Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Jakie rośliny wybrać do domu i jak o nie dbać? Praktyczne wskazówki

Jakie rośliny wybrać do domu i jak o nie dbać? Praktyczne wskazówki

Jakie rośliny wybrać do domu i jak o nie dbać? Praktyczne wskazówki

Rośliny doniczkowe w domu to popularna ozdoba, która sprawdzi się u każdego. Nie tylko pięknie wyglądają i ocieplają wnętrze, ale wprost doskonale wpływają na zdrowie i samopoczucie. Wytwarzają życiodajny tlen, zwiększają wilgotność powietrza, a także poprawiają koncentrację i kreatywność. Wybór roślin doniczkowych do wnętrz jest bardzo szeroki. Nie wiesz, jakie rośliny wybrać do domu i jak o nie dbać? Przeczytaj nasz poradnik!

Łatwe w utrzymaniu rośliny dla początkujących

Osobom zapracowanym, których nie ma często w domu lub zwyczajnie nie mają ręki do roślin, polecamy sukulenty lub kaktusy. Są to rośliny pochodzące z suchych terenów i niewymagające częstego podlewania. Jest mnóstwo odmian, a niektóre z nich wyróżniają się naprawdę nietypowym wyglądem. Ciekawą rośliną jest na przykład echeveria elegans nazywana kamienną różą. Jest to sukulent, którego liście układają się w kształt kwiatu. Równie niezwykły jest rozchodnik sedum burrito. Jego pnącza przypominają zwisające warkocze, z tego powodu często łączony jest z doniczką w kształcie głowy. Całość tworzy naprawdę wyjątkowy efekt.

Rośliną bardzo atrakcyjną jest także aloes, który nie wymaga częstego podlewania. Na dodatek jest to roślina, która ma szerokie zastosowanie. Jej miąższ, mający postać żelu, pomaga na oparzenia słoneczne, a także doskonale nawilża skórę i włosy. Jeżeli szukasz innej rośliny łatwej w uprawie, wypróbuj popularną zielistkę. Niegdyś królowała w polskich mieszkaniach. Dobrze czuje się zarówno w nasłonecznieniu, jak i ciemniejszym stanowisku. Łatwe w uprawie są także dracena, sansewieria czy jukka.

Jakie rośliny wybrać do ciemnego mieszkania?

Wszystkie rośliny potrzebują słońca do wzrostu i życia, ale nie wszystkie lubią światło w tym samym stopniu. Jeżeli masz ciemne mieszkanie, nie musisz rezygnować z zieleni. Wiele kwiatów dobrze jest postawić na parapecie, ale inne pod bezpośrednim wpływem promieniowania UV marnieją i wysychają.

Jeżeli Twój wybór jest ograniczony do gatunków lubiących ciemniejsze miejsca, zwróć uwagę na popularne paprocie. W naturalnym środowisku rosną one w tropikalnych lasach, gdzie drzewa przesłaniają im światło. Należy jednak pamiętać, że paproć oprócz cienia potrzebuje także większej wilgotności. Kolejnym gatunkiem, który dobrze radzi sobie w ciemniejszych miejscach jest bluszcz. Wypuszcza on długie pnącza, dzięki czemu przepięknie wygląda umieszczony wysoko lub przy drabince, po której może się wspinać. Wśród roślin lubiących cień znajdują się jeszcze łatwe w uprawie zamiokulkasy, sansewierie, a także kwitnący skrzydłokwiat.

Rośliny oczyszczające powietrze - najlepsze do sypialni

Decydując się na rośliny w domu, warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd i łatwość w uprawie, ale też ich niezwykłe właściwości. Wszystkie gatunki produkują tlen, gdyż powstaje on w procesie fotosyntezy. Większość roślin jednak wydziela go w ciągu dnia, natomiast istnieją takie, które potrafią oczyszczać powietrze w nocy. Dodatkowo niektóre z nich wyłapują z powietrza szkodliwe związki chemiczne, takie jak formaldehyd, benzen czy amoniak. Wśród gatunków, które doskonale sprawdzą się w sypialni i poprawią jakość Twojego snu, można wymienić zielistkę, skrzydłokwiat, aloes, sansewierię, czy kaktus wielkanocny.

Bezpieczne rośliny dla właścicieli zwierząt

Mimo że rośliny doniczkowe mają mnóstwo zalet, mogą również stanowić zagrożenie - w szczególności dla zwierząt domowych lub małych dzieci. Niestety koty i psy lubią podgryzać liście, a dzieci są bardzo ciekawskie. Wiele gatunków roślin domowych jest trujących po spożyciu. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom i dzieciom, unikaj wspomnianego wcześniej bluszczu, aloesu czy draceny. Rośliny te zawierają niebezpieczne saponiny, które po spożyciu wywołują biegunki i wymioty, a w skrajnych sytuacjach drgawki, zaburzenia rytmu serca i śmierć. Bardzo niebezpieczną rośliną jest także zamiokulkas zawierający substancje zaburzające pracę wątroby i prowadzące do jej niewydolności. Kolejnymi toksycznymi dla zwierząt substancjami są szczawiany wapnia, obecne np. w filodendronach, monsterach czy skrzydłokwiatach.

Jakie rośliny zatem wybierać? Bezpiecznymi gatunkami są palmy, a także paprocie. Polecana jest również kalatea, która nie kosztuje dużo, jednak jest trudniejsza w uprawie. Nietoksyczne dla zwierząt są także popularne storczyki. Dobrą wiadomością dla osób, które zapominają o podlewaniu, jest to, że większość kaktusów to rośliny bezpieczne dla zwierząt. Ponadto ich kolce sprawiają, że koty i psy trzymają się z daleka. Istnieje również wiele nietrujących sukulentów, np. haworsje i eszewerie.

Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytania, jakie rośliny wybrać do domu i jak o nie dbać? Aby ułatwić decyzję, opisaliśmy rośliny, które są łatwe w uprawie, najkorzystniejsze dla zdrowia, a także bezpieczne i nietoksyczne. To, jak o nie dbać, zależy od konkretnego gatunku. Są egzemplarze łatwiejsze i trudniejsze w uprawie. Decydując się na konkretną roślinę, najlepiej jest dowiedzieć się jak najwięcej, na temat jej uprawy. Przygotowaliśmy jednak uniwersalne i praktyczne wskazówki, które pozwolą osobom początkującym wprowadzenie roślin do wnętrza.

Podlewanie

Rośliny samodzielnie się odżywiają, syntetyzując „pokarm” z promieni UV, a także dwutlenku węgla. Potrzebują jednak czegoś więcej, a mianowicie wody. Przeważnie rośliny podlewa się raz lub dwa razy w tygodniu zimą, kiedy temperatura nie przekracza 20°C lub 2-3 razy latem podczas upałów i suszy. Poszczególne gatunki roślin różnią się zapotrzebowaniem na wodę, dlatego należy szczegółowo przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji i sprawdzać podłoże. Jeżeli ziemia jest sucha, roślina prawdopodobnie wymaga podlania. Osoby, które zapominają o pielęgnacji lub często wyjeżdżają, mogą zdecydować się na kaktusy, którym wystarczy podlewanie co dwa tygodnie, a nawet raz na miesiąc. Roślinie może zaszkodzić nie tylko brak wody, ale też jej nadmiar, dlatego nie należy przesadzać.

Nasłonecznienie

Podobnie jak wody, rośliny potrzebują promieni słonecznych. Nie każda jednak może być wystawiona bezpośrednio na ich działanie. Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o żywe kwiaty doniczkowe, sprawdź jakie stanowiska lubią. Niektóre będą się dobrze czuły na parapecie, a inne w głębi mieszkania, gdzie dociera rozproszone światło.

Podłoże

Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże, które umożliwi roślinie sięganie po wodę, ale zabezpieczy ją przed przelaniem. W innym wypadku korzenie mogą zacząć gnić. Po pierwsze należy wybrać odpowiednią doniczkę z dziurkami, które pozwolą odprowadzić nadmiar wody. Jej dno zwykle wykłada się keramzytem, włóknem kokosowym, korą lub innym materiałem, który umożliwi drenaż. Dopiero na wierzch wysypuje się odpowiednio dobraną mieszankę ziemi torfu.

Nawożenie

Każda roślina pobiera z ziemi i wody minerały. W doniczce ma ich niewiele, dlatego trzeba regularnie ich dostarczać. Żeby szybko i bujnie rosła, warto stosować nawóz. Należy dobrać go do gatunku, gdyż każda roślina potrzebuje nieco innej mieszanki. W sklepach ogrodniczych znajdziesz nawozy przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Ważne jest to, by stosować się do zaleceń producenta odnośnie ilości i sposobu podania odżywki. Dzięki temu będzie skuteczna i nie zaszkodzi roślinie.

Przesadzanie

Kiedy roślina rośnie, jej system korzeniowy również się powiększa i przestaje mieścić w doniczce. W najlepszym przypadku taka roślina przestaje się rozwijać, ale może nawet obumrzeć. Z tego powodu bardzo ważnym aspektem pielęgnacji jest regularne przesadzanie. W zależności od potrzeb powinno się to robić raz na rok lub kilka lat, najlepiej wiosną. Warto wybrać co najmniej dwa razy większą doniczkę, aby korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Podczas przesadzania należy pamiętać o usunięciu uschniętych korzeni i podlaniu rośliny.

Przycinanie i czyszczenie

Niektóre rośliny rozrastają się tak, że zaczynają wyglądać niekorzystnie. Dlatego warto przycinać pędy, by się zagęściły. Ponadto do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy też usuwanie fragmentów chorych lub suchych. Dzięki temu roślina nie tylko będzie wyglądać korzystniej, ale też będzie rosła zdrowo. W pomieszczeniach kwiaty są też narażone na zakurzenie. Z większych, grubych liści należy systematycznie go ścierać za pomocą delikatnie wilgotnej ściereczki. U tych gatunków, które mają delikatne bądź drobne listki, lepiej sprawdzi się bardzo delikatne przepłukanie pod prysznicem. Należy uważać jednak, by nie przelać podłoża ani nie uszkodzić pędów.


Komentarze