Spis treści:
Salon to centrum każdego domu oraz mieszkania. Tu spotykamy się z bliskimi i spędzamy czas na rozmowach lub odpoczynku. Aby codzienne korzystanie z tej przestrzeni było dla nas komfortowe, warto zadbać o jej odpowiedni wystrój i wyposażenie. Pamiętajmy, że wybieramy meble na wiele lat, dlatego powinniśmy skupić się na ich wygodzie, funkcjonalności oraz estetyce. Brzmi jak trudne zadanie? Nic podobnego! W tym tekście podpowiemy, na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas wyboru sofy.
Dane techniczne: rodzaj i rozmiar sofy
Najpierw skupmy się na “parametrach” mebla. Czy potrzebujemy sofy rozkładanej czy zwykłej? Ta pierwsza z pewnością przyda się w niewielkich mieszkaniach, aby w razie potrzeby móc zaproponować gościom nocleg. Dodatkowo schowek na pościel może służyć do przechowywania rzeczy, na które nie znaleźliśmy miejsca w szafach.
Drugim ważnym aspektem jest rozmiar sofy. Ile miejsca w salonie jesteśmy w stanie na nią przeznaczyć? Pamiętajmy, że po każdej stronie mebla powinniśmy mieć co najmniej 25-30 cm wolnego miejsca. Weźmy też pod uwagę liczbę domowników (do kawalerki singla wystarczy dwuosobowa sofa, a dla rodziny z dziećmi dobrym pomysłem będzie narożnik). Podczas wyboru mebla warto na nim usiąść i sprawdzić:
• czy siedzisko jest na tyle głębokie, że cała powierzchnia ud ma oparcie? Wówczas jest nam najwygodniej, a kręgosłup i nogi znajdują pewne oparcie, dzięki któremu wypoczywają.
• czy oparcie jest wysokie i pozwala przyjąć wygodną pozycję? Zbyt niskie oparcie nie pozwoli nam wygodnie odpocząć i dłuższe siedzenie na takiej sofie może się skończyć bólami pleców. Funkcją oparcia jest zapewnić stabilizację odcinkowi lędźwiowemu i szyjnemu kręgosłupa.
• czy rozmiarem pasuje do wielkości pomieszczenia? Nie chodzi tylko o to, czy mebel zmieści się do domu. Niewielka sofa w dużym salonie będzie wyglądać jak “z innej bajki”, z kolei zbyt duży mebel przytłoczy niewielkie wnętrze i sprawi, że będzie wyglądało na zagracone.
• czy materiał obicia jest trwały i łatwy w utrzymaniu w czystości? To szczególnie ważne, gdy mamy dzieci lub zwierzęta domowe. Wówczas materiał odporny na zabrudzenia powinien być jedną z priorytetowych cech sofy, na które będziemy zwracać uwagę.
Estetyka jest równie ważna
Ponieważ sofa to centralny punkt salonu, który przyciąga wzrok, bardzo ważny jest jej wygląd. Może harmonizować z wystrojem, tworząc przytulną, spójną aranżację, albo wprowadzać mocny kontrast - np. elegancka sofa w intensywnym kolorze w minimalistycznym, białym salonie zwróci uwagę i przełamie jednostajny wystrój. Praktyczny jest wybór ciemniejszego koloru, na którym mniej widać zabrudzenia. Najchętniej wybierane są sofy w “bezpiecznych”, neutralnych kolorach - szarościach, beżach, czerni lub brązach. Można je ożywić narzutą, pledem czy poduszkami w wybranym kolorze. Na rynku dostępne są sofy o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, więc z pewnością uda się nam znaleźć właściwą.
Jeśli sofa, kanapa czy narożnik jest wygodny i odpowiednich rozmiarów, najważniejsze, aby po prostu podobał się przyszłym właścicielom. Z mebla tego typu korzysta się codziennie przez kilka lub kilkanaście lat, dlatego jeśli “coś” nie odpowiada Ci w proponowanym meblu, nie wahaj się go odrzucić i szukać dalej. Tylko wówczas masz szansę na znalezienie idealnej sofy, na której dobrze będzie się wypoczywać.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:
Jak atrakcyjnie i niedrogo urządzić łazienkę?
Funkcjonalny pokój dziecka - wyzwanie rodzicielskie (odsłona druga)
Indywidualizm widoczny w meblach
Komfortowa sypialnia w niewielkim pomieszczeniu
Jak funkcjonalnie urządzić garderobę?
Aranżacja salonu – o czym warto pamiętać?
Kuchnia w bieli - nuda, czy uniwersalizm?
Przedpokój, czyli pierwsze wrażenie po wejściu do domu
Stoliczku nakryj się - urok i wygoda wieczoru
Umeblowanie pokojów dziennych o różnych funkcjach
Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?
Żeby szarość nabrała barw
Szafy przesuwne - praktyka i estetyka w jednym
Najpopularniejsze narożniki na rynku
Rozsiądź się wygodnie - sofy
Łóżka tapicerowane - sypialne
Komentarze