Spis treści:
- Jak funkcjonalnie i stylowo połączyć kuchnię z salonem?
- Kuchnia otwarta na salon - wady i zalety
- Odsłonięta kuchnia - jak stylowo połączyć ją z salonem?
- Jak optycznie oddzielić kuchnię od salonu?
- Oddzielenie kuchni od salonu wyspą kuchenną
- Kanapa lub regał - granica między kuchnią a salonem
- Nowoczesne sposoby na oddzielenie kuchni od salonu
- Kuchnia częściowo otwarta
- Lamele pomiędzy salonem a kuchnią
- Kuchnia za ażurową ścianką
- Przeszklona granica między kuchnią a pokojem
- Podwieszane panele pomiędzy kuchnią a salonem
- Metalowe przepierzenie w kuchni
Jak funkcjonalnie i stylowo połączyć kuchnię z salonem?
Połączenie kuchni z salonem sprawdza się w wielu sytuacjach - wygląda nowocześnie, jest funkcjonalne i pozwala zaoszczędzić przestrzeń w niewielkich mieszkaniach. Jak połączyć kuchnię i salon jednocześnie wyodrębniając strefy? Sprawdź!
Kuchnia otwarta na salon - wady i zalety
Połączenie kuchni i salonu ma wiele zalet. Dzięki temu rozwiązaniu można zyskać dodatkowe miejsce - np. na jadalnię czy optycznie powiększyć niewielką przestrzeń. Sprawdza się również w przypadku małych mieszkań w blokach. Jeżeli w kuchni nie ma okna, otwarcie na salon rozjaśnia ją. Ponadto przygotowując posiłki w odsłoniętej kuchni możesz rozmawiać z innymi domownikami przebywającymi w salonie, co poprawia interakcje rodzinne.
To rozwiązanie ma jednak również wady. Wielu osobom przeszkadzają hałasy i zapachy kuchenne przedostające się do pokoju dziennego. Przy nieodpowiedniej wentylacji problemem może być także wilgoć. Choć otwarta kuchnia nie u każdego się sprawdzi, warto zastanowić się, co zrobić, by była jak najbardziej funkcjonalna.
Odsłonięta kuchnia - jak stylowo połączyć ją z salonem?
Połączenie kuchni i pokoju dziennego stwarza dużą, funkcjonalną przestrzeń. Należy jednak pamiętać, że salon jest miejscem odpoczynku i spotkań towarzyskich, dlatego warto optycznie oddzielić go od otwartej kuchni. Są na to różne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie odrębnych akcentów kolorystycznych. Aranżując kuchnię i salon na otwartej przestrzeni, warto pamiętać o spójnej stylistyce. Biała kuchnia w stylu skandynawskim wyglądałaby kuriozalnie przy loftowym salonie utrzymanym w ciemnej kolorystyce. Najlepiej również wybrać jedną bazę kolorystyczną, a odrębność obu stref zaakcentować dodatkami.
Otwarta kuchnia będzie wyglądała dużo lepiej, jeżeli postawisz na sprzęty do zabudowy. Zmywarka czy lodówka ukryte w szafce nie rzucają się w oczy, dzięki czemu całość prezentuje się lepiej. Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na designerskie urządzenia, które będą współgrać z wystrojem salonu. Aranżując mieszkanie w stylu vintage, możesz na przykład wybrać retro lodówkę o nietypowym designie. Ważna jest również głośność pracy sprzętu. Głośne urządzenia AGD mogą zakłócać wypoczynek w salonie, więc warto wziąć to pod uwagę przy ich zakupie.
Jak optycznie oddzielić kuchnię od salonu?
Istnieje kilka sposobów na zachowanie funkcjonalności otwartej kuchni, ale równocześnie oddzielenie jej od salonu. Jednym z ciekawych tricków jest zastosowanie innej podłogi lub różnych kolorów ścian. W strefie kuchennej można położyć kafelki, natomiast w salonie drewniane panele. Ma to również praktyczny wymiar, ponieważ podłoga w kuchni jest bardziej narażona na zabrudzenia. Przy zastosowaniu tego rozwiązania, przestrzeń może pozostać otwarta. Najlepiej sprawdza się to w przypadku mniejszych mieszkań i kuchni bez okna. Rezygnacja ze ścianek działowych czy przepierzeń sprawia, że nic nie zasłania światła i pomieszczenie się rozjaśnia. Jest to doskonała opcja dla osób posiadających niewielkie mieszkania i nie spędzających w kuchni wiele czasu.
Oddzielenie kuchni od salonu wyspą kuchenną
Popularnym i dobrze się sprawdzającym rozwiązaniem jest oddzielenie kuchni od salonu wyspą kuchenną czy wysokim blatem. Jest to sposób funkcjonalny, ponieważ pozwala uzyskać dodatkowe miejsce do przygotowywania lub spożywania posiłków. Jeżeli dysponujesz niewielkim metrażem i nie ma już miejsca na stół kuchenny, wyspa z blatem będzie doskonałym pomysłem. Po dostawieniu wysokich krzeseł zyskujesz miejsce do jedzenia, spotkań z gośćmi czy nawet pracy. Podobną funkcję może też pełnić stół. Dobrze sprawdzi się wąski lub składany model. Zalet takiego rozwiązania jest więcej. Przede wszystkim zyskujesz miejsce na jadalnię. Przy zabudowanej kuchni trudno jest zmieścić duży stół, przy którym cała rodzina może wspólnie zasiąść do posiłku. Rezygnując ze ściany, zyskujesz na niego miejsce. Ponadto blat stanowi wyraźną granicę między strefą gotowania, a pokojem dziennym, co jest kompromisem pomiędzy całkowicie zabudowaną, a otwartą kuchnią.
Kanapa lub regał - granica między kuchnią a salonem
Nie tylko stół jadalny może stanowić wyraźną granicę pomiędzy kuchnią i salonem. Jeżeli lubisz bardziej awangardowe rozwiązania, możesz oddzielić je ażurowym regałem. Taka ścianka będzie nie tylko dzielić przestrzeń, ale też może stanowić ozdobę i funkcjonalne miejsce do przechowywania rzeczy. Regał oddzielający salon od kuchni może być wypełniony książkami, dekoracjami czy doniczkami z roślinami. Możesz ustawić na nim także ramki ze zdjęciami, wazony czy pamiątki z podróży. Mimo że mebel częściowo zasłoni kuchnię to nie uniemożliwi rozmowy pomiędzy domownikami przebywającymi w kuchni i w salonie. W roli granicy pomiędzy tymi dwiema strefami dobrze sprawdzi się również duża kanapa. Ustawienie jej tyłem do kuchni sprawi, że goście nie będą mieli bezpośredniego wglądu w to, co dzieje się za nimi, a równocześnie kuchnia pozostanie otwarta. Taki zabieg optycznie powiększy przestrzeń.
Nowoczesne sposoby na oddzielenie kuchni od salonu
Kompromisem pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą jest zastosowanie półprzezroczystych lub otwieranych ścianek. Możliwości jest wiele. Oto wybrane z nich:
Kuchnia częściowo otwarta
Jeżeli nie chcesz całkowicie rezygnować ze ściany oddzielającej kuchnię od salonu, ciekawym rozwiązaniem jest pozostawienie jej fragmentu. Wąska ścianka częściowo zasłania kuchnię, ale wciąż pozostawia otwartą przestrzeń. Od strony salonu może ona służyć do powieszenia telewizora lub ozdoby, natomiast po stronie kuchennej zmieszczą się na niej półki na zioła czy piekarnik w zabudowie. Efektownie wygląda również niska ścianka do 1,5 metra wysokości. Zasłoni ona blat kuchenny, dzięki czemu ewentualny nieporządek z kuchni nie będzie widoczny. Równocześnie nie zmniejszy optycznie przestrzeni.
Lamele pomiędzy salonem a kuchnią
Nowoczesnym i stylowym sposobem na dzielenie przestrzeni jest ścianka działowa z lameli. Nie zasłania światła, a wygląda gustownie i jest ciekawym elementem dekoracyjnym. Lamele z drewna sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w różnej stylistyce. Można je również pomalować na dowolny kolor odpowiadający potrzebom. Montaż jest prosty i nie zajmuje wiele czasu, a efekt zachwyca swoją prostotą!
Kuchnia za ażurową ścianką
Ściankę oddzielającą kuchnię od salonu możesz wykonać samodzielnie lub na zamówienie. Wystarczy sklejka oraz wycinarka. W płycie możesz wyciąć dowolne wzory, a następnie pomalować ją na dowolny kolor i zamontować. Ten prosty i oryginalny sposób na podzielenie przestrzeni sprawi, że częściowo zasłonisz kuchnię przed wzrokiem gości. Równocześnie pracując w kuchni będziesz widzieć, co dzieje się w salonie.
Przeszklona granica między kuchnią a pokojem
Szklana ścianka sprawdzi się u osób, którym nie zależy na zasłonięciu kuchni, a raczej na optycznym podzieleniu przestrzeni. Szkło również redukuje hałasy, więc jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy są wyczuleni na szum zmywarki czy innych sprzętów w kuchni. Szklana ściana wygląda efektownie i nowocześnie. Taki element dekoracyjny pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.
Podwieszane panele pomiędzy kuchnią a salonem
Nie możesz zdecydować się czy wolisz otwartą czy zamkniętą kuchnię? Możesz zamontować ruchome przepierzenie. Jednym z rozwiązań są drewniane panele podwieszane na szynie sufitowej. Dzięki nim w jednej chwili możesz zasłonić kuchnię, np. podczas niespodziewanej wizyty gości. Panele można zastąpić materiałową zasłoną lub ścianką składającą się w harmonijkę w japońskim stylu.
Metalowe przepierzenie w kuchni
Na pierwszy rzut oka metal nie pasuje do kuchni, jednak sprawdzi się w surowym wnętrzu. Jeżeli posiadasz mieszkanie studio utrzymane w industrialnym klimacie, kuchnię od salonu może oddzielać nawet metalowa krata. To rozwiązanie jest bardzo designerskie i odważne, jednak sprawdzi się także w nowoczesnych wnętrzach. Ciekawym wariantem są też metalowe lamele lub metalowa ścianka z wyciętymi ażurowymi wzorami.
Sposobów na oddzielenie salonu i kuchni jest mnóstwo. Niektóre z nich tylko optycznie dzielą przestrzeń na strefę kuchenną i wypoczynkową, inne stanowią alternatywę dla ścian działowych. Sprawdź, które rozwiązanie jest dla Ciebie!
Komentarze