypełnienia kołder także można podzielić na naturalne i sztuczne. Pierwsze, puchowe lub wełniane wykazują naturalne właściwości wchłaniające wilgoć. Zapewniają także doskonały komfort termiczny. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie dla alergików. Nie można ich prać w wysokiej temperaturze w warunkach domowych. Z tego powodu lepszą opcją dla osób uczulonych na pierze, wełnę lub na roztocza jest wypełnienie poliestrowe albo silikonowe.
Ostatnim aspektem personalizacji łóżka jest wybór poszewek na pościel. Wśród szerokiej oferty z pewnością znajdziesz kolory i wzory, które uzupełnią look Twojej sypialni. Warto również pomyśleć o narzucie, która zabezpiecza pościel przed kurzem. Dodatkowym elementem, który wizualnie odmieni Twoje łóżko, a także całą sypialnię jest baldachim. Możesz wykonać go samodzielnie lub zakupić gotowy.
Komentarze