Spis treści:
- Pokój dziecięcy - meble dla maluchów
- Meble dla dzieci w wieku szkolnym
- Meble do pokoju nastolatka
- Jakie meble do pokoju rodzeństwa w różnym wieku?
- Meble do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa
- Łóżka do pokoju dzieci w różnym wieku
- Meble modułowe i wielofunkcyjne do pokoju dziecięcego
- Wiszące meble dla dzieci - oszczędność miejsca
Zaaranżowanie funkcjonalnego pokoju dziecka to duże wyzwanie. Musi on bowiem spełniać wiele funkcji - służy do zabawy, nauki, odpoczynku. Ponadto pociechy w różnym wieku mają inne potrzeby. Najłatwiej zaaranżować pokój dla rodzeństwa tej samej płci i na jednym etapie rozwojowym. Jest większa szansa, że spodoba mu się ten sam styl czy kolorystyka, a z niektórych sprzętów będzie mogło korzystać wspólnie. Jakie meble wybrać do sypialni dla dzieci w różnym wieku i jak ją urządzić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Pokój dziecięcy - meble dla maluchów
Najmłodszym dzieciom nie potrzeba wielu mebli w pokoju. Mają one służyć głównie wygodzie rodziców. Podstawą jest odpowiednie łóżeczko - dla noworodka zabezpieczone barierką, a dla kilkulatka może to być już samodzielne w odpowiednim rozmiarze. Najwygodniejszą opcją jest łóżko 100 x 60 cm lub większe 140 x 70 cm. Druga opcja pozwoli używać mebla dłużej. Na ubranka dziecięce, środki higieniczne i inne przedmioty codziennego użytku warto wybrać wysoką i pojemną komodę. Łatwo poukładać w niej różne rzeczy i utrzymać porządek. Na rynku dostępne są także wygodne modele z przewijakiem.
Pokój dziecięcy wymaga także zapewnienia miejsca na zabawki. Te mniejsze mogą zostać schowane w szafce, gdzie maluch będzie miał łatwy dostęp. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także skrzynie czy pudła. Dzięki nim dziecko może zacząć samodzielnie sprzątać i uczyć się porządku. Warto także zorganizować większy kącik do zabawy oraz miejsce do odpoczynku w ciągu dnia, np. materac. W pokoju przedszkola nie jest jeszcze potrzebne duże biurko, ale przyda się niewielki stolik, przy którym będzie mógł rysować, kolorować czy wyklejać.
Meble dla dzieci w wieku szkolnym
Pokój dla dzieci w wieku szkolnym to największe aranżacyjne wyzwanie. Starszaki potrzebują zarówno miejsca do zabawy, jak i do nauki czy odrabiania lekcji. Poza większym łóżkiem, w pokoju powinno znaleźć się biurko z miejscem na książki i przybory, szafa na ubrania i regał. Jeżeli jest miejsce, dobrym pomysłem jest wstawienie także szafki nocnej czy dodatkowego miejsca do odpoczynku, np. fotela czy hamaka. Warto postawić na meble modułowe, które pozwolą zaoszczędzić miejsce.
Meble do pokoju nastolatka
Pokój nastolatka pod względem wyposażenia nieznacznie różni się od pokoju dziecka w wieku szkolnym. Miejsce zabawek zajmują gadżety i przedmioty związane z zainteresowaniami, więc wciąż potrzeba sporo miejsca do przechowywania. Ważny jest wystrój, który powinien być dopasowany do gustu nastolatka. Ważne jest także zapewnienie prywatności i zapewnienie miejsca do odpoczynku czy przyjęcia gości.
Jakie meble do pokoju rodzeństwa w różnym wieku?
Kiedy dzieci są w zbliżonym do siebie wieku, urządzenie pokoju nie stanowi większego problemu. Inaczej rzecz ma się w przypadku kiedy pociechy dzieli więcej niż kilka lat. Mają wtedy różne potrzeby. Kiedy młodsze dziecko spędza czas na zabawie, straszeniu należy zapewnić spokojną atmosferę do nauki. Nastolatek z kolei pragnie więcej prywatności, a pokój z młodszym rodzeństwem może hamować go przed zapraszaniem rówieśników.
Urządzając pokój dla małego dziecka i rodzeństwa w wieku szkolnym, należy zadbać przede wszystkim o to, żeby w pokoju znalazło się miejsce do zabawy, spania, nauki i na rzeczy dla obu dzieci. W przypadku starszych pociech ważna jest prywatność. Chcąc ją zapewnić, zdecyduj się na modułowe meble dla dzieci, które pozwolą odgrodzić przestrzeń.
Meble do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa
Jeżeli w jednym pokoju mieszka dwójka dzieci, nawet pomieszczenie w większym metrażu może się wydać ciasne. Trzeba w nim zmieścić po dwa komplety mebli, dlatego najlepiej sprawdzą się wielofunkcyjne, rozkładane lub modułowe.
Łóżka do pokoju dzieci w różnym wieku
W pokoju rodzeństwa sprawdzą się wspomniane już meble modułowe, ale również tradycyjne łóżko piętrowe. W przypadku najmłodszych dzieci mogą one być niewystarczająco zabezpieczone, dlatego dobrym pomysłem są także łóżka z wysuwanym materacem. To rozwiązanie jest dobre szczególnie do niewielkiego pokoju, w którym nie zmieści się zwykłe piętrowe łóżko ani rozkładane.
Dla nastolatków dobrym rozwiązaniem są rozkładane tapczany, które za dnia spełnią rolę kanapy, natomiast w nocy staną się wygodnym i szerokim łóżkiem. W mieszkaniu w kamienicy z wysokim sufitem sprawdzi się także łóżko na antresoli. Nie tylko pomoże zaoszczędzić miejsce, ale też zapewni prywatność. Decydując się na zwykłe łóżko, warto wybrać takie, które nie ma pojemnik na pościel. Zapewni on dodatkowe miejsce do przechowywania.
Meble modułowe i wielofunkcyjne do pokoju dziecięcego
Modułowe meble dla dzieci mają tę zaletę, że w jednym komplecie znajdują się różne komponenty, które możesz dowolnie łączyć. Dzięki temu w razie potrzeby i z biegiem czasu da się dokupić brakujące meble lub zmieniać ich ustawienie. Doskonałe meble do pokoju dziecięcego to także modele 2w1. Skrzynia na zabawki może być równocześnie siedziskiem, a rozkładana kanapa łóżkiem.
Wiszące meble dla dzieci - oszczędność miejsca
Dobrym pomysłem na wykorzystanie przestrzeni w małym pokoju dla rodzeństwa jest zawieszenie półek i szafek wiszących na ścianach. Pozwoli to stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania bez utraty powierzchni na podłodze, a dodatkowo każde z dzieci zyska miejsce na swoje rzeczy. Możesz powiesić szafki nad łóżkiem czy półki nad biurkiem. Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie wnęk czy zakamarków na półki, na przykład regały narożne. Jeżeli pokój dziecięcy jest na tyle mały, że brakuje miejsca na podstawowe sprzęty, takie jak biurko, warto zamontować składany blat, który z powodzeniem posłuży dzieciom do odrabiania lekcji.
Pokój dziecięcy - jakie meble dla rodzeństwa w różnym wieku?
Urządzając pokój dla dzieci w różnym wieku, warto zaangażować je w ten proces i przystosować wystrój do ich preferencji i zainteresowań. Jeżeli dzieci dzieli duża różnica wieku, są innej płci lub zwyczajnie mają inny gust, dobrym pomysłem jest podzielenie pokoju. Jedną z metod jest zastosowanie dwóch kolorów ścian, mebli lub dodatków. Dzięki temu każde z dzieci zyska fragment pokoju zgodny ze swoim gustem.
Drugie rozwiązanie to stworzenie fizycznej granicy, np. przez ustawienie regału na środku pomieszczenia. Ażurowe półki nie zasłonią światła, a równocześnie podzielą przestrzeń, zapewniając prywatność dzieci. W tym przypadku dobrym pomysłem jest postawienie na uniwersalne meble, które pasują do każdego wieku, kolorystyki czy ozdób. W sklepie internetowym AMDK meble kupisz łóżka, biurka i inne meble do pokoju dzieci w różnym wieku w atrakcyjnych cenach. Ponadto zapewniamy bezpłatną dostawę na terenie Polski!
Komentarze