Spis treści:
- Jak pielęgnować drewniane meble?
- Czym zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami?
- Jak zabezpieczyć meble drewniane olejem?
- Jak pielęgnować drewniane meble - czyszczenie?
- Pielęgnacja mebli drewnianych - czego unikać?
- Wilgoci
- Zmiany temperatury i wilgotności
- Uszkodzeń mechanicznych
- Barwiących substancji
- Wysokiej temperatury
Jak pielęgnować drewniane meble?
Meble z drewna są piękne i ponadczasowe. Ponadto dodają wnętrzom przytulności i sprawiają, że nawet mieszkając w mieście, można mieć namiastkę obcowania z naturą. Naturalny surowiec jest ekologiczny, trwały, ładnie się starzeje i można go odnowić. Aby jednak długo cieszył oko pięknym wyglądem, należy o niego dbać. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak pielęgnować drewniane meble, by jak najdłużej cieszyć się ich pięknem!
Czym zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami?
To, w jaki sposób należy dbać o meble z drewna, zależy od ich wykończenia. Inaczej bowiem trzeba się obchodzić z meblami lakierowanymi, inaczej olejowanymi, z kolei woskowane wymagają jeszcze innego traktowania. Każda z tych metod zabezpiecza powierzchnię. Lakier tworzy na drewnie połyskującą warstwę i jest najbardziej odporny na ścieranie. Meble nim pokryte długo są zabezpieczone i wymagają mniej pielęgnacji niż woskowane i olejowane. Jego wadą jest jednak to, że brzydko się starzeje. Stopniowo się ściera, a wtedy powstają nieestetyczne rysy. Żeby odnowić mebel lakierowany, należy zetrzeć całą warstwę lakieru papierem ściernym i nałożyć nową, co wymaga zarówno sprzętu, jak i czasu.
Wosk i olej są mniej trwałe. Nałożona warstwa nie twardnieje, więc dużo szybciej się ściera pod wpływem użytkowania. Trzeba ją regularnie odnawiać. Z drugiej strony drewno zabezpieczone woskiem lub olejem wygląda dużo bardziej naturalnie i nie widać na nim drobnych rysek. Obydwie te metody są ekologiczne, ale olej lepiej zabezpiecza drewno. Wnika głębiej w jego strukturę, dzięki czemu meble nie wchłaniają wilgoci. Woskowanie to metoda odpowiednia do sprzętów, których się intensywnie nie używa, np. komód czy szaf.
Jak zabezpieczyć meble drewniane olejem?
Surowe lub uprzednio olejowane drewno trzeba regularnie impregnować. Nie jest to skomplikowane zajęcie i nie zajmuje wiele czasu. Na początek należy zetrzeć zewnętrzną warstwę oleju i zabrudzeń za pomocą papieru ściernego. Następnie za pomocą pędzla lub wałka rozprowadzić po powierzchni olej i poczekać około 30 minut, aż się wchłonie. Najlepiej stosować zawsze ten sam produkt do olejowania konkretnego mebla. Po określonym czasie należy wetrzeć pozostały olej bawełnianą szmatką i zetrzeć nadmiar. Przez kolejne 24 h najlepiej jest nie używać mebla ani nie czyścić. Impregnację należy przeprowadzać tak często, jak jest to potrzebne. Powierzchnie mniej narażone na ścieranie, takie jak komody czy półki wystarczy olejować raz w roku. Blaty i krzesła intensywniej używane co pół roku lub kilka miesięcy.
Jak pielęgnować drewniane meble - czyszczenie?
Najważniejsze w pielęgnacji mebli jest utrzymywanie ich w czystości. Sposób sprzątania też jest uzależniony od metody zabezpieczenia drewna. Meble lakierowane wystarczy przecierać ściereczką z mikrofibry, która ma właściwości przyciągające kurz. Jej włókna są miękkie, co sprawia, że nie zarysują powierzchni. Możesz korzystać zarówno z suchej, jak i zwilżonej szmatki. Co jakiś czas użyj także środka przeznaczonego do powierzchni lakierowanych, by wypełnić drobne rysy i przywrócić im blask. Do czyszczenia i pielęgnacji mebli drewnianych pokrytych woskiem należy stosować specjalne preparaty, które odnowią warstwę zabezpieczającą. Szczególnie należy unikać wody.
Czyszczenie powierzchni drewnianych olejowanych niewiele się różni. Warto pamiętać o tym, by do sprzątania używać tylko miękkich ściereczek. Gąbki czy szczotki mogłyby zarysować delikatną powierzchnię. Do większych zabrudzeń stosuj preparaty przeznaczone do drewna i unikaj szorowania okrężnymi ruchami. Brud należy ścierać zawsze zgodnie z kierunkiem słojów.
Pielęgnacja mebli drewnianych - czego unikać?
Oprócz odpowiedniego zabezpieczenia i czyszczenia jest jeszcze kwestia użytkowania. Pielęgnacja mebli drewnianych niedużo da, jeżeli zaniedbasz je na co dzień. Jest kilka rzeczy, których należy unikać.
Wilgoci
Drewno jest materiałem, który pochłania wilgoć i pęcznieje pod jej wpływem. Prowadzi to do deformacji, a następnie do pękania podczas schnięcia. W zbyt wilgotnym środowisku na meblach z drewna mogą również rozwijać się grzyby. W miejscach o podwyższonej wilgoci, takich jak łazienka czy bezpośrednie sąsiedztwo zlewu w kuchni, powinno się używać jedynie mebli przeznaczonych do takich pomieszczeń.
Zmiany temperatury i wilgotności
Drewno wchłania wodę z otoczenia, przez co zwiększa swą objętość, a następnie kurczy się. Sprzęty z drewna powinny być przechowywane w pomieszczeniach w temperaturze pokojowej i wilgotności ok. 30%. Także ogrodowe meble drewniane poza sezonem należy trzymać w suchych, przewiewnych pomieszczeniach w temperaturze ok. 20°C.
Uszkodzeń mechanicznych
Drewno jest miękkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Należy uważać na to, by nic ciężkiego nie spadało na blaty mebli. Nie należy także traktować ich ostrymi przedmiotami, a podczas sprzątania warto używać tylko delikatnych ściereczek z miękkiego materiału.
Barwiących substancji
Meble z drewna nie są odporne na działanie barwników. Dotyczy to również produktów spożywczych. Jeżeli na drewniany stół rozleje Ci się czerwone wino, sok z buraka czy sos curry z kurkumą, działaj szybko. Barwniki występujące w tych produktach wnikają bowiem w drewno i powodują odbarwienia. Im szybciej zetrzesz plamę, tym większa szansa na uniknięcie szpecącego śladu.
Wysokiej temperatury
Pozostawienie gorących naczyń bezpośrednio na drewnianym blacie powoduje powstawanie nieestetycznych śladów. Zawsze stosuj podkładki pod naczynia i kubki. Meble drewniane nie powinny także stać bezpośrednio przy źródle ciepła - kaloryferze czy kominku. Stosując ogrzewanie podłogowe, warto zabezpieczyć ich nóżki filcem.
Chemicznych detergentów
Do pielęgnacji mebli używaj tylko wody i delikatnych detergentów, takich jak mydło roślinne czy preparaty do drewna. Silne chemiczne środki mogą je nieodwracalnie uszkodzić i sprawić, że powstaną nieestetyczne przebarwienia i ślady.
Pielęgnacja mebli drewnianych nie jest skomplikowana. Warto jednak być systematycznym i ostrożnym. Dzięki temu naturalnie piękne drewniane sprzęty będą służyć długo i wyglądać pięknie.
Komentarze