Spis treści:
- Jakie płytki do łazienki? Praktyczne i najmodniejsze rozwiązania
- Jakie płytki do łazienki? Przegląd materiałów
- Glazura do łazienki
- Terakota czy gres na podłogę?
- Klinkier szkliwiony w łazience
Jakie płytki do łazienki? Praktyczne i najmodniejsze rozwiązania
Wybór płytek do łazienki to odpowiedzialna decyzja. Nie zmienia się ich tak często jak koloru ścian czy mebli, muszą więc być trwałe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek do łazienki? Co położyć na podłogę, a co na ścianę? Czy wielkość pomieszczenia ma znaczenie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Jakie płytki do łazienki? Przegląd materiałów
Zasadniczą kwestią jest wybór odpowiedniego materiału. Istnieje kilka najczęściej wybieranych rozwiązań:
Glazura do łazienki
To cienkie płytki z połyskiem. Cechuje je niska nasiąkliwość, ale są kruche, więc nie nadają się na podłogę, ponieważ mogą popękać. Ze względu na bogaty wybór kolorów i wzorów, glazura jest idealna do położenia na ściany.
Terakota czy gres na podłogę?
Terakota to kafle wypalane z kamionki. Są dużo bardziej wytrzymałe niż glazura. Mogą być błyszczące, półmatowe lub matowe. Również nie pochłaniają wody, więc dawniej były powszechnym rozwiązaniem do stosowania na podłogę, ale nadają się także na ściany. Dziś coraz popularniejszy jest jednak gres.
Gres cechuje bardzo duża twardość. Jest też mniej nasiąkliwy niż terakota. Wypalanie w bardzo wysokiej temperaturze sprawia, że gres jest wytrzymały na nacisk i uszkodzenia. Doskonały na podłogę.
Klinkier szkliwiony w łazience
To materiał wypalany w wysokiej temperaturze, jak gres. Jest bardzo trwały i nisko nasiąkliwy, a ponadto bardzo dobrze przewodzi ciepło. Doskonale się sprawdza w połączeniu z ogrzewaniem podpodłogowym.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek do łazienki?
Materiał to jeszcze nie wszystko. Przed wyborem płytek warto znać jeszcze kilka innych właściwości. Aby kafelki służyły latami i były odporne na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe do utrzymania w czystości, powinny charakteryzować się:
- niską nasiąkliwością, czyli inaczej zdolnością do pochłaniania wody. Ze względu na dużą wilgotność w łazience, płytki powinny być odporne na wodę. Pozwoli to uniknąć tworzenia się pleśni i grzybów, o które łatwo w tak wilgotnym środowisku, jakim jest łazienka. Nasiąkliwość płytek na podłogę powinna wynosić maksymalnie 5%, a na ściany 10%.
- antypoślizgowością, ponieważ w łazience łatwo o mokrą podłogę, płytki powinny być antypoślizgowe. Ten parametr oznacza się symbolem R. Wybieraj płytki oznaczone jako R9-R13. Jeżeli szukasz płytek pod prysznic bez brodzika, wybierz maksymalną antypoślizgowość.
- wysoką klasą ścieralności - kafelki w łazience powinny być odporne na ścieranie, ponieważ to tam używa się najsilniejszych środków do sprzątania. Warto wybrać wyższą klasę ścieralności dla dużej rodziny, gdzie łazienka będzie używana przez większą liczbę osób. Producenci stosują różne skale do oznaczenia ścieralności.
Płytki na podłogę do łazienki - kolor i faktura mają znaczenie
W przypadku kafelków na podłogę ważne są również kolor, wielkość i faktura płytek. Ciemne płytki na podłogę wybierane są coraz częściej, warto jednak zdecydować się na te z wzorem. Wbrew pozorom na ciemnej, ale gładkiej podłodze zabrudzenia są bardziej widoczne. W łazience najczęściej pojawia się kamień czy osad z mydła, które na ciemnym kafelku mogą przybrać kształt jasnych plam lub zacieków. Bezpieczniej jest wybrać płytki z wzorem marmurkowym, imitujące drewno czy kamień.
Jasne płytki na podłogę to również doskonałe rozwiązanie. Wyglądają świeżo, czysto, a w połączeniu z białą armaturą tworzą spójną kompozycję. Zabrudzenia w postaci osadów z wody i mydła nie są od razu widoczne na płytkach w białym lub beżowym kolorze. W przypadku jasnej podłogi również lepiej sprawdzają się delikatne wzory na kafelkach. Dużym powodzeniem cieszą się płytki z wzorem marmurkowym.
Warto wziąć także pod uwagę wykończenie płytek. Im są bardziej błyszczące, tym łatwiej je zarysować. Dużo bardziej widoczne są na nich również zabrudzenia. Na podłogę najlepiej wybrać kafelki matowe lub półmatowe.
Płytki do łazienki - duże czy małe?
Wielkość kafelków ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Im mniej fug, tym łatwiej utrzymać płytki w czystości, mniejsze jest też ryzyko rozwoju pleśni. Zarówno duże, jak i małe płytki mają swoich zwolenników. Ważne jest również ich umiejscowienie.
Wielkość kafli na podłogę
Duże i średniej wielkości kafle na podłogę w wymiarach 60x60, 80x80, a nawet większe to rozwiązanie zarówno do dużych jak i małych łazienek. Duże płytki z małą ilością łączeń optycznie powiększają przestrzeń. Ich montaż jest szybszy, a ponadto są łatwiejsze do utrzymania w czystości. W małych łazienkach zdecydowanie nie sprawdzą się niewielkie płytki na podłogę, gdyż optycznie zmniejszają pomieszczenie. W przypadku dużego pokoju kąpielowego, wybór jest większy.
Jakiej wielkości płytki na ścianę?
Podobnie wygląda sprawa z płytkami na ściany. Bardzo małe elementy sprawiają, że wnętrze wydaje się optycznie mniejsze, więc są odradzane do niewielkich łazienek. Mozaiki, kafle w kształcie cegieł lub rybiej łuski czy układane w jodełkę są doskonałym pomysłem aranżacyjnym, ale zdecydowanie lepiej wyglądają w dużych łazienkach. Jednak trzeba stosować je z umiarem. Najlepiej sprawdzą się jako dekor - do zaakcentowania ściany nad umywalką lub wanną, wnęki czy wąskiego paska.
Przed wyborem płytek warto dokładnie wymierzyć łazienkę. Dopasowanie rozmiaru kafli do wymiarów pomieszczenia pozwoli uniknąć ich przycinania. Wypełnianie kilkucentymetrowych przestrzeni w kątach przyciętymi kawałkami płytek przysparza dodatkowej pracy i wygląda wyjątkowo nieestetycznie.
Płytki do małej łazienki - czym się kierować?
Najtrudniejsze w aranżacji są najmniejsze łazienki bez okien. Najważniejsze jest sprawienie, by optycznie wydawały się większe i jaśniejsze. Jeżeli chcesz stylowo urządzić niewielką łazienkę, zastosuj się do kilku prostych wskazówek:
Stosuj jasne kolory
Jasne kolory, takie jak biel czy beż, a także chłodne pastelowe odcienie optycznie powiększają małe przestrzenie. Biel odbija światło, co sprawia też, że niewielka łazienka jest pięknie rozjaśniona. Ponadto jasne kolory dodają wrażenia lekkości i kojarzą się z czystością.
Postaw na połysk
Podobnie jak jasne kolory, błyszczące kafelki bardzo dobrze odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Jest to idealne rozwiązanie na ścianę, ponieważ na podłodze z połyskiem bardziej widać zabrudzenia. Łatwiej je też zarysować.
Unikaj wzorów
Wzorzyste ściany czy podłoga pomniejszają optycznie łazienkę, są przytłaczające. W małych pomieszczeniach najlepiej jest ograniczyć się do deseni na detalach. Pasek dekoracyjny czy kafelki w marmurkowy wzór będą wystarczającymi elementami ozdobnymi w niedużej łazience.
Wybierz klasyczny kształt płytek
Prostokątne płytki na ścianach i kwadratowe lub imitujące deski na podłodze to najbardziej uniwersalny i bezpieczny wybór do małej łazienki. Jeżeli bardzo podobają Ci się kafelki w kształcie rybiej łuski, plastra miodu lub cegiełek, wybierz jedną ścianę do ozdobienia w taki sposób.
Kafelki nie na całą ścianę
Przy aranżacji małej łazienki warto też wziąć pod uwagę zasadę, by nie układać płytek aż do sufitu, a do wysokości ½ lub ⅓ ściany. Daje to lepszy efekt wizualny. Łazienka wyłożona płytkami aż po sufit staje się przytłaczająca.
Kafelki do łazienki - aktualne trendy
Wybierając płytki do łazienki, warto wziąć pod uwagę wiele aspektów od rodzaju materiału, przez parametry, takie jak nasiąkliwość czy ścieralność po wielkość i kolor. Kafelki powinny też współgrać z wielkością łazienki i stylem całego mieszkania, by stworzyć spójną aranżację. Zanim kupisz płytki, które Ci się podobają, zaplanuj wygląd łazienki, a dzięki temu efekt końcowy będzie prezentować się doskonale. Jeżeli jesteś dopiero na etapie planowania, sprawdź, co jest modne!
- Imitacje naturalnych materiałów - w dobie zwrotu w stronę minimalizmu, natury i ekologii, najmodniejsze są płytki przypominające drewniane deski czy marmur.
- Stonowane kolory - na topie są kojące, naturalne kolory: biel, odcienie szarości i beżu.
- Duże płytki - płytki w rozmiarze 90x90 cm i wzwyż pozostają w modzie. Są funkcjonalne, ponieważ dzięki niewielkiej ilości łączeń łatwiej utrzymać je w czystości. Optycznie powiększają pomieszczenia i wyglądają luksusowo.
- Mozaiki - stanowią oryginalne i bardzo efektowne wykończenia, szczególnie w dużych pokojach kąpielowych. Mozaika ożywi wnętrze i sprawi, że łazienka nabierze wyjątkowego charakteru.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:
Łazienka jako miejsce codziennego relaksu
Elegancka łazienka w trzech krokach
Jak atrakcyjnie i niedrogo urządzić łazienkę
Najczęstsze Błędy w Aranżacji Łazienki
Meble łazienkowe Porto
Komentarze