Spis treści:
- Jak dobrać oświetlenie do różnych pomieszczeń? Praktyczne wskazówki
- Oświetlenie w domu - rodzaje świateł
- Funkcjonalne oświetlenie do kuchni
- Jakie oświetlenie dobrać do salonu? Klimat i funkcjonalność
- Oświetlenie do łazience - praktyczne wskazówki
- Nastrojowe oświetlenie w sypialni - jak wybrać?
- Pokój dziecka - jak zaplanować oświetlenie?
Jak dobrać oświetlenie do różnych pomieszczeń? Praktyczne wskazówki
Oświetlenie to bardzo ważny, choć często niedoceniany element wystroju wnętrza. Nie tylko tworzy klimat, ale przede wszystkim ma wymiar praktyczny i ułatwia funkcjonowanie w mieszkaniu. Potrzebne jest zwłaszcza zimą, kiedy dni są krótkie i używamy świateł częściej. Przygotowaliśmy praktyczne wskazówki dotyczące wyboru lamp sufitowych, ściennych, i stojących. Przeczytaj, jak dobrać oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu.
Oświetlenie w domu - rodzaje świateł
Planując oświetlenie mieszkania, należy pamiętać, że w każdym pomieszczeniu potrzebnych jest kilka źródeł światła. Nie jest to tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim praktyczna. Rodzaje świateł w domu można podzielić na:
- główne (ogólne) - zwykle lampa, żyrandol lub plafon umieszczony na suficie, który służy temu, by zapalić światło, wchodząc do pomieszczenia,
- zadaniowe (kierunkowe) - pełni konkretną funkcję, np. oświetla blat biurka służącego do pracy czy nauki,
- dekoracyjne - służy stworzeniu klimatu lub podkreśleniu innych elementów ozdobnych.
Ważna jest także barwa światła. Chłodne i jasne sprzyja koncentracji, pracy lub nauce, a ciepłe i rozproszone relaksowi. Zwykle główne światło sufitowe ma ciepłą lub neutralną barwę, a światło zadaniowe chłodniejszą.
Funkcjonalne oświetlenie do kuchni
Kuchnia to pomieszczenie, w którym funkcjonalny układ świateł ma szczególne znaczenie. Szafki stoją pod ścianami, więc pracując przy nich, jesteś tyłem do lampy sufitowej. Dodatkowe oświetlenie potrzebne jest nad blatem roboczym, płytą grzewczą i zlewem - wszędzie tam, gdzie przygotowujesz posiłki. Brak lub nieodpowiednio dobrane światło sprawia, że wzrok się męczy, co z kolei może powodować bóle głowy. Wybierz jasne i neutralne lub chłodne żarówki, by zapewnić sobie komfort pracy.
Najbardziej praktyczne są małe lampki halogenowe zamontowane pod górnym rzędem szafek bądź nad nim na wysięgnikach. To rozwiązanie pozwoli też oświetlić szafki wewnątrz. Warto także pomyśleć o świetle bezpośrednio nad stołem jadalnym. Podkreśla to wygląd potraw i sprawia, że jedzenie posiłków jest bardziej klimatyczne. W tym celu najlepiej sprawdzi się lampa z nisko zawieszonym kloszem - dzięki temu światło nie będzie oślepiać osób siedzących przy stole.
Jakie oświetlenie dobrać do salonu? Klimat i funkcjonalność
Salon to pomieszczenie, w którym się odpoczywa, spędza wolny czas lub przyjmuje gości. Światło powinno zatem sprzyjać głównie relaksowi. Możesz postawić na ciepły odcień żarówki w głównym żyrandolu lub lampie sufitowej. Jeżeli pokój dzienny jest także miejscem do pracy, warto wybrać jaśniejsze światło. Jeżeli dysponujesz dużym metrażem, nie bój się wielu źródeł światła. Równomierne ich rozmieszczenie pozwala uzyskać efekt rozjaśnienia pomieszczenia, a także klimatycznego rozproszonego światła przy wieczornym relaksie. Jest ono przyjemniejsze także dla oczu.
W salonie można zamontować kinkiety lub postawić kilka lamp podłogowych. Jeżeli masz kącik do czytania, zadbaj o to, aby obok znalazła się jasna lampa. W ten sposób zadbasz o wzrok i komfort podczas wieczornej lektury. Do świateł dekoracyjnych zaliczyć można ozdobne kinkiety, lampy stojące czy ledowe listwy sufitowe. Wszystkie tworzą klimat lub podkreślają wystrój. Do wystroju skandynawskiego i hygge pasuje też dodatkowe światło w postaci ozdobnych lampionów. Ogień ponadto ociepla wnętrze i tworzy wyjątkowy klimat.
Oświetlenie do łazience - praktyczne wskazówki
Łazienka to jedno z mniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Nierzadko nie ma w niej okien, co sprawia, że oświetlenie staje się niezbędne. Odpowiednio dobrane może nie tylko usprawnić funkcjonowanie, ale również optycznie powiększyć łazienkę. Oprócz głównego źródła światła zamontowanego na suficie (najczęściej w formie plafonu), ważne jest także oświetlenie punktowe przy lustrze. Mogą to być ozdobne kinkiety bądź halogeny. Ułatwią wykonywanie podstawowych czynności higienicznych, takich jak golenie czy robienie makijażu.
Ponadto bliskość lustra sprawia, że światło się odbija i rozjaśnia całe pomieszczenie. Dodatkowo w łazienkach montuje się ozdobne elementy, np. przypodłogowe listwy ledowe, które także optycznie powiększają przestrzeń i wyglądają niezwykle efektownie. Do łazienki najlepiej sprawdzi się nastrojowe światło o ciepłej barwie, jednak lampy przy lustrze powinny mieć neutralny odcień, by nie zaburzyć odbierania barw, na przykład podczas wykonywania makijażu.
Nastrojowe oświetlenie w sypialni - jak wybrać?
Wybierając oświetlenie do sypialni, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynności, które się tam wykonuje. Standardem jest oświetlenie sufitowe. Najlepiej wybrać takie o ciepłej barwie, która sprzyja odpoczynkowi. Najlepszym wyborem są jednak żarówki LED z opcją sterowania natężeniem światła. Jeżeli decydujesz się na lampę wiszącą, powinna być zawieszona wysoko, by nie przeszkadzała przy wstawaniu z łóżka.
Planując oświetlenie w sypialni, nie można zapomnieć o lampkach nocnych. Oprócz standardowych rozwiązań w postaci tradycyjnych modeli stojących na stoliku warto wziąć pod uwagę kinkiety lub lampy podłogowe. Barwa światła powinna zależeć od jego funkcji. Jeżeli służą tylko do wstawania w nocy lub szykowania się do snu, ciepłe światło o niewielkim natężeniu wystarczy. Osobom czytającym przed snem przyda się jaśniejsza żarówka. Dodatkowym oświetleniem w sypialni są zwykle tworzące klimat listwy ledowe, ale w zależności od wystroju dostępnych jest więcej rozwiązań. W industrialnych wnętrzach sprawdzą się girlandy żarówek, a we wnętrzu boho piękne lampiony. Jeżeli masz w sypialni toaletkę, świetnym rozwiązaniem jest lustro z ledami w naturalnym odcieniu, przy którym zrobisz makijaż.
Pokój dziecka - jak zaplanować oświetlenie?
Oświetlenie w pokoju dziecięcym to niełatwa sprawa. Oprócz standardowej lampy sufitowej należy pomyśleć o różnych typach oświetlenia. Pokój dziecka lub nastolatka spełnia wiele funkcji. Jest sypialnią, dlatego jedno z najważniejszych źródeł światła to lampka nocna ustawiona na stoliku koło łóżka. Najlepszy będzie model z funkcją ściemniania, który może służyć zarówno do czytania przed snem, jak i rozproszenia mroku. Warto pomyśleć o żarówce LED, która się nie nagrzewa. Sprawdzi się ona w przypadku dziecka, które woli spać przy zapalonym świetle. Można także zdecydować się na mniej standardowe rozwiązanie i wybrać lampkę przyczepianą na klips do wezgłowia łóżka bądź lampę podłogową.
Pokój dziecięcy to również miejsce do odrabiania lekcji. Należy zadbać o to, by na biurku znalazła się lampa ze światłem do czytania. Warto wybrać jasną żarówkę o neutralnej barwie światła przypominającej naturalne. W pokoju małego dziecka sprawdzą się lampki w nietypowych kształtach. Na suficie i ścianach mogą to być chmurki czy słoneczko, a na stolikach zamiast zwykłych - lampki stojące w kształcie zwierzątek. Warto wybierać te z tworzyw sztucznych, aby wyeliminować ryzyko stłuczenia szklanego klosza, którym dziecko mogłoby się zranić.
Komentarze