Spis treści:
- Dlaczego i jak dbać o materac?
- Jak wyczyścić materac z moczu w bezpieczny i skuteczny sposób?
- Jak wyczyścić materac z żółtych plam z potu?
- Jak wyczyścić materac z krwi?
- Jak usunąć pleśń z materaca we właściwy sposób?
- Jak przechowywać materac, aby zachować go w dobrym stanie?
- Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:
Czyste, higieniczne warunki to jeden z kluczowych elementów dla dobrego snu. Właśnie dlatego ze szczególną starannością musimy dbać o czystość materaca. Każdego dnia osadzają się na nim zanieczyszczenia choćby w postaci kurzu. Poza tym czasami dochodzi do zabrudzeń w wyniku np. rozlania napoju. Na szczęście istnieje szereg sposobów, dzięki którym utrzymamy materac w dobrym stanie przez długi czas. Oto nasze wskazówki na temat tego, jak wyczyścić materac skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Dlaczego i jak dbać o materac?
Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że każdego dnia w łóżku gromadzi się kurz i roztocza. Dodatkowo podczas snu, ścieramy naskórek i pocimy się – wszystko to staje się idealną pożywką dla bakterii oraz grzybów, które przyczyniają się do rozwoju alergii. Nie ma zatem wątpliwości, że nie należy ignorować tej kwestii. Wobec tego, jak usunąć roztocza z materaca? Podstawa to po prostu regularne odkurzanie, przynajmniej co 3 miesiące. To jedna z najprostszych, a przy tym najskuteczniejszych metod na utrzymanie materaca w dobrym stanie.
Jeśli jednak minęło już wiele lat od zakupu lub czujemy, że materac potrzebuje dokładniejszego czyszczenia, najlepiej sięgnąć po myjkę parową. Para dociera do wnętrza konstrukcji, a przy tym dokładnie ją dezynfekuje. To jeden z najlepszych sposobów na to, jak wyprać materac bez konieczności mocnego moczenia jego powierzchni i wnętrza. Na pewno docenią go również alergicy. Ale niestety, nawet na regularnie czyszczonym materacu mogą pojawić się nieoczekiwane plamy, dlatego w dalszej części tekstu skupimy się na trudnych do usunięcia, punktowych zabrudzeniach.
Jak wyczyścić materac z moczu w bezpieczny i skuteczny sposób?
Plamy z moczu to problem, z którym najczęściej zmagają się rodzice małych dzieci, a także właściciele zwierząt domowych. Nie da się ukryć, że to bardzo nieprzyjemny rodzaj plam. Na szczęście ich usunięcie nie przysparza wielu kłopotów. Wystarczy, że skorzystamy z prostych środków dostępnych w niemal każdym domu. Zatem, jak wyprać materac z plam z moczu? Musimy w tym celu przygotować roztwór z 3 łyżek sody oczyszczonej, 250 ml wody utlenionej oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę przelewamy do atomizera, aby następnie spryskać nią plamę. Pozostawiamy spryskane miejsce do chwili, aż całkowicie wyschnie, po czym dokładnie odkurzamy materac. To naprawdę skuteczny sposób na to, jak wyczyścić materac z moczu.
Jak wyczyścić materac z żółtych plam z potu?
Żółte plamy z potu to kolejny, stosunkowo częsty problem. Nie oznacza to, że można je ignorować – na pewno nie prezentują się estetycznie i mają niewiele wspólnego z higieną. Istnieją jednak metody na to, jak wyczyścić materac z żółtych plam. Jedna z najskuteczniejszych i najchętniej wykorzystywanych zakłada użycie amoniaku. Wystarczy stworzyć mieszankę z łyżeczki amoniaku i litra wody. Takim roztworem przecieramy zabrudzone miejsce, ale nie mocząc go zbyt mocno. Alternatywa dla amoniaku to użycie mieszanki sody oczyszczonej, wody utlenionej oraz octu. Papkę uzyskaną z tych składników nakładamy na plamę i czekamy, aż całkowicie wyschnie. Następnie wystarczy wciągnąć pozostałości odkurzaczem. To sprawdzone sposoby na to, jak usunąć plamy z materaca.
Jak wyczyścić materac z krwi?
Niestety plamy z krwi uznaje się za wyjątkowo kłopotliwe, zwłaszcza te stare. Wynika to z właściwości hemoglobiny, która potrafi wniknąć we włókna tkaniny, gdzie ścina się i szybko z nimi łączy. Choć polecamy próbować, ponieważ nawet po długim czasie to możliwe. Zatem, jak usunąć stare plamy z krwi z materaca? Jedna z opcji dopuszczalnych na białych powierzchniach to dość agresywne środki chemiczne takie jak odplamiacze czy wybielacze, które na pewno poradzą sobie z krwią. Choć trzeba zachować dużą ostrożność, aby nie uszkodzić tkaniny. Dobrze wcześniej wypróbować środek na niewidocznej części materaca i dopiero wtedy podjąć dalsze kroki. Można również spróbować z płynem do naczyń.
Inny sposób na to, jak usunąć stare plamy z krwi z materaca uwzględnia za to wykorzystanie domowych środków z apteczki oraz kuchni. W przypadku białych materacy dobrze spisze się woda utleniona, które rozbija cząsteczki organiczne, czyniąc je łatwiejszymi do usunięcia. Jej użycie wymaga połączenia jej w proporcjach 5 do 1 z wodą. Następnie szmatką zmoczoną w roztworze przecieramy plamę, aż do jej usunięcia. Na kolorowych tkaninach bezpieczniej za to spróbować z roztworem octu o nieco łagodniejszych właściwościach.
Nieco mniej kłopotliwe okazuje się usuwanie świeżych plam z krwi. Tutaj kluczowe znaczenie ma szybkość działania. Takie zabrudzenia zmywa się za pomocą wody z mydłem lub płynu do mycia naczyń. Korzystamy więc ze sporej ilości środka połączonego z wodą, ale tylko zimną! Wysoka temperatura prowadzi do ścięcia białek zawartych w krwi, co zdecydowanie utrudnia jej usunięcie. Na końcu miejsce po plamie dezynfekujemy.
Jak usunąć pleśń z materaca we właściwy sposób?
Pleśń to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Wiele osób ma uczulenie na zarodniki pleśni, objawiające się kaszlem czy nawet swędzeniem skóry. Jak dbać o materac, aby ogóle nie dopuszczać do jej rozwoju? Polecamy regularne wietrzenie oraz dokładne suszenie go po każdym czyszczeniu. Na szczęście, nawet gdy pleśń już się pojawiła, nie wszystko pozostaje stracone. Podstawa to dokładne odkurzenie łóżka, aby pozbyć się wszelkich cząsteczek kurzu, łupieżu czy martwego naskórka, które przyczyniają się do jej rozwoju.
Następnie należy dokładnie wyszorować powierzchnię materaca za pomocą roztworu wody i alkoholu izopropylowego, w największym stopniu skupiając się na najbardziej dotkniętych miejscach. Unikamy przy tym nadmiernego moczenia materaca. Kolejny bardzo ważny krok to dokładne wypłukanie i suszenie. Najpierw szmatką zmoczoną czystą wodą zmywamy resztki roztworu. Następnie pozostawiamy materac do wyschnięcia. Dobry pomysł to wystawienie go na zewnątrz w słoneczny dzień. W niesprzyjającą pogodę umieszczamy materac w ciepłym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Po wszystkim spryskujemy powierzchnię środkiem dezynfekującym. Nie używamy materaca, zanim całkowicie nie wyschnie.
Jak przechowywać materac, aby zachować go w dobrym stanie?
Zdarza się, że mamy w domu materac, który chwilowo nie jest używany. W takim wypadku trzeba przemyśleć, jak przechowywać materac, aby nie stracił swoich właściwości. To dość drogi element wyposażenia, więc warto o niego zadbać. Przed jego schowaniem, poleca się dokładne odkurzenie i odświeżenie materaca np. za pomocą sody oczyszczonej. Warto zabezpieczyć go za pomocą folii stretch tak, aby uniknąć zakurzenia. Nigdy nie trzymamy materaca w piwnicy czy w garażu, w których panuje niestabilna temperatura. Układamy go na płasko, nie układając na nim żadnych ciężkich przedmiotów.
Wierzymy, że nasi czytelnicy wiedzą już, jak wyczyścić materac bez jego uszkodzenia! Ważne, aby z uwagą dobierać środki czyszczące i nie przesadzać z użyciem wody. Zawsze trzeba też uwzględnić właściwy czas suszenia.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:
Pomysły na aranżację ściany przy schodach
Zasady minimalistycznej aranżacji wnętrz
Lacobel, płytki, czy szkło hartowane do kuchni – porównanie rozwiązań
Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?
Kolorowa kanapa w salonie – ciekawe inspiracje
Wybieramy materac dla dziecka – praktyczne wskazówki
5 ciekawych aranżacji półek na ścianie
Jak zagospodarować puste ściany w domu?
Sposoby na odświeżenie mieszkania małym kosztem
Jakie dodatki do narożnika wybrać?
Jaki materac wybrać do sypialni?
Wybieramy Wygodne Łóżko do Sypialni
Nowoczesne meblościanki w stylu skandynawskim
Jaką toaletkę wybrać?
Półki sposób na dekorację wnętrza
Jak wybrać najlepsze meble do jadalni?
Jak udekorować komodę w salonie? Nasz poradnik pobudzi twoją kreatywność
Jak zaprezentować we wnętrzu modne kolory 2019 roku?
Toaletka w sypialni – mały mebel o dużym znaczeniu
Umeblowanie wnętrza w stylu boho
Komentarze