Spis treści:
- Jak pozbyć się grzyba i pleśni ze ściany? Skuteczne sposoby
- Dlaczego grzyb na ścianie jest szkodliwy?
- Dlaczego powstaje grzyb na ścianie?
- Jak pozbyć się grzyba i pleśni? Ważne kroki
- Domowe sposoby na usunięcie pleśni w łazience
- Jakie preparaty są najskuteczniejsze w walce z pleśnią na ścianie?
- Woda z octem na pleśń
- Roztwór olejku herbacianego przeciw pleśni
- Woda utleniona na pleśń
Jak pozbyć się grzyba i pleśni ze ściany? Skuteczne sposoby
Czarne kropki i plamy na ścianie to nie tylko problem estetyczny. Tworzący się na ścianie grzyb wydziela nieprzyjemny zapach, uszkadza tynk i jest szkodliwy dla zdrowia. Co powoduje jego powstawanie i jak się go skutecznie pozbyć? Przedstawiamy skuteczne sposoby na walkę z grzybem na ścianie.
Dlaczego grzyb na ścianie jest szkodliwy?
Nieestetyczne plamy, które pojawiają się na ścianach, suficie lub za meblami to mikroorganizmy z grupy grzybów pleśniowych. Wytwarzają one mykotoksyny, których wdychanie wywołuje alergie, astmę, zapalenia górnych dróg oddechowych. Ponadto mają wpływ na syntezę DNA, co oznacza, że nadmierna ekspozycja na mykotoksyny zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów i obniża odporność. Ponadto zarodniki grzybów, których te uwalniają ogromne ilości, również podrażniają błony śluzowe, powodują bóle głowy, pogorszone samopoczucie, zmęczenie, a nawet mdłości.
Rozwijające się w pomieszczeniu grzyby mają także niekorzystny wpływ na konstrukcję budynku. Potrafią wrastać w tynk, a nawet beton, powodując uszkodzenia ścian. Ważne jest jak najszybsze pozbycie się grzybów z domu.
Dlaczego powstaje grzyb na ścianie?
- Grzyb pojawia się wskutek zbyt dużej wilgoci w ścianach. Jego rozprzestrzenianiu i wzrostowi sprzyjają:brak lub niedostateczna wentylacja pomieszczenia,
- duża wilgotność,
- ciepłe środowisko (20-25°C),
- skraplanie się wody na ścianach.
W starszych budynkach jedną z najczęstszych przyczyn powstawania pleśni i grzybów na ścianach jest występowanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, w których izolacja jest nieszczelna. Z tego powodu ściany w tym miejscu są chłodniejsze i obecna w pomieszczeniu para wodna skrapla się na ścianie. Najczęściej takie miejsca występują na styku ścian lub wokół okien i drzwi. Inną przyczyną zawilgocenia ścian jest również podsiąkanie kapilarne. Polega ono na zawilgoceniu ścian od dołu wskutek braku izolacji na poziomie fundamentów lub piwnicy.
Nie jest to jednak problem tylko starego budownictwa. W nowoczesnych budynkach może dojść do odwrotnej sytuacji. Kiedy brak jest jakichkolwiek rozszczelnień, zużyte powietrze z wnętrza budynku nie ma ujścia, więc zarodników grzybów jest wewnątrz coraz więcej. Na skutek pośpiechu podczas budowy może też nastąpić sytuacja, w której ściany nie zdążą wyschnąć, zanim zostaną pomalowane, więc grzyby rozwijają się niepostrzeżenie od środka.
Jak pozbyć się grzyba i pleśni? Ważne kroki
Pozbycie się grzybów i pleśni ze ścian jest tylko pozornie łatwe. Usunięcie wykwitów jest bowiem tylko jedną z czynności, które trzeba wykonać, by problem nie powrócił. Jeżeli zarodniki pozostaną, w sprzyjających warunkach grzyb bardzo szybko ponownie się rozwinie. Co zrobić, by zminimalizować to ryzyko?
- Popraw wentylację w mieszkaniu
Naturalna wentylacja opiera się na działaniu grawitacji. Ogrzane powietrze z budynku unosi się w górę i za pomocą kanałów wentylacyjnych odprowadzane jest na zewnątrz. Czyste powietrze natomiast dostaje się do wewnątrz przez szczeliny w oknach. Czasami problemem może być zbyt duża szczelność. Większość ram okiennych umożliwia uruchomienie mikrowentylacji. Warto jest również zamontować nawiewniki, które zapewnią dostęp świeżego powietrza. Jeżeli to rozwiązanie nie wystarczy, można zainstalować wentylację mechaniczną. - Zadbaj o odpowiednią izolację cieplną
Jeżeli przyczyną powstawania pleśni i grzybów na ścianach są błędy konstrukcyjne budynku, nie obejdzie się bez ich naprawienia. Konieczne może okazać się naprawienie lub zamontowanie termoizolacji ścian oraz fundamentów. Stworzenie bariery hydroizolacyjnej w starszych budynkach wymaga sporych nakładów finansowych, jednak przynosi oczekiwane rezultaty i pozwala skutecznie pozbyć się problemu zawilgocenia ścian. - Usuń wykwity grzyba ze ściany
Jeżeli zareagujesz na tyle wcześnie, by grzyb nie zdążył wniknąć w głąb tynku, usunięcie nie będzie trudne. W pierwszej kolejności należy umyć ścianę detergentem. Następnie warto użyć preparatu grzybobójczego, który zapobiegnie odrostowi pleśni. Zanim zaczniesz opryskiwanie, załóż rękawiczki, okulary ochronne oraz maseczkę. Staraj się nie wdychać oparów środka do usuwania pleśni, gdyż działają one drażniąco na błony śluzowe. Po pracy należy również dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.
Jeżeli okaże się, że problem nie był tylko powierzchniowy i grzyb wrósł w tynk, potrzebny będzie niewielki remont. Zgrzybiałą warstwę wraz z marginesem trzeba usunąć i spryskać ścianę preparatem grzybobójczym. Po tej czynności należy odczekać, aż ściana wyschnie i nałożyć nowy tynk. Na koniec najlepiej jest pomalować ścianę farbą o właściwościach antypleśniowych i antygrzybiczych. - Pozbądź się zarodników
Zarodniki grzybów są niewidoczne i mogą osadzać się nie tylko na ścianach, ale również na meblach, ramach okien, czy tekstyliach. Ostatnim krokiem po pozbyciu się grzyba jest dokładne ich wyczyszczenie. Jeżeli problem dotyczył łazienki, warto dokładnie ją wysprzątać. Jeżeli pleśń znajdowała się przy oknie, należy przetrzeć ramy preparatem grzybobójczym oraz wyprać zasłony.
Domowe sposoby na usunięcie pleśni w łazience
Preparaty na bazie chloru przeciw grzybom i pleśni są skuteczne i działają szybko, jednak są także niebezpieczne dla zdrowia, dlatego podczas ich stosowania należy zachować ostrożność. Jeżeli nie chcesz ich używać z powodu drażniącego zapachu, a w Twoim mieszkaniu masz jedynie niewielki problem z pleśnią, możesz spróbować domowych metod.
Jakie preparaty są najskuteczniejsze w walce z pleśnią na ścianie?
Woda z octem na pleśń
Ocet spirytusowy, jabłkowy i winny wykazują właściwości grzybobójcze, dlatego skutecznym sposobem na pozbycie się pleśni ze ściany jest skroplenie jej mieszanką wody z octem. Przygotuj roztwór z jednej szklanki wody i pół szklanki octu i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Gotowym preparatem spryskaj ścianę i odczekaj około 10 min. Następnie przetrzyj miejsce suchą ściereczką, usuwając plamy pleśni. W razie potrzeby procedurę można powtórzyć.
Roztwór olejku herbacianego przeciw pleśni
Innym produktem, jakiego możesz użyć zamiast octu, jest olejek z drzewa herbacianego. Pleśń ze ściany zmyj delikatnie za pomocą gąbki i dowolnego detergentu. Następnie rozpuść dwie łyżeczki olejku w 0,5 litra wody i taką miksturą spryskaj ścianę. Olejku nie trzeba zmywać, a pozostawić do wyschnięcia. Oprócz właściwości grzybobójczych ma on przyjemny zapach.
Woda utleniona na pleśń
Pleśń ze ściany usuniesz również za pomocą wody utlenionej. Spryskaj nią czarne plamki, a następnie odczekaj 15 min i zetrzyj pozostałości pleśni ze ściany wilgotną ściereczką z dodatkiem mydła.
Grzyb na ścianie - jak mu zapobiegać?
Poprawa wentylacji i izolacji termicznej budynku są ważne, ale zapobiec nawrotom grzyba można również poprzez zmianę codziennych nawyków. W mieszkaniach często panuje specyficzny mikroklimat, który sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Warto zastosować się do kilku wskazówek, by zmniejszyć wilgotność powietrza:
- regularnie wietrz mieszkanie - grzyby nie lubią przewiewów, dlatego należy codziennie otwierać okna na kilka minut,
- nie susz prania w zamkniętym pomieszczeniu - najlepiej wywiesić je na świeżym powietrzu lub chociażby przy uchylonym oknie,
- podczas gotowania przykrywaj garnki i używaj okapu kuchennego lub uchyl okno,
- po kąpieli wietrz łazienkę, uchyl okno lub drzwi,
- stosuj pochłaniacz wilgoci i oczyszczacz powietrza.
Komentarze