Spis treści:
- Oświetlenie w sypialni - jak dobrać lampki nocne do łóżka?
- Lampki nocne - jakie dobrać do łóżka?
- Lampki nocne podłogowe
- Kinkiety lub lampy na klips
- Lampy wiszące
Oświetlenie w sypialni - jak dobrać lampki nocne do łóżka?
Lampki nocne to oświetlenie zarówno nastrojowe, ozdobne, jak i funkcjonalne. Służą przede wszystkim temu, by w nocy można było łatwo rozjaśnić mrok bez wstawania z łóżka. Osobom, które czytają przed snem, przyda się również jaśniejsze światło. Warto dobrać je do własnych potrzeb i upodobań. Dobrze jest również dopasować lampki nocne do łóżka, które jest centralnym meblem. Przeczytaj, jakie oświetlenie w sypialni sprawdzi się najlepiej i jak dopasować je do stylu wnętrza!
Lampki nocne - jakie dobrać do łóżka?
Choć lampki nocne kojarzą się głównie ze stołowymi stojącymi na stolikach nocnych, jest więcej rodzajów do wyboru. Lampka stołowa z abażurem to tylko jedna z wielu opcji. Pasuje głównie do wnętrz o wystroju klasycznym, ale sprawdzi się także w nowoczesnych sypialniach, w aranżacjach glamour, boho czy prowansalskich. Na rynku dostępnych jest wiele kształtów, kolorów i rodzajów abażurów. Ponadto takie lampki nocne do sypialni są najbardziej uniwersalne, gdyż w razie zmian aranżacji można wymienić klosz, by zyskały nowy design.
Lampki nocne podłogowe
Inną opcją są lampy podłogowe. Mimo iż nie kojarzą się typowo z lampkami nocnymi, są doskonałą ozdobą i z powodzeniem mogą stanąć przy łóżku. Do wyboru jest również wiele kształtów. Prosta konstrukcja na jednej nodze to najpopularniejszy wybór, ale coraz większym powodzeniem cieszy się też praktyczna lampa na regulowanym ramieniu. W stylu nowoczesnym sprawdzą się oryginalne czy fikuśne konstrukcje, które wprowadzą do wnętrza wyjątkowy klimat.
Kinkiety lub lampy na klips
W małej sypialni, gdzie nie ma stolików ani szafek nocnych, funkcję lampek mogą pełnić także ścienne kinkiety. Ciekawym rozwiązaniem są te z ruchomym kloszem. Dzięki nim strumień światła można nakierować na książkę i używać do wieczornego czytania. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że podłączenie kinkietów wymaga zaplanowania oświetlenia na etapie wykańczania mieszkania lub przeprowadzenia drobnego remontu. Alternatywą jest lampka na klips zaczepiona na przykład do wezgłowia łóżka, którą można przymocować i zdjąć bez większych problemów.
Lampy wiszące
Lampy wiszące jako dodatkowe oświetlenie w sypialni to najrzadziej spotykana opcja. Żarówki lub klosze zwisające nisko z sufitu po obu stronach łóżka sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych lub industrialnych aranżacjach. Nie każdemu to rozwiązanie przypadnie do gustu. Jest najmniej funkcjonalne, gdyż trudno skierować światło w pożądaną stronę. Zwisające lampki nocne do łóżka pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną.
Praktyczne lampki nocne do sypialni
Oświetlenie w sypialni powinno być przemyślane i praktyczne. Kiedy zdecydujesz się już na rodzaj lampek nocnych, skup się na ich praktycznym aspekcie. Mają za zadanie przede wszystkim umożliwić rozproszenie mroku w nocy bez wstawania z łóżka. Włącznik zatem powinien znajdować się w łatwo dostępnym i intuicyjnym miejscu. Jeżeli łóżko jest niskie, warto wybrać również dopasowane wysokością stoliki nocne i lampy z nisko umieszczonym włącznikiem. Nie powinny się one znajdować także zbyt daleko od łóżka, by łatwo było dosięgnąć. Jeżeli lampka nocna służy Ci również do wieczornego czytania, zadbaj o to, aby miała co najmniej dwa tryby regulacji jasności. Alternatywą jest ruchomy klosz, dzięki któremu skierujesz strumień światła na tekst. W przypadku łóżek podwójnych powinien on być w miarę wąski, by nie zakłócać snu drugiej osoby.
Dobierz stylowe lampki nocne do łóżka i sypialni
Lampka nocna powinna pasować do stylu całej sypialni, a także łóżka. Jeżeli masz sypialnię w stylu skandynawskim lub boho, postaw na abażur z naturalnej plecionki - trawy morskiej, juty, wikliny czy rattanu. Możesz także wykonać go samodzielnie i połączyć z podstawą, którą już masz. Sprawdzi się także prosta lampka nocna w klasycznej bieli, beżu czy innym neutralnym kolorze. Jasne odcienie to także idealny kolor do aranżacji romantycznej czy prowansalskiej. Jeżeli Twoja sypialnia jest utrzymana w tym stylu, postaw na lekkie materiały. Ażurowy abażur w kolorze pudrowego różu, liliowego fioletu czy innym pastelowym kolorze będzie doskonale współgrał z kolorystyką wnętrza.
Do stylu glamour pasować będzie lampka nocna ze szklanym kloszem lub na nodze w kolorze żółtego bądź różowego złota. Natomiast jeżeli masz aranżację industrialną, metalowa lampka lub wisząca żarówka będzie wyglądać doskonale. Coraz popularniejszy jest styl eklektyczny, czyli łączący w sobie wiele różnych aranżacji i czerpiący z różnych stylistyk. Zgodnie z nim możesz dobrać dowolne lampki nocne do łóżka. Ich styl nie musi łączyć się z wystrojem sypialni. Dobrze jednak jest połączyć je z jakimś elementem - na przykład dobrać kolor abażuru do pościeli lub farby na ścianie.
Jedna czy dwie lampki nocne do łóżka?
Dobierając lampki nocne do łóżka, należy wziąć pod uwagę liczbę osób śpiących. W przypadku sypialni jednoosobowej wystarczy jedna. Niektórzy decydują się jednak na dwie lampki nocne do sypialni dla zachowania symetrii. Wprowadza to do wnętrza harmonię. To jednak nie jedyne możliwe rozwiązanie. Lampki mogą różnić się stylem, kolorem czy wielkością. Dzięki takiemu zróżnicowaniu sypialnia nabiera nowoczesnego wyglądu. Należy jednak brać pod uwagę przede wszystkim praktyczność - obie lampki powinny sprawdzać się w swojej roli. Sprawi to, że oświetlenie w Twojej sypialni nie tylko będzie klimatyczne, ale również funkcjonalne.
Komentarze