Spis treści:
- Wanna akrylowa, stalowa czy z konglomeratu?
- Jaki rozmiar wanny wybrać?
- Zabudowana, przyścienna, wolnostojąca – różne rodzaje wanien
- Kształt wanny – standardowa prostokątna, owalna czy niesymetryczna?
- Wanny prostokątne
- Wanny narożne
- Wanny okrągłe i owalne
- Wanny asymetryczne
Lubisz długie kąpiele? Masz sporą łazienkę i marzysz o wannie? A może zastanawiasz się, czy to rozwiązanie jest możliwe w małym pomieszczeniu? Przedstawiamy poradnik, jak wybrać wannę do łazienki! Znajdziesz w nim cenne wskazówki, jak wybrać rozmiar, materiał czy kształt i dowiesz się jaka wanna będzie najlepsza do Twojej łazienki.
Wanna akrylowa, stalowa czy z konglomeratu?
Najpopularniejsze są obecnie wanny akrylowe, które mają szereg zalet. Przede wszystkim są ciepłe w dotyku, dzięki czemu nie ochładzają wody. To podnosi komfort korzystania, ale także obniża koszty eksploatacji mediów – mniej gorącej wody potrzeba, aby przygotować ciepłą, komfortową kąpiel. Ponadto wanna akrylowa jest odporna na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, więc łatwo się ją czyści, nie odbarwia się od farb do włosów czy środków do sprzątania. Ze względu na jej wagę wniesienie i montaż są szybkie i proste. Wadą wanny akrylowej jest niska odporność na zarysowania. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji nie powstają one szybko i nie są widoczne na białej powierzchni.
Wanny stalowe lub żeliwne emaliowane są dziś rzadziej spotykane. Ich wadą jest to, że są ciężkie, co utrudnia wniesienie. Ponadto metal to zimny materiał, więc do nagrzania wanny stalowej lub żeliwnej trzeba więcej gorącej wody, która też szybko stygnie. Z drugiej strony wanny te są dużo bardziej odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie środków chemicznych. Równie wytrzymałe są nowoczesne wanny z konglomeratu lub kompozytu. Materiał ten umożliwia również ukształtowanie bardzo cienkich krawędzi, co wygląda nowocześnie i stylowo. Podobnie jak wanny akrylowe są ciepłe, więc mają praktycznie same zalety – prócz ceny. Wanny z kompozytu są droższe, stąd rzadziej wybierane.
Jaki rozmiar wanny wybrać?
Na rynku dostępne są wanny jedno lub dwuosobowe, choć te drugie są rzadziej wybierane i odpowiednie tylko do dużych łazienek. W związku z tym skupimy się na jednoosobowych standardowych modelach. Jeżeli nie wiesz, jaka wanna będzie najlepsza do Twojej łazienki, weź pod uwagę przede wszystkim wzrost użytkowników i metraż pomieszczenia. W małej łazience najlepszą opcją jest zwykła prostokątna wanna w standardowych wymiarach, które wynoszą 120–170 cm długości i ok. 70 cm szerokości.
Dla wyższych użytkowników poleca się większy rozmiar wanny – od 150 cm w górę, aby umożliwić położenie się w wannie. Osobom niższym zdecydowanie wystarczy wanna do 160 cm długości. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża nie jest komfortowa do użytkowania. W zbyt krótkiej nie da się położyć, a kiedy jest zbyt długa, trudniej wstać. Głębokość wanny także ma znaczenie. Po pierwsze zbyt pojemna wanna zwiększa zużycie wody, co jest niekorzystne i dla środowiska i dla portfela. Po drugie wysokie krawędzie utrudniają swobodne wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej.
Zabudowana, przyścienna, wolnostojąca – różne rodzaje wanien
Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać wannę do łazienki, zwróć uwagę na sposób jej montażu. Standardem w większości mieszkań są wanny do zabudowy. Ich koszt jest niższy, gdyż zewnętrzna powierzchnia nie musi być estetycznie wykończona. Zabudowaną wannę łatwiej jest zmieścić we wnęce w niewielkiej łazience. Dzięki zabudowaniu nie ma potrzeby mycia podłogi pod nią, co ułatwia sprzątanie. Dodatkowo w obudowie wanny można wykonać ukryty schowek, który pomieści np. środki do sprzątania.
Wolnostojąca wanna to rozwiązanie przede wszystkim do sporych łazienek, w których jest wystarczająco dużo miejsca, by postawić ją na środku pomieszczenia. Dosunięcie do ściany jest mniej praktyczne ze względu na utrudnione sprzątanie zakamarków za wanną. Alternatywą, którą można wykorzystać nawet w mniejszych pomieszczeniach, jest wanna przyścienna. Z jednej strony przylega ona ściśle do ściany, nie tworzą się więc trudne do umycia zakamarki.
Kształt wanny – standardowa prostokątna, owalna czy niesymetryczna?
Wanny dostępne są w wielu kształtach. Od prostokątnych, poprzez owalne po asymetryczne i narożne. Wybierając kształt, warto przede wszystkim dopasować go do możliwości pomieszczenia. Jaka wanna najlepsza do małej łazienki, a jaka do dużego pokoju kąpielowego?
Wanny prostokątne
Modele prostokątne są najbardziej uniwersalne. Sprawdzają się w różnych stylach i pasują zarówno do niewielkich łazienek, jak i do tych większych. Wannę prostokątną łatwo zmieścić we wnęce. Często wykorzystuje się także połączenie wanny z prysznicem.
Wanny narożne
Trójkątne wanny narożne są także dość popularnym wyborem. Pozwalają zagospodarować kąt pomieszczenia. W zależności od rozmiaru mogą być jedno lub dwuosobowe. Mniejsze modele sprawdzą się także w łazienkach o niewielkim metrażu. Wanny narożne wyglądają designersko i dodają łazience charakteru.
Wanny okrągłe i owalne
Wanny w opływowym kształcie – okrągłym lub owalnym to zwykle modele wolnostojące czy przyścienne. Wyglądają bardzo stylowo, dlatego sprawdzą się w nowoczesnych łazienkach o większym metrażu.
Wanny asymetryczne
Jeżeli masz niewiele miejsca na wannę, dobrym rozwiązaniem są wanny asymetryczne dostępne w różnych nietypowych kształtach. Ich wybór sprawia, że można w łazience zagospodarować wolny kawałek miejsca, który nie ma odpowiedniego kształtu na standardową wannę.
O czym pamiętać wybierając wannę?
Szukając odpowiedniej wanny do swojej łazienki, warto także zwrócić uwagę na szczegóły. Ważnym elementem w wannie jest przelew, czyli odpływ zamontowany tuż pod górną krawędzią. Ma on zabezpieczyć podłogę przed zalaniem w przypadku, gdy wanna jest pełna wody. Ponadto możliwe jest także zamontowanie systemu, który umożliwia nalewanie wody do wanny przez przelew. Wygląda to bardzo minimalistycznie.
Ważny jest także wybór miejsca właściwego odpływu. Jeżeli będzie on umieszczony na środku, łatwo przez nieuwagę go nadepnąć i otworzyć. Zaplanować należy też miejsce wlewki. Powinno się znaleźć w nogach wanny, by nie utrudniało wygodnego oparcia, a także po to, by podczas kąpieli można było dolać wody. Wlewkę można także umieścić pośrodku wanny.
Przy modelu zabudowanym powinno się także zadbać o rewizję, czyli otwierane drzwiczki bądź wyciągany kafelek, który umożliwi dojście do odpływu. W razie awarii pozwoli to uniknąć skuwania płytek. Planując łazienkę, warto pomyśleć również o miejscu na kosmetyki do kąpieli. Półka na żel, szampon czy odżywkę do włosów wygląda estetyczniej niż buteleczki ustawione na krawędzi wanny. Ponadto to rozwiązanie ułatwia sprzątanie.
Komentarze