Spis treści:
- Jak wybrać funkcjonalne łóżko do sypialni?
- Funkcjonalne łóżko dla jednej lub dwóch osób - na co zwrócić uwagę?
- Wielkość i ustawienie łóżka - funkcjonalny układ
- Materiał łóżka - jaki jest najlepszy?
- Dodatkowe funkcjonalności i udogodnienia łóżek do sypialni
- Wygoda i komfort spania - na co zwrócić uwagę?
Jak wybrać funkcjonalne łóżko do sypialni?
Łóżko do sypialni powinno być przede wszystkim wygodne, ale bardzo ważna jest także funkcjonalność. Warto zastanowić się nad wyborem wielkości łóżka i materiału, z którego jest wykonane. Ponadto niektóre modele wyposażone są w dodatkowe funkcje. Co wziąć pod uwagę wybierając łóżko dla siebie i dla dziecka? Sprawdź, jak wybrać łóżko do swojej sypialni, by było nie tylko ładne i wygodne, ale też jak najbardziej funkcjonalne!
Funkcjonalne łóżko dla jednej lub dwóch osób - na co zwrócić uwagę?
Wybór łóżka, na którym będą sypiać dwie osoby, jest trudniejszy niż kupno pojedynczego. Nie tylko ze względu na gabaryty, ale również przez to, że łóżko musi uwzględniać preferencje i potrzeby obu osób. Na jakie parametry w szczególności warto zwrócić uwagę?
Wielkość i ustawienie łóżka - funkcjonalny układ
Rozmiar łóżka należy dostosować do wielkości sypialni. W przypadku modelu jednoosobowego nie powinno to stanowić większego problemu. Jeśli łóżko ma stanąć w dwuosobowej sypialni, najkorzystniej będzie postawić je na środku, tak by z obu stron był wygodny dostęp. Meble nie powinny też ze sobą kolidować. Zanim kupisz łóżko do pomieszczenia, w którym znajdują się też inne sprzęty, zmierz pokój i sprawdź, czy da się swobodnie wysunąć szuflady komody lub otworzyć drzwi szafy.
Łóżko pojedyncze może mieć 80-90 cm szerokości. Dwuosobowe powinno mierzyć minimum 160 cm wszerz. Takie modele są polecane do niewielkich sypialni. Jeżeli możesz sobie pozwolić na większe łóżko, wybierz 180 lub 200 cm. Będzie wygodniejsze do spania dla dwóch osób. Duże łóżko do sypialni jest funkcjonalne również dla rodziców małych dzieci, które czasami śpią z nimi w sypialni.
Ważna jest także długość łóżka. Powinna być o kilka centymetrów wyższa niż wzrost. Wielu osobom wystarczy standardowy mebel o długości 200 cm. Jeżeli jednak masz ponadprzeciętny wzrost, może Ci być niekomfortowo ze względu na zwisające stopy. Rozważ łóżko 220 cm lub na wymiar.
Materiał łóżka - jaki jest najlepszy?
Najpopularniejsze są trzy rodzaje łóżek - z metalową ramą, drewniane i z obiciem. Każdy materiał ma wady i zalety. Metal jest wytrzymałym tworzywem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Ramy metalowe często są efektownie zdobione. Pasują m.in. do industrialnych, rustykalnych i minimalistycznych wnętrz. Prezentują się bardzo dobrze, ale jeżeli lubisz siedzieć w łóżku, może być niewygodnie opierać się o zimne pręty.
Drewno jest ponadczasowe, hipoalergiczne i trwałe. Drewniane ramy są lekkie, co jest zaletą na przykład przy przeprowadzce. Łatwo je utrzymać w czystości. Z czasem mogą zacząć skrzypieć, ale olejowanie temu zapobiega. Drewno można także samodzielnie odnowić, gdy pojawią się powierzchowne uszkodzenia.
Jednymi z najczęściej wybieranych modeli są łóżka obite tapicerką. Są dużo masywniejsze, ciężkie, ale za to bardzo solidnie wykonane, odporne na uszkodzenia i wygodne. Miękkie obicie jest przyjemne w dotyku. Nie stwarza zagrożenia dla małych dzieci, które podczas zabawy mogłyby uderzyć się o twardą drewnianą lub metalową ramę. Poza tym łóżka kontynentalne są często wyposażone w wygodny zagłówek oraz funkcjonalny pojemnik na pościel.
Dodatkowe funkcjonalności i udogodnienia łóżek do sypialni
Wspomniany już zagłówek to tylko jedno z dodatkowych udogodnień, jakie może mieć Twoje łóżko. Jest on świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią spędzać w łóżku wolny czas. Pozwala wygodnie się oprzeć i oglądać telewizję, czytać książki lub korzystać z urządzeń takich jak laptop czy tablet.
Pojemna skrzynia na pościel również może być bardzo przydatna. Funkcjonalne łóżko z pojemnikiem pozwala na przechowywanie różnych rzeczy - nie tylko pościeli. Możesz tam schować sezonową odzież, buty, sprzęt - ile tylko zmieścisz. Tym samym oszczędzasz miejsce w szafie. Jeżeli chcesz mieć szybki i łatwy dostęp do rzeczy, jest to świetne rozwiązanie. Wiele łóżek jest wyposażonych w pojemnik otwieranych od góry. Dzięki mechanizmowi hydraulicznemu nie trzeba mocować się z ciężkim stelażem i materacem.
Kolejnym udogodnieniem jest regulacja wysokości materaca. Pozwala ona dobrać sobie wysokość łóżka do wzrostu, tak by wygodnie było z niego wstać. Ta opcja przydatna jest w szczególności osobom starszym, a także mającym problemy z kręgosłupem, ale nie tylko. Dzięki niej możesz dostosować wysokość materaca do preferencji, jeżeli nie lubisz spać na zupełnie płaskiej powierzchni.
Wygoda i komfort spania - na co zwrócić uwagę?
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym aspektem jest materac, w jaki wyposażone jest łóżko. W przypadku niektórych modeli jest on sprzedawany w komplecie, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Dobry materac nie może być ani za miękki, ani za twardy. Spanie na zbyt zapadającym się podłożu utrudnia zmianę pozycji i nadmiernie obciąża kręgosłup, z kolei zbyt twarde może powodować drętwienie kończyn. Materac należy dobrać do swoich gabarytów, stanu zdrowia i preferencji. Jeżeli decydujesz się na łóżko ze zintegrowanym materacem, możesz też dokupić top, który zwiększy jego twardość.
Na funkcjonalność łóżka ogromny wpływ ma również stelaż. Powinien być elastyczny, ale i wytrzymały. Najlepsze są te z drewna bukowego lub bambusa. Odpowiedni stelaż zapewnia nie tylko dużo lepszy komfort użytkowania łóżka, ale również wydłuża żywotność materaca, który odpowiednio podparty nie ulega odkształceniom.
Jak wybrać funkcjonalne łóżko dla dziecka?
Wybierając łóżko dla dziecka, kieruj się tymi samymi zasadami, co w przypadku modeli dla dorosłych. Łatwiej jest znaleźć odpowiedni materac dla dziecka. Im jest lżejsze, tym powinno spać na bardziej miękkim podłożu. Kupując łóżko dla dziecka, wybierz materac o twardości H1.
Warto też pomyśleć o łóżku z szufladami do pokoju dziecięcego. Dodatkowe miejsce do przechowywania przyda się tam na zabawki. Wiele modeli łóżek dla dzieci jest też wyposażonych w półki, na których można ułożyć książki.
Ze względu na to, że dzieci szybko rosną, warto wybierać modele nieco większe, by posłużyły dłużej. Najlepszym wyborem będzie łóżko 80x160, które może służyć przedszkolakowi i dziecku w wieku szkolnym. Nastolatek potrzebuje już mebla w standardowym rozmiarze.
Jak wybrać funkcjonalne łóżko do małego pokoju?
Zakup łóżka do niewielkiego pokoju to wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę to, że jest tam mniej miejsca, a równocześnie zadbać o komfort użytkowników. Do sypialni dla dwóch osób warto wybrać łóżko 160x200 cm. Jeżeli każdy centymetr jest na wagę złota, można zrezygnować z modelu kontynentalnego na rzecz lekkiej, drewnianej ramy. Ze względu na brak tapicerki, to łóżko jest najwęższe, rama bowiem niewiele wystaje poza materac.
Inną opcją jest zakup rozkładanej kanapy lub narożnika z funkcją spania. Materace zwykle mają 160 lub 180 cm szerokości, a za dnia takie łóżko można złożyć, aby zajmowało jak najmniej miejsca. To rozwiązanie sprawdzi się u osób, które mieszkają w kawalerkach, ale nie tylko. Jest to też dobry pomysł na zaaranżowanie pokoju gościnnego, który na co dzień może być miejscem relaksu.
Najczęściej niewielkich rozmiarów pomieszczenia przeznaczane są na pokoje dla dzieci. Trudno jest wybrać funkcjonalne łóżko do pokoju dziecięcego, ponieważ wybór jest naprawdę ogromny. Dużą popularnością cieszą się łóżka modułowe, które składają się z kilku mebli funkcjonalnie połączonych w jeden. Najczęściej na górze znajduje się miejsce do spania, a pod nim regał, szafki lub biurko. Dzięki temu wiele miejsca na podłodze zostaje zaoszczędzone. Warto także zwrócić uwagę na zwykłe łóżka piętrowe, które są doskonałą opcją do pokojów dla rodzeństwa. W ofercie sklepu internetowego AMDK meble znajdziesz różne funkcjonalne łóżka do sypialni!
Komentarze