Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Jak wybrać oświetlenie do sypialni?

Jak wybrać oświetlenie do sypialni?

Jak wybrać oświetlenie do sypialni? Praktyczne porady

Odpowiednio dobrane oświetlenie to nie tylko kwestia praktyczna. Lampy są częścią wystroju, a samą grą świateł można optycznie powiększyć pomieszczenie, podkreślić ciekawe elementy wyposażenia czy stworzyć klimat. Jak odpowiednio zaplanować liczbę i rozmieszczenie punktów źródeł światła w sypialni? Czym kierować się w wyborze lamp? Podpowiadamy!

Jakie rodzaje oświetlenia do sypialni?

Sypialnia jest miejscem służącym nie tylko do spania. Jest to pomieszczenie, w którym rozpoczynasz i kończysz swój dzień. Rano ubierasz się, robisz makijaż, szykujesz do wyjścia. Po południu i wieczorami odpoczywasz, relaksujesz się z książką lub serialem. W końcu przygotowujesz się do snu. Oświetlenie w sypialni powinno być dostosowane do wszystkich tych czynności i można je podzielić na trzy grupy:

  • dzienne, którego używa się np. rano, kiedy na dworze jest jeszcze ciemno,
  • wieczorowe - klimatyczne, tworzące nastrój,
  • nocne - delikatne, używane, kiedy trzeba wstać w nocy.

Ponadto osobom, które lubią czytać przed snem, przyda się źródło jasnego, punktowego światła. Dodatkowe lampy można umieścić na przykład przy toaletce czy garderobie, jeśli znajdzie się na nie miejsce w sypialni.

Główne źródło światła w sypialni - lampa wisząca czy plafon?

Lampa sufitowa to główne źródło jasnego światła w sypialni. Zwykle potrzebne jest ono wczesnym rankiem, kiedy światło dzienne jest niewystarczające lub podczas wieczornej lektury. Najpowszechniejszym rozwiązaniem są lampy wiszące. Długość kabla oraz styl abażuru powinny być uzależnione od aranżacji, ale także wielkości sypialni. Im wyżej wisi lampa tym światło jest bardziej rozproszone, dlatego zaleca się zawieszenie jej na wysokości nie niższej niż 2 metry.

Im sufit jest wyższy, tym efektowniej wygląda lampa zawieszona na długiej lince. Tego typu oświetlenie pasuje przede wszystkim do nowoczesnych lub industrialnych wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie dwóch wiszących lamp po obu stronach łóżka. Z powodzeniem mogą zastąpić one lampki nocne. W takim wypadku należy jednak pamiętać o zainstalowaniu dwóch włączników światła - przy drzwiach oraz przy łóżku.

Jeżeli sufit jest niski, warto rozważyć rezygnację z lampy wiszącej na rzecz plafonu. Sprawdzi się on szczególnie w niewielkich sypialniach, ponieważ gwarantuje szeroki kąt padania światła. Dzięki temu całe pomieszczenie jest dokładnie oświetlone. Najlepiej wybrać klosz z mlecznego szkła, które zmiękcza światło, by nie raziło ono w oczy.

kinkiety w sypialni

Halogeny lub żyrandol - czy odpowiednie do sypialni?

Zamiast pojedynczej lampy, na suficie można zamontować halogeny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, światło jest bardziej rozproszone, a wnętrze wygląda nowocześnie. Za pomocą halogenowów można też doświetlić lustro ścienne czy podkreślić wnękę w ścianie. Zamontowane nad wezgłowiem łóżka lampki mogą stanowić źródło światła do czytania. Halogeny są odpowiednie dla osób lubiących jasne żarówki. Można je jednak przyciemnić za pomocą ściemniacza oraz sterować natężeniem i barwą światła.

Zastanawiasz się nad żyrandolem? Jeżeli Twoja sypialnia jest niewielka, taka ozdoba sufitu może ją przytłoczyć. Z kolei w przypadku przestronnego i wysokiego wnętrza, żyrandol będzie bardzo dobrym pomysłem. We wnętrzach glamour możesz postawić nawet na szklany lub kryształowy model. Z kolei w minimalistycznej sypialni w stylu skandynawskim dobrze sprawdzi się drewniany.

lampka nocna w sypialni

Lampki nocne - niezbędnik w sypialni

Lampki nocne potrzebne są wtedy, gdy wychodzisz do toalety lub wstajesz do dziecka, a nie chcesz obudzić drugiej osoby. Ich światło powinno być delikatne, ciepłe. W tym wypadku wystarczy żarówka o mocy 15W. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ciemnych abażurów. Kolorystyką i stylem mogą one nawiązywać do welurowego obicia łóżka, dywanu czy zasłon. Najczęstszym rozwiązaniem jest ustawienie dwóch lamp stojących na szafkach nocnych po obu stronach łóżka. Symetria nie jest jednak obowiązkowa. W przypadku wnętrz eklektycznych lampy mogą być inne lub po jednej ze stron zamiast lampki stołowej może stanąć duża podłogowa. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są kinkiety lub lampy wiszące.

lampka nocna przy łóżku w sypialni

Alternatywne źródła światła - kinkiety ścienne lub lampy podłogowe

Kinkiety stanowią alternatywę dla oświetlenia sufitowego, lampek nocnych oraz świateł do czytania. Dzięki szerokiemu wyborowi tego typu lamp, można z ich pomocą stworzyć niepowtarzalny klimat, a także optycznie powiększyć przestrzeń. Światło skierowane w górę i oświetlające sufit sprawia, że wydaje się on wyższy. Kinkiety umieszczone po obu stronach łóżka są dobrym rozwiązaniem w niewielkiej sypialni, w której nie ma miejsca na szafki nocne i stojące lampy. Możesz je także zamontować na innych ścianach, by stworzyć wyjątkowy i romantyczny nastrój. Trzeba jednak robić to z umiarem, bo zbyt duża ilość kinkietów będzie przytłaczająca.

Lampy podłogowe sprawdzą się u osób, które lubią czytać przed snem. Sypialnia jest miejscem intymnym, w którym łatwiej odciąć się od domowników i pogrążyć w relaksującej lekturze. Najzdrowiej jest podczas czytania korzystać z dwóch źródeł światła - rozproszonego sufitowego oraz punktowego, padającego bezpośrednio na stronę. Duża lampa podłogowa z regulowanym ramieniem ustawiona obok wygodnego fotela i regału z książkami wygląda też bardzo gustownie. Jeżeli dysponujesz dużą sypialnią, postaw na nietypowe, designerskie lampy podłogowe z finezyjnymi podstawkami.

Dodatkowym elementem oświetlającym może być lustro z ledowymi żarówkami. Jest ono bardzo stylowym dodatkiem, szczególnie w sypialni, w której stoi toaletka. Kultowe lustro makijażowe nie tylko stanowi oryginalną ozdobę, ale też pozwala na wykonanie nienagannego makijażu. Jest więc elementem obowiązkowym w sypialni każdej kobiety, która interesuje się wizażem.

alternatywne oświetlenie sypialni

Jak dobrać lampy w sypialni do wystroju?

Jeżeli wiesz już, jakie oświetlenie jest potrzebne, by przestrzeń była funkcjonalna i odpowiadała na wszystkie potrzeby, zastanów się też nad stylistyką. W każdym ze stylów aranżacyjnych ważne są materiały, z których wykonane są meble oraz ich barwy. Jeżeli Twoja sypialnia jest duża i utrzymana w stylistyce art deco lub glamour, możesz postawić na przyciągające wzrok lampy. W takim wnętrzu dobrze będzie wyglądał bogato zdobiony żyrandol z mieniącymi się kryształkami lub szklanymi kloszami. Do sypialni urządzonej minimalistycznie lub z elementami boho, pasuje żyrandol z kloszami z rattanu czy lnu, a także lampy z ażurowymi abażurami. We wnętrzu industrialnym sprawdzą się surowe, metalowe klosze, a w prowansalskim romantyczne, koronkowe w bieli lub z motywem kwiatowym.

Wieczorowe światło nastrojowe - LEDy, neony i nie tylko!

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym rodzajem oświetlenia w sypialni są dodatkowe lampki, które nie tyle oświetlają ją, ile tworzą klimat. Jednym z modnych i chętnie stosowanych rozwiązań są ledy. Można je zamontować pod sufitem wzdłuż ścian lub podświetlić nimi łóżko. Najefektowniej wyglądają w połączeniu z podwieszanym sufitem, ale nie tylko. Zaletą ledów jest długa żywotność i energooszczędność. Ponadto oświetlenie ledowe daje możliwość sterowania barwami, co pozwala stworzyć naprawdę niesamowity klimat w sypialni!

W budowaniu nastroju mogą pomóc także nieoczywiste źródła światła. Są to na przykład girlandy z żarówkami, cotton ballsy czy lampki w kształcie lampionów imitujące światło ognia. Możesz umieścić je w wielu miejscach - rozwiesić na ścianie lub na wezgłowiu łóżka. Jeżeli ma ono metalową ramę, ozdobiona światłami będzie wyglądać oryginalnie i stylowo. Ustawione na niskim stoliczku kawowym lub na podłodze przy łóżku lampiony również pomogą stworzyć romantyczny klimat. Jeżeli masz w sypialni wnękę w ścianie, możesz ustawić w niej świece, tworząc nietypową imitację kominka. Widok ognia działa kojąco i relaksująco.

Jeżeli lubisz oryginalne rozwiązania i chcesz, by Twoja sypialnia wyróżniała się designem, postaw na neonowe ozdoby. Możesz zakupić gotowe napisy czy wzory do zawieszenia na ścianie lub wykonać samodzielnie, używając kolorowych taśm ledowych. Możliwości stworzenia niepowtarzalnego klimatu w sypialni jest mnóstwo. Zainspiruj się i odmień swoją sypialnię!


Komentarze