Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Łóżka dla alergików: jak wybrać odpowiednie materiały i materac?

Łóżka dla alergików: jak wybrać odpowiednie materiały i materac?

Alergia na kurz i żyjące w nim roztocza - niewidoczne gołym okiem pajęczaki, objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Są wśród nich katar, łzawienie, wysypka, a niekiedy także duszności. Objawy nasilające się w nocy mogą skutecznie zakłócić sen i spowodować pogorszenie samopoczucia. Jakie łóżka dla alergików są najlepsze? Z artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiednie materiały i materac.

Łóżko dla alergika - naturalne materiały

Łóżka produkowane są głównie z trzech materiałów - drewna, płyt meblowych i metalu. Najkorzystniejsze dla alergika będą surowce naturalne. Lite drewno nie zawiera sztucznych substancji, takich jak kleje obecne w płytach MDF. Wykazuje także właściwości antystatyczne. Podobnie jest w przypadku metalowej ramy. Tapicerowane łóżka są najmniej korzystne dla osób cierpiących na alergię. Dzięki wykorzystaniu tkanin obiciowych odpornych na kurz oraz regularnemu sprzątaniu można jednak wyeliminować ryzyko alergii.

Warto zdecydować się na łóżko kontynentalne. Charakteryzuje się ono większą od przeciętnych wysokością, co również jest istotne dla alergików. Nawet przy regularnym sprzątaniu, drobinki kurzu zbierają się w szczelinach podłogi. Im wyższe łóżko, tym osoba śpiąca jest dalej od alergenu. Alergikom zaleca się łóżka bez pojemnika na pościel, ponieważ modele tego typu są niskie, co utrudnia sprzątanie pod nimi. Wysokie nóżki mebla umożliwiają dokładniejsze odkurzenie i umycie podłogi.

Materac dla alergika - jaki wybrać?

Materac dla alergika jest ważniejszy niż rama łóżka. Naskórek człowieka nieustannie się złuszcza, a w łóżku spędzamy ok. 8 godzin na dobę. Ponadto ciało się poci i wydziela sebum. Wszystko to zostaje na materacu, dlatego to on jest największym źródłem alergenów. Dzięki nowoczesnej technologii powstają jednak modele odporne na kurz i rozwój bakterii. Jednym z polecanych hipoalergicznych materiałów jest lateks. Wykazuje on również wyjątkowe właściwości antystatyczne i przeciwgrzybicze. Materac lateksowy nie wchłania wilgoci, a ponadto dopasowuje się do ciała zapewniając komfort snu. Przed zakupem należy się upewnić czy alergik nie ma nadwrażliwości na syntetyczny lateks. Podobne właściwości mają także różnego rodzaju materace z pianki. Wyróżniają się one dużą elastycznością i długą żywotnością. Ich porowatość zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. Piankowy materac dla alergika to jedna z najlepszych możliwości.

Alergicy powinni unikać naturalnych wkładów z kokosa czy wełny, które wykazują mniejszą odporność na pot i kurz, co sprzyja rozwijaniu się drobnoustrojów. Ważne jest także zachowanie higieny. Regularne odkurzanie materaca, przewracanie go na drugą stronę, a także pranie pokrowca pozwala zredukować rozwój roztoczy. Podczas rutynowego sprzątania warto skorzystać z domowego, ale skutecznego sposobu oczyszczania. Materac posyp sodą oczyszczoną. Do tego celu najlepiej użyć sitka, by równomiernie rozprowadzić proszek na powierzchni. Pozostaw go na 30 min, po czym zbierz za pomocą odkurzacza. Soda oczyszczona wchłonie część kurzu, roztoczy oraz drobne zanieczyszczenia, a także usunie nieprzyjemne zapachy.

Jakie kołdry i poduszki są odpowiednie dla alergika?

Oprócz materaca ważna dla alergików jest również pościel. Łóżko dla alergika powinno być zaopatrzone w hipoalergiczną kołdrę, a przede wszystkim poduszki. To one dotykają twarzy i podczas snu wdycha się unoszący się z nich kurz. Warto unikać wypełnień z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy puch, które mogą uczulać. Ponadto są podatne na rozwój roztoczy. Kołdry wypełnione granulatem poliestrowo-silikonowym są lekkie, dają doskonały komfort termiczny, a przy tym nie wchłaniają wilgoci. Ważne jest także to, że można je prać w pralce. Warto wybrać także poduszki z pianki memory, która nie tylko jest hipoalergiczna, ale również zapewnia doskonały komfort snu, gdyż dopasowuje się do kształtu ciała.

Pościel dla alergika - jaką wybrać?

Odpowiednio dobrana pościel to ważny element łóżka dla alergików. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, ponieważ sprawiają, że ciało się mniej poci. Bawełnę lub tkaninę bambusową warto prać w temperaturze co najmniej 60℃ i nie używać do płukania płynów, których resztki nie wypłukują się z włókien. Zlepiają je i sprzyjają przywieraniu kurzu. Należy także pamiętać, by pościel zmieniać co najmniej raz, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Dobrym materiałem dla alergików jest także naturalny jedwab lub satyna, których włókna są bardzo cienkie, więc nie wchłaniają kurzu i zanieczyszczeń, a równocześnie przepuszczają powietrze.

Pokój dziecięcy dla alergika - co powinno się w nim znaleźć?

Podobnie jak w przypadku dorosłych, dziecko cierpiące na alergię powinno spać na drewnianym lub metalowym łóżku na wyższych nóżkach. Można zdecydować się także na model wykonany z płyty meblowej MDF, jednak należy starannie wybrać producenta, który nie stosuje szkodliwych klejów czy lakierów. Ciekawym rozwiązaniem są także łóżka dla alergików modułowe na antresoli, które są jeszcze wyższe.

Dziecku, które cierpi na alergię, należy często zmieniać pościel. Ważne jest pranie jej w wysokiej temperaturze lub prasowanie. Jeżeli Twoja pociecha ma ulubionego pluszaka, z którym śpi, staraj się prać regularnie także maskotkę. Jeżeli nie jest to możliwe, włóż ją na dobę do zamrażarki. Ujemna temperatura, podobnie jak wysoka, zabija roztocza. Ostatnim ważnym aspektem jest odpowiednio dobrany materac dla alergika. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się te z termoelastycznej pianki visco. W naszym internetowym sklepie AMDK meble znajdziesz zarówno drewniane łóżka dla alergików, jak i odpowiednie hipoalergiczne materace.


Komentarze