Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Meble dla dzieci: bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania do pokoju malucha

Meble dla dzieci: bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania do pokoju malucha

Meble dla dzieci: bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania do pokoju malucha

Pokój dla dziecka powinien być nie tylko przyjemny dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny dla malucha. Warto pamiętać też o uniwersalności. Dzieci szybko rosną, a ich potrzeby i gusta się zmieniają. Pokój noworodka, przedszkolaka i starszaka to zupełnie inne światy! Jakie meble dla dzieci kupić, by służyły dłużej i były praktyczne? Przedstawiamy bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania do pokoju malucha!

Niezbędne meble dla dzieci - co powinno się znaleźć w pokoju malucha?

Wyposażenie pokoju dziecka zależy od wieku. Nieco inaczej będzie wyglądać w przypadku noworodka, kilkulatka, a już zupełnie zmieni się, kiedy Twoja pociecha pójdzie do szkoły. Zanim kupisz meble dla dzieci, zastanów się, co jest naprawdę niezbędne. Następne rozplanuj układ pomieszczenia i zastanów się nad rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia. Ważne jest to, by w pokoju dziecka znalazły się wszystkie potrzebne sprzęty, a także by był do nich swobodny dostęp.

Najważniejszym wyposażeniem pokoju noworodka jest tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami. Zapewnia ono bezpieczeństwo, służy dziecku mu do snu w nocy, a także drzemek w czasie dnia. Nawet kiedy maluch podrośnie i zacznie stawać, barierka ochroni go przed upadkiem. Łóżeczko dla dziecka powinno stać daleko od okna, przy którym mogą wystąpić przeciągi. Kolejnym elementem, na który decyduje się większość rodziców, jest przewijak. Warto wybrać taki w formie nakładki na łóżeczko, jeżeli w pokoju brakuje miejsca. Najbardziej funkcjonalny jest jednak model z szufladami, w których można przechowywać pampersy i środki higieny. Dodatkowo w pokoju niemowlęcia powinien znaleźć się wygodny fotel, w którym mama spokojnie nakarmi dziecko oraz komoda na ubranka. Z zakupem pozostałych mebli warto wstrzymać się do czasu, kiedy dziecko nieco podrośnie.

Jakie meble dla dzieci wybrać do pokoju kilkulatka?

Wraz z dorastaniem dziecka, jego potrzeby się zmieniają. Wybierając meble do pokoju dziecięcego, warto jednak kierować się kilkoma zasadami. Bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania do pokoju malucha sprawią, że wygodniej będzie z zarówno rodzicom, jak i dziecku. Po pierwsze kupując meble dla dzieci, warto wybrać jasne, neutralne kolory. Są uniwersalne, a zarazem pięknie rozjaśniają pokój. Jeżeli wybierzesz typowo dziecięce meble w jaskrawych kolorach, po kilku latach trzeba będzie wymienić je na nowe. Ponadto w połączeniu z kolorowymi dodatkami - ozdobami, pościelą czy innymi tekstyliami, stworzą pstrokatą, męczącą przestrzeń. Uniwersalność jest ponadczasowa. Dziecko rośnie i dojrzewa, a jego gust się zmienia. Sprzęty z drewna lub w bieli pasują do wszystkiego. Z czasem można zmienić dodatki i uzyskać zupełnie nowy wystrój.

Wybierając meble do pokoju dziecka, warto również zapytać je o zdanie i zaangażować w proces aranżowania wnętrza. Dziecko powinno mieć swój wkład, ponieważ ma ono swoje preferencje. Urządzając pokój malucha, warto również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. W miarę możliwości wybieraj meble bez ostrych krawędzi, aby uniknąć wypadków. Dobrym wyborem są sprzęty wykonane z naturalnych materiałów i z użyciem bezpiecznych substancji. Niektóre kleje i farby uwalniają do otoczenia szkodliwe substancje, szczególnie kiedy meble są nowe. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii, upewnij się, że kupujesz je z pewnego źródła, np. ze sklepu internetowego AMDK. Dbamy o to, by produkty dostępne w naszym sklepie pochodziły od polskich producentów i były wysokiej jakości.

Łóżko dla dziecka - bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania

Kiedy dziecko wyrasta z małego łóżeczka, warto zainwestować w większy model, który posłuży kilka lat. Dobrym rozwiązaniem jest wybór długości 180, a nawet 200 cm. W drugim wypadku Twoja pociecha nie wyrośnie z łóżka przez całe dzieciństwo i okres nastoletni. Funkcjonalne meble do pokoju dziecięcego powinny mieć wiele schowków, które mogą służyć do przechowywania pościeli, ale również gier, zabawek, sprzętu sportowego czy pomocy naukowych. Świetnym rozwiązaniem jest łóżko modułowe na antresoli, pod którą znajduje się biurko bądź szafki. Pozwala ono zaoszczędzić dużo miejsca, co ważne szczególnie w przypadku małego pokoju lub sypialni dla rodzeństwa.

W przypadku młodszych dzieci warto postawić na łóżko piętrowe z zabezpieczającą barierką lub niższy model z materacem w szufladzie. Są to bezpieczniejsze opcje. Ponadto ważną kwestią jest dopasowanie odpowiedniego podłoża. Dla najmłodszych dzieci polecamy materac piankowy termoplastyczny, który dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła. Dzieci są lekkie, więc taka opcja jest najwygodniejsza i najzdrowsza dla kręgosłupa.

Meble dziecięce - szafa czy komoda do przechowywania?

W pokoju dziecka musi się zmieścić wiele rzeczy - nie tylko ubrań, ale także zabawek. Z tego powodu ważne jest zapewnienie wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Komody są wygodnym rozwiązaniem z wielu powodów. W szufladach łatwiej utrzymać porządek. Doskonale sprawdzają się do przechowywania ubrań. Dziecku również łatwiej z nich korzystać. Pojemne szafki są doskonałym miejscem do schowania pudeł i koszy z zabawkami. Przy dużej ilości klocków, figurek czy innych drobnych elementów, trudno jest zachować porządek. Przechowywanie ich na otwartych półkach daje wrażenie nieładu. Do zabawek świetnie sprawdzą się też skrzynie. Funkcjonalne i pojemne meble do pokoju dziecięcego to podstawa utrzymania porządku.

Warto zrezygnować z dużej szafy, która zajmuje bardzo dużo cennego miejsca, a także wysokich regałów czy witryny. W pokoju dziecka wystarczy jedna lub dwie półki na książki i ewentualnie większe zabawki. Wysokie regały nie tylko nie są funkcjonalne, ale także mogą stanowić niebezpieczeństwo, gdyż dzieci lubią się po nich wspinać. Jeżeli jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto przykręcić je do ściany.

Pozostałe meble dziecięce - miejsce do zabawy i odpoczynku

Poza podstawowymi sprzętami, w pokoju dla malucha warto ustawić inne meble dziecięce. Powinien on być podzielony na kilka stref, ponieważ spełnia wiele funkcji. Jeśli dziecko jest małe, nie potrzebuje miejsca do nauki i odrabiania lekcji. Warto jednak postawić stoliczek, przy którym będzie się mogło bawić. Bardzo ważne jest także zapewnienie komfortowych miejsc do wypoczynku. Modnym elementem pokoi dla dzieci stały się rozkładane namioty tipi, w których małe dziecko może nie tylko się bawić, ale także odbyć popołudniową drzemkę. Ciekawym rozwiązaniem są także różnego rodzaju hamaki i huśtawki montowane do sufitu. Wykończeniem pokoju, które doda zarazem przytulności, jest miękki dywan. Warto jednak wybrać produkt łatwy w czyszczeniu, a najlepiej taki, który można prać w pralce, zadbać o idealną higienę.

Funkcjonalne meble do pokoju dziecka - biurko

Kiedy dziecko idzie do szkoły, nieodłącznym elementem wyposażenia jego pokoju staje się biurko. Wygodne miejsce do nauki i odrabiania lekcji nie tylko zmotywuje Twoją pociechę do pracy, ale także będzie wspierało jej prawidłową postawę. Biurko należy wybrać, opierając się na zasadach ergonomii. Jego wysokość nie powinna przekraczać 60 cm, tak by dziecku wygodnie było trzymać ręce na blacie. Powinien on być szeroki, by swobodnie można było rozłożyć książki, zeszyty, a w razie potrzeby zmieścić komputer. Warto wybrać model z szufladą lub szafką, by zapewnić dziecku miejsce na schowanie pomocy naukowych. Nie można zapomnieć także o wygodnym fotelu dopasowanym do wzrostu. Wybierz taki z regulowaną wysokością oraz wygodnym oparciem i podłokietnikami.

Odpowiednie oświetlenie w pokoju dziecka

Biurko najlepiej postawić przy oknie, by zapewnić dostęp do światła dziennego. Warto też zwrócić uwagę na sposób ustawienia, aby dziecko nie zasłaniało sobie światła ręką. Poza naturalnym oświetleniem warto zadbać o funkcjonalną lampę. W pokoju dziecięcym powinno się także znaleźć centralne światło sufitowe. Można zamontować ozdobny żyrandol lub prostą lampę sufitową. Warto także zadbać o lampkę nocną z kilkoma stopniami intensywności światła. Mocniejsze światło rozświetli pokój w nocy, a delikatne i przytłumione może pomóc dziecku zasnąć. Warto pamiętać o tym, by wybierając zarówno lampy, jak i meble do pokoju dziecięcego, zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo.


Komentarze