Oryginalny zagłówek do łóżka - 6 propozycji DIY

Oryginalny zagłówek do łóżka - 6 propozycji DIY

Łóżko z zagłówkiem ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia wygodne oparcie się podczas czytania książki, oglądania telewizji czy pracy na laptopie. Ponadto chroni ścianę przed zabrudzeniem lub przetarciem. Jeżeli masz łóżko bez zagłówka, nic straconego! Sprawdź nasze wskazówki, jak zrobić zagłówek do łóżka samodzielnie!

Zagłówek do łóżka DIY – zaplanuj jego wygląd

Zanim zabierzesz się za tworzenie zagłówka do łóżka, zastanów się nad tym, jakie funkcje ma pełnić. Czy chcesz po prostu ozdobić ścianę nad łóżkiem, czy też zyskać wygodne miejsce do wieczornego czytania lub oglądania telewizji? Ważne są także wymiary. Szerokość zagłówka powinna odpowiadać szerokości łóżka, ale wygląda on ciekawie także wtedy, kiedy wystaje poza ramę. Wysokość z kolei powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. W mniejszym pokoju sprawdzi się niższy zagłówek do 80 cm, a w większym może mieć on ok. 100 cm wysokości.

Zagłówek do łóżka DIY może być wykonany z różnych materiałów – drewna lub płyty MDF, pianki tapicerskiej lub po prostu uszyty z materiału. Poszczególne wezgłowia różnią się nie tylko właściwościami i designem, ale też stopniem trudności wykonania. W naszym poradniku znajdziesz propozycje dla osób lubiących majsterkowanie, ale również tych, które nie czują się na siłach tworzyć zagłówek do łóżka samodzielnie od zera.

Zagłówek drewniany do łóżka – stylowy i praktyczny

Drewniany zagłówek do łóżka to doskonała opcja do sypialni w stylu rustykalnym, prowansalskim lub scandi boho. Jest praktyczny, gdyż łatwo wyczyścić go od kurzu. Do jego wykonania możesz wykorzystać deski litego drewna, które zostaną polakierowane, pomalowane lub celowo postarzane. Zagłówek możesz także pomalować na dowolny kolor i dopasować do mebli. W wersji budżetowej, zamiast litego drewna warto użyć płyt MDF. Po ozdobieniu sztukaterią, pomalowaniu lub pokryciu ozdobną okleiną będzie się prezentować równie pięknie, co zagłówek z desek.

Jak zrobić własnoręcznie drewniany zagłówek do łóżka?

Do wykonania zagłówka drewnianego potrzebujesz:

  • desek lub płyt MDF dociętych na odpowiedni wymiar,
  • szlifierki lub papieru ściernego,
  • wiertarki i wkrętarki,
  • śrub,
  • kleju do drewna.

Opcjonalnie:

  • lakieru lub impregnatu do drewna,
  • farby,
  • okleiny meblowej,
  • listewek do ozdobienia zagłówka.

Pierwszym krokiem w wykonaniu zagłówka z drewna jest przycięcie desek lub płyty MDF na odpowiedni wymiar. Możesz zrobić to samodzielnie lub zapłacić za taką usługę w markecie budowlanym. Następnie wykonaj ramę, która będzie stanowić stelaż zagłówka. Jeżeli masz zamiar przymocować go do łóżka, pamiętaj o pozostawieniu listewek na mocowanie. Następnie do wykonanej ramy przykręć deski. Możesz je ułożyć w dowolny kształt – poziomo lub pionowo w dowolnej odległości od siebie.

Wykorzystując postarzane drewno, otrzymasz doskonały zagłówek do łóżka w stylu rustykalnym. Jeżeli użyjesz wąskich listewek i pozostawisz odstępy pomiędzy nimi, Twoje wezgłowie będzie przypominać ozdobne lamele. Ostatnim krokiem jest wyszlifowanie, a następnie pomalowanie, oklejenie lub zabezpieczenie drewna impregnatem. Gotowy zagłówek wystarczy przykręcić do ramy łóżka i gotowe!

Rattanowy zagłówek DIY – idealny do wnętrz boho i eko

Rattan od dawna rządzi we wnętrzach. Wprowadza do sypialni ciepło i harmonię. Warto wykorzystać go także do przygotowania zagłówka do łóżka.

Będziesz potrzebować:

  • drewnianych listewek,
  • gwoździ,
  • takera lub kleju,
  • maty rattanowej.

Rattanowy zagłówek do łóżka DIY jest bardzo prosty do zrobienia. Pierwszym krokiem jest wykonanie ramki z drewnianych listewek. Jej wymiary powinny odpowiadać wielkości planowanego zagłówka. Po zbiciu ramki z deseczek przygotuj rattanową matę. Przytnij ją na odpowiedni wymiar i rozciągnij na przygotowanej ramie. Przypnij do krawędzi za pomocą takera lub przyklej klejem do drewna. Na koniec przygotowany zagłówek z rattanu możesz zawiesić na ścianie nad łóżkiem lub przykręcić do jego ramy.

Zagłówek tapicerowany DIY – stylowe wykończenie łóżka

Zagłówek tapicerowany nie tylko prezentuje się elegancko, ale przede wszystkim jest bardzo wygodny. Wykonanie go samodzielnie wymaga więcej pracy, jednak efekt jest tego wart. Do jego zrobienia możesz wykorzystać dowolny rodzaj i kolor materiału, dzięki czemu zagłówek dopasujesz do każdej aranżacji.

Jak samodzielnie zrobić zagłówek tapicerowany?

Aby wykonać samodzielnie tapicerowany zagłówek, potrzebujesz:

  • płyty wiórowej,
  • pianki tapicerskiej,
  • owaty,
  • takera,
  • kleju,
  • tkaniny tapicerskiej.

Opcjonalnie:

  • nóż tapicerski,
  • pinezek tapicerskich,
  • śrubek.

Do zrobienia zagłówka tapicerowanego również potrzebna będzie płyta wiórowa lub MDF. Przytnij ją na pożądane wymiary, a następnie przyłóż do niej piankę tapicerską i również odetnij nadmiar ostrym nożem. Najlepiej sprawdzi się tapicerski, ale możesz użyć kuchennego. Następnym krokiem jest przyklejenie pianki do przygotowanej wcześniej płyty. Jeżeli chcesz uzyskać większą miękkość, wykorzystaj także owatę tapicerską. Przypnij ją do deski za pomocą takera. Na koniec całość pokryj wybranym wcześniej materiałem. Doskonale sprawdzi się welur, a także plecionka. Jeżeli chcesz uzyskać ozdobny zagłówek, rozważ materiał z tłoczeniami lub przeszyciami. Pamiętaj o starannym naciągnięciu go, by się nie marszczył. Tkaninę przypinaj takerem.

Własnoręcznie wykonany zagłówek tapicerowany możesz także ozdobić pikowaniami, wykorzystując pinezki tapicerskie. Wzór warto wcześniej rozrysować na papierze i ostrożnie przenieść na tkaninę, by uniknąć nierówności. Tak przygotowany zagłówek możesz przykręcić bezpośrednio do ramy łóżka lub też przykleić do ściany.

DIY – zagłówek tapicerowany w oryginalnej formie

Ciekawą opcją jest zrobienie zagłówka o nietypowym kształcie, który zachwyci Cię swoją formą. Wezgłowie łóżka ułożone z tapicerowanych półwałków wygląda przepięknie i stylowo. Doskonale sprawdzi się we wnętrzu glamour, modern classic czy Hamptons. W celu jego wykonania potrzebujesz podobnych materiałów, jak do zrobienia zagłówka tapicerowanego.

Ważnym punktem na liście zakupów jest pianka docięta w specyficzny kształt półwałka, którą bez problemu kupisz przez internet. Do zrobienia paneli potrzebujesz także płyty wiórowej pociętej w deski o szerokości odpowiadającej piankowym półwałkom. Każdy z nich należy osobno przykleić do sklejki i obić materiałem za pomocą takera. Następnie gotowe panele przyklej na ścianę za łóżkiem lub przygotuj stelaż, za pomocą którego przymocujesz je do ramy łóżka.

Oryginalny zagłówek DIY – uszyj go!

Potrzebujesz:

  • drążka, który zamontujesz do ściany,
  • wiertarki i kołków do zamocowania drążka,
  • poduszek z trokami.

Zagłówek z poduszek to prosty, a równocześnie oryginalny pomysł na wezgłowie łóżka. Aby wyglądał efektownie, użyj ozdobnego drążka. Może to być gotowy karnisz, bambusowy kołek, dekoracyjna deska albo okorowana gałąź. Ta ostatnia propozycja prezentuje się najbardziej nietypowo, dzięki czemu efekt końcowy jest naprawdę wyjątkowy. Drążek przymocuj do ściany na wysokości, na której ma się kończyć zagłówek. Użyj wsporników albo jutowej liny, która świetnie współgra z surowym wyglądem gałęzi. Drugim krokiem jest uszycie poduszek. Możesz zrobić to samodzielnie, zamówić je u tapicera lub użyć gotowych. Ważnym elementem są troczki, za pomocą których przywiążesz poduchy do drążka i oryginalny zagłówek do łóżka jest gotowy!

Zagłówek do łóżka z palet

Łóżko z zagłówkiem z palet może wyglądać naprawdę ciekawie. Jest to najprostszy sposób na wykonanie wezgłowia, gdyż nie wymaga właściwie żadnej pracy, poza wyszlifowaniem i zaimpregnowaniem drewna. Idealnie sprawdzi się we wnętrzu scandi boho, rustykalnym czy industrialnym.

Do wykonania zagłówka z palet potrzebujesz:

  • dwóch europalet,
  • szlifierki,
  • impregnatu do drewna,

Opcjonalnie:

  • dodatkowych desek,
  • farby.

Palety, które mają pełnić funkcję zagłówka, wyszlifuj, by pozbyć się zadziorów. Następnie zabezpiecz drewno impregnatem. Możesz je także pomalować farbą kredową lub specjalną bejcą, by uzyskać efekt zabielenia lub postarzenia. Tak przygotowane palety wystarczy ustawić za łóżkiem. Tak przygotowany zagłówek jest najprostszy, choć można go dodatkowo udoskonalić. Dzięki temu, że palety są dość grube, można je wykorzystać do stworzenia zagłówka z półką na niewielkie przedmioty. W tym celu wystarczy od góry dokręcić deskę.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z sypialnią:

Łóżka z baldachimem - powrót do romantycznych sypialni

Inspirujące aranżacje sypialni z roślinami

Wybieramy idealną szafę do sypialni

Łóżka ze wbudowanymi półkami i szafkami

Co na ścianę w sypialni? 8 ciekawych pomysłów

Jak uatrakcyjnić dziecięcą sypialnię?


Komentarze