Spis treści:
Olejowanie podłogi - jak to zrobić samodzielnie?
Podłogi z litego drewna oraz parkiety są trwałe i ponadczasowe. Wymagają jednak odpowiedniej konserwacji, by wytrzymać próbę czasu i zachować swój atrakcyjny wygląd przez lata. Jednym ze sposobów impregnacji drewna jest olejowanie. Przeczytaj, jak możesz wykonać je samodzielnie krok po kroku.
Olejowanie drewnianej podłogi - dlaczego warto?
Olejowanie jest jedną z lepszych metod zabezpieczania drewna. W przeciwieństwie do lakieru wnika w deskę. Sprawia to, że zabezpiecza drewno głęboko, a nie tylko na powierzchni. Ponadto nie tworzy nieprzepuszczalnej skorupy, dzięki czemu podłoga może oddychać. Olejowanie zapobiega pochłanianiu wilgoci, a także wnikaniu brudu w drewno. Przeciwdziała odkształcaniu się, powstawaniu szpar w parkiecie i skrzypieniu podłogi.
Jest to też bardziej ekologiczna metoda impregnacji. Oleje do drewna produkowane są z naturalnych składników i na bazie wody. Sprawia to jednak, że są mniej trwałe niż lakiery. Impregnacja olejem wymaga powtarzania raz w roku. Najlepiej robić to w okresie jesiennym lub wiosennym, kiedy temperatura i wilgotność na zewnątrz jest zbliżona do tej w domu. Można wtedy otworzyć okna, by olej szybciej się utlenił, a pomieszczenie przewietrzyło.
Olej do drewna - jaki wybrać?
Olejowanie parkietu wymaga zakupu odpowiedniego produktu. Najlepiej dobrać go do gatunku drewna, z którego zrobiona jest podłoga. Produkty zawierają zwykle pigment, który wzmacnia i podkreśla naturalny odcień desek, dlatego ważne jest wybranie właściwego. Na rynku dostępne są również oleje z białym pigmentem służące do postarzania drewna.
Przy kolejnych impregnacjach zaleca się używanie tego samego oleju do podłogi, który był stosowany za pierwszym razem. Warto szukać dobrej jakości, polecanych produktów, ponieważ są gwarancją tego, że podłoga będzie dobrze zabezpieczona i będzie służyć wiele lat.
Olejowanie parkietu - co musisz wiedzieć?
Przed rozpoczęciem olejowania, musisz przygotować podłogę. Z pomieszczenia należy wynieść wszystkie meble i zabezpieczyć ściany. Olej do impregnacji drewna jest tłusty i zostawia trudno zmywalne plamy na tynku. Jeżeli wykonujesz pierwsze olejowanie nowo położonej podłogi, musisz odczekać tydzień, by jej temperatura i wilgotność zrównały się z otoczeniem, a deski dobrze osiadły. Jeżeli chcesz zaimpregnować stary parkiet, który był wcześniej polakierowany, niezbędne będzie usunięcie warstwy lakieru. W tym celu można wynająć cykliniarkę. Wyrównanie powierzchni będzie potrzebne również wtedy, kiedy w deskach pojawią się wyszczerbienia.
Olejowanie drewnianej podłogi - odpylanie
Przed olejowaniem niezbędne jest usunięcie pyłu z podłogi. Można to zrobić na przykład silnym odkurzaczem z końcówką wyposażoną w gumę. Jest ona w stanie zgarnąć najmniejsze zanieczyszczenia. Jeżeli podłoga wymaga umycia, należy to zrobić z użyciem jak najmniejszej ilości wody. Przed olejowaniem podłoga musi być zupełnie sucha.
Jak olejować podłogę? Ważne etapy
Olej można nakładać wałkiem lub mopem, a w miejscach trudniej dostępnych bawełnianą szmatką. Jest to substancja łatwopalna, więc nie zaleca się stosowania sztucznych materiałów, by nie doszło do samozapłonu. Nadmiar produktu należy odcisnąć i rozprowadzać go równomiernie wzdłuż desek zgodnie z kierunkiem słojów. Ważne jest, by robić to w miarę szybko. Po około 30 minutach olej zaczyna wysychać i mogą powstać zacieki. Po zakończeniu pierwszego olejowana należy poczekać, aż produkt się wchłonie. W zależności od produktu i gatunku drewna może to być kilkanaście do kilkudziesięciu minut - zgodnie z zaleceniami producenta.
Kolejnym etapem jest polerowanie. Ma na celu wyrównanie warstwy oleju, zdjęcie jego nadmiaru oraz nadanie podłodze delikatnego połysku. Najlepszym narzędziem do polerowania podłóg po olejowaniu jest maszyna polerska dostępna w wypożyczalniach profesjonalnego sprzętu. Możesz również użyć szlifierki z filcową tarczą. Olej należy nałożyć kilkukrotnie według zaleceń producenta, więc nakładanie i polerowanie powinno się odbyć co najmniej dwukrotnie.
Olejowanie podłogi - pielęgnacja po zaimpregnowaniu
Po olejowaniu należy odczekać kilka dni przed wniesieniem mebli. Jeżeli są to stoły, biurka, krzesła czy komoda na nóżkach, można postawić je na zaimpregnowanej podłodze już po 48 godzinach. Nie utrudniają przepływu powietrza, więc olej bez przeszkód wysycha. Meble, pod którymi nie ma dużo przestrzeni, takie jak na przykład łóżko z szufladami na pościel, należy wnieść po upływie 5-7 dni.
Przez pierwszy tydzień po olejowaniu nie należy kłaść na podłogę dywanów ani myć jej na mokro. W tym czasie olej utlenia się i utwardza, a podłoga nie jest jeszcze w 100% odporna na wilgoć. Ważne jest, by pamiętać, że podłogę impregnowaną olejem do drewna można myć tylko preparatami do niej przeznaczonymi, na przykład mydłem lnianym.
Impregnowanie drewnianej podłogi wymaga pracy i cierpliwości, jednak efekt jest tego wart. Dzięki zabezpieczeniu przed wilgocią i brudem podłoga z drewna może służyć wiele lat i wciąż wyglądać świetnie. Nie zmienia koloru ani nie skrzypi, co gwarantuje komfort jej użytkowania bez względu na jej wiek.
Komentarze