Spis treści:
Dwupokojowe mieszkanie wcale nie grzeszy powierzchnią. Warto więc skupić się na tym, by jego aranżacja była strzałem w dziesiątkę, a nie w stopę. Projekt mieszkania dysponującego jedynie dwoma pokojami powinien być maksymalnie przemyślany i funkcjonalny. Jeśli chcemy uzyskać ergonomiczną, a przy okazji przytulną i stylową przestrzeń, musimy skupić się na naszych potrzebach, a jednocześnie skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i technologii. Możemy zwrócić uwagę na sprytne rozwiązania, które zachwycają nie tylko efektem, ale też estetyką. Sprawdźmy, na czym warto zawiesić oko i co można wdrożyć do aranżacji, a czego lepiej się wystrzegać!
Ciekawe sposoby na aranżację niewielkiej przestrzeni
Małe mieszkanie z dwoma pokojami to nie jest duża przestrzeń do urządzenia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ją umeblować w sposób nieprzemyślany i zupełnie chaotyczny. Wręcz przeciwnie - znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów.
Mieszkanie z dwoma pokojami, łazienką i kuchnią to ok. 40 m kwadratowych powierzchni. Może tam mieszkać jedna osoba, jak i dwie lub trzy. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy.
Mieszkanie dwupokojowe to konieczność pomieszczenia strefy dziennej i nocnej na niewielkiej powierzchni. Oznacza to automatycznie, że jeden pokój będzie służył za sypialnię, zaś drugie pomieszczenie przejmie funkcję pokoju dziennego. Nie może zabraknąć tam miejsca na jadalnię oraz przyjmowanie gości. Dobrze byłoby, gdyby to w salonie umieszczony został telewizor. W ten sposób unikniemy zbytniego nagromadzenia elektroniki w sypialni. Co ciekawe - wiele osób urządza sobie w salonie również kącik biurowy. W przypadku małych mieszkań wydaje się być to za dużo. Dlatego właśnie warto korzystać z rozwiązań, które dają współczesne czasy.
Decydując się na mieszkanie dwupokojowe, warto postawić na połączenie najwyższej funkcjonalności i minimalizmu. W ten sposób otrzymamy fantastyczne wnętrze, pozbawione niepotrzebnych ozdób i śmieci, bogate w piękne meble, wygodne siedziska oraz ujednoliconą zabudowę.
Mały metraż to idealne miejsce na meble wielofunkcyjne
Jak urządzić mieszkanie, które nie grzeszy powierzchnią? Warto zdecydować się na wielofunkcyjne meble. Znajduje się ich na rynku całkiem sporo, dlatego każdy z nas znajdzie coś idealnego dla siebie i swojego wnętrza. Meble wielofunkcyjne, jak sama nazwa mówi, łączą w sobie co najmniej dwie funkcje. Sprawdzają się więc rewelacyjnie w niewielkich przestrzeniach. Mówimy tutaj o popularnych szafach modułowych czy narożnych biurkach, które pozwalają maksymalnie uwolnić przestrzeń.
Zaletą modułowych szaf jest to, że pozwalają na pomieszczenie zarówno ubrań, jak i malutkich drobiazgów. Nie trzeba więc martwić się tym, że w mieszkaniu nie ma dużej zabudowanej szafy bądź miejsca na te mniejsze. Modułowe szafy powinny w pełni odpowiedzieć na potrzeby przeciętnego człowieka.
Rynek oferuje znacznie więcej ciekawych, funkcjonalnych i niezwykle estetycznych rozwiązań idealnie nadających się do małych mieszkań. Warto zwrócić uwagę na siedzisko, które jednocześnie będzie pełnił funkcję półki na buty czy narożnik z funkcją spania oraz pojemnikiem.
Mały metraż, sporo rzeczy - gdzie to wszystko pochować?
Malutkie mieszkanie to automatycznie mało miejsca do przechowywania. Nie każdy może sobie pozwolić na wynajęcie komórki lokatorskiej, piwnicy czy garażu na parkingu podziemnym. A wiadomo nie od dzisiaj, że utrzymanie porządku na niewielkiej powierzchni jest dość trudne, zwłaszcza jeśli posiadamy sporo rzeczy osobistych.
Jak schować wszystkie drobiazgi w niewielkim mieszkaniu? W części sypialnej doskonale sprawdzą się komoda oraz szafa - może być narożna. To tam upchniemy wszystkie ubrania, ale również ręczniki, pościel czy buty na zimę. Obecnie mamy spory wybór, dlatego nie musimy do małego mieszkania zamawiać zbyt masywnych i ciężkich konstrukcji.
Mała przestrzeń wymaga tego, byśmy wykorzystali również ściany. Zamiast stawiać kolejny regał w sypialni na książki, można śmiało zawiesić na ścianie kilka półek, które zapewnią ten sam efekt. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednie modele, aby zapewniały idealnie dostosowaną nośność. Sprawa może komplikować się, jeśli jest to mieszkanie wynajęte. Życie jednak pokazuje, że można się dogadać z właścicielem odnośnie małych remontów.
Jak urządzić sypialnię, aby była przytulna i funkcjonalna?
Aranżacja małego mieszkania może być trudna. Ciekawe aranżacje małego mieszkania można znaleźć w sieci i nimi się posiłkować. Na takich projektach widać, że sypialnia wcale nie jest pomijana. Wręcz przeciwnie - stanowi bardzo ważny element, o który powinniśmy zadbać z jeszcze większą troską i zapałem. Od urządzenia tego niewielkiego pomieszczenia zależy to, jak będziemy się regenerować i wysypiać. To właśnie sypialnia będzie miała największy wpływ na to, czy będziemy dobrze czuć się we własnym domu, czy jednak nie.
Totalną bazą naszego komfortu będzie łóżko. Powinno być duże, wygodne, odpowiednio skonstruowane. Jeśli mieszkanie to miejsce wyłącznie dla jednej osoby, nie musi być ono podwójne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby łóżko stanowiło sporą powierzchnię do spania, także dla jednej osoby. Jeśli nie chcemy, by sypialnia wyglądała na przytłoczoną, warto postawić na łóżko na nóżkach. Całość będzie sprawiała wrażenie lekkości. Poza tym, pod łóżkiem będzie można coś schować.
Po obydwu stronach łóżka (lub tylko po jednej, jeśli stoi tuż przy ścianie czy oknie) powinny znaleźć się szafki nocne. To sympatyczny dodatek do każdej sypialnie. Można na niej umieścić lampkę, książkę lub szklankę z wodą.
Małe sypialnie wymagają jasnych kolorów oraz sporo światła - jeśli nie możemy pozwolić sobie na dużo światła dziennego, warto zaopatrzyć sypialnię w kilka lamp. Jedna sufitowa i kilka bocznych powinno w zupełności wystarczyć. Jeśli nie chcemy nieustannie czyścić lampki nocnej i potykać się o kabel bądź wymieniać baterii, lepiej skusić się na lampę na stałe zamocowaną tuż nad wezgłowiem łóżka.
Dodatki to akcent, o którym powinniśmy pamiętać. Wystarczy ramka ze zdjęciem, plakat lub ciekawe poduszki dekoracyjne, aby wnętrze nabrało charakteru.
Aneks kuchenny, w którym gotowanie to przyjemność
Małe mieszkanie to również niewielki aneks kuchenny. Nie oznacza to jednak, że będzie on nieładny i niepraktyczny. Istotne jest, by wybrać zabudowane szafki kuchenne w stosunkowo jasnych kolorach, dzięki czemu przestrzeń optycznie zostanie powiększona. Sprzęty AGD, jeśli istnieje taka możliwość, warto umieścić mniej więcej obok siebie, zwłaszcza piekarnik czy kuchenkę mikrofalową. Powinniśmy unikać natłoku sprzętów w kuchni - jeśli wiemy, że nie przyda nam się zmywarka lub mikrofalówka, lepiej z tego zrezygnować!
Łazienka godna pozazdroszczenia
Nowoczesna łazienka w małym pomieszczeniu to niełatwa aranżacja. Małe mieszkanie powinno mieć jednak swoją łazienkę wykończoną w podobnym stylu, jak cała reszta. Na pierwszym miejscu powinien znaleźć się komfort użytkowników. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się prysznic. Wannę lepiej wyeliminować przez wzgląd na powierzchnię, jaką zajmuje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z bidetu. Mało kto, tak naprawdę, regularnie z niego korzysta.
Komentarze