Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Jak wybrać listwy przypodłogowe? Praktyczny poradnik

Jak wybrać listwy przypodłogowe? Praktyczny poradnik

Listwy przypodłogowe to element nieco pomijany podczas urządzania mieszkania. Niesłusznie, ponieważ jest to ważny aspekt wykończenia, który mocno wpływa na ostateczny wygląd pomieszczeń. Jak dobrać listwy podłogowe do wnętrza? Lepiej dopasować je kolorystycznie do ścian czy podłogi? Podpowiadamy!

Dlaczego listwy przypodłogowe są ważne?

Listwy przypodłogowe przede wszystkim mają za zadanie zasłonić miejsce styku paneli lub płytek ze ścianą. Ukrywają ewentualne nierówności czy poprowadzone dołem przewody. Ponadto cokoły chronią ścianę przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami. W tym miejscu byłaby ona narażona na wpływ kurzu czy wody podczas mycia podłogi, a dzięki listwie, jest przed tym zabezpieczona. Ponadto cokół sprawia, że wnętrze wygląda bardziej estetycznie, ma więc także funkcję wizualną.

Listwy przypodłogowe – najpopularniejsze materiały

Cokoły dawniej wykonywane były głównie z drewna lub laminowanych bądź fornirowanych płyt MDF. Dziś powstaje coraz więcej modeli także z innych materiałów, np. wodoodpornych tworzyw sztucznych czy metalu. Listwy te są bardzo trwałe, a dzięki uniwersalnemu wyglądowi pasują do różnych aranżacji i kolorów wnętrz. Sprawdzą się nie tylko w pokojach, ale także w kuchni czy łazience ze względu na swoją odporność na wilgoć. Wybierając materiał, warto przede wszystkim kierować się funkcjonalnością. Najlepiej sprawdza się naturalne drewno, ale również wodoodporne tworzywa.

Jak dobrać wysokość cokołów?

Wysokość listew przypodłogowych powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia. W małych sprawdzą się niższe do 6 cm. Przy dużej przestrzeni można zastosować zarówno niższe, jak i wyższe cokoły (ok. 8 cm i więcej). Warto także zwrócić uwagę na kolor. Im ciemniejsze listwy, tym bardziej optycznie skracają ścianę. Decydując się więc na intensywne kolory, warto wybierać niższe cokoły. Listwy jasne czy w odcieniu ściany, które się z nią zlewają, mogą być wyższe. Dodaje to pomieszczeniu elegancji. Należy także podkreślić, że im niższe cokoły, tym wyższe wydaje się pomieszczenie. Jeżeli masz niskie sufity, zrezygnuj z wysokich listew, gdyż nie wpływają korzystnie na odbiór wnętrza.

Kolor listew przypodłogowych – dobrać go do podłogi czy ścian?

Listwa przypodłogowa jest elementem, który łączy ścianę i podłogę. Jest kilka sposobów dobierania jej koloru. Najpopularniejszy to dopasowanie cokołów do odcienia paneli. Takie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach oraz przy dość niskich listwach. Wtedy są jakby przedłużeniem podłogi, stają się mniej widoczne i nie dominują wnętrza. To dobra opcja dla osób, które cenią sobie minimalizm i stonowane wystroje.

Inną możliwością jest dopasowanie listew do koloru ścian. Daje to efekt podwyższenia pomieszczenia i wygląda bardzo elegancko. Najczęściej stosuje się tę metodę przy białych ścianach i listwach. Jest uniwersalna i wygląda dobrze w każdym pomieszczeniu oraz stylu – zarówno przy wystroju minimalistycznym, jak i klasycznym czy eleganckim. Niektóre listwy można malować, dzięki temu łatwo jest dopasować je do ścian, kiedy te zostaną odnowione.

Listwy przypodłogowe – nietypowe odcienie

Dobieranie koloru listew przypodłogowych do podłogi lub ścian to najbezpieczniejsza opcja. Nowoczesne aranżacje są jednak coraz częściej niestandardowe. Cokoły wcale nie muszą pasować do elementów, z którymi się stykają. Można dopasować ich odcień do ościeżnic, ram okiennych czy schodów. Dzięki temu wnętrze wygląda nietypowo i ciekawie, ale równocześnie spójnie i harmonijnie.

Świetnym pomysłem jest także dobranie listew przypodłogowych na zasadzie kontrastu. Ciemna ściana i podłoga rozdzielona białym cokołem albo czarna listwa do jasnych farb oraz paneli wyglądają naprawdę nowocześnie i stylowo. Taki efekt pasuje głównie do wnętrz utrzymanych w stonowanych i neutralnych odcieniach. Warto także rozważyć listwy w kolorze szarym. Są praktyczne, gdyż ich uniwersalny odcień pasuje do różnych aranżacji, a kurz na ich powierzchni jest mniej widoczny niż na listwie czarnej czy białej. 

Jeżeli lubisz odważne połączenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po kolorowe listwy. Ich odcień może nawiązywać do koloru tapicerki kanapy, sufitu czy dodatków w mieszkaniu. Żywe i kontrastujące odcienie, takie jak żółty, niebieski czy granatowy dodadzą wnętrzu pazura i z pewnością uatrakcyjnią pomieszczenie.

Listwy przypodłogowe – dopasuj ich styl do wnętrza

Cokoły to proste elementy wykończenia aranżacji, jednak mimo to na rynku znajdziesz różne modele. Proste listwy przypodłogowe są idealne do minimalistycznych wnętrz. Jeżeli dobierasz je do koloru ściany i zależy Ci na tym, by były mało widoczne, wybierz gładkie cokoły. Frezowane modele pasują do wnętrz klasycznych i eleganckich, ale także nowoczesnych. Ciekawą opcją są także cokoły posiadające wyżłobienie do zamontowania listwy ledowej. Ułatwiają pracę i sprawiają, że efekt końcowy jest estetyczny.

Wybór listew przypodłogowych jest obecnie bardzo duży i warto go przemyśleć, by tym elementem podkreślić aranżację. Nawet tak nieistotny z powozu szczegół ma ogromny wpływ na końcowy efekt wystroju.


Komentarze