Jak dbać o podłogi drewniane i panelowe? Poradnik

Jak dbać o podłogi drewniane i panelowe? Poradnik

Drewniano lub panele je imitujące są jednymi z najczęściej wybieranych materiałów na podłogę. Nic dziwnego - prezentują się pięknie, są ciepłe w dotyku, ponadczasowe i uniwersalne. Niestety są także mniej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia niż równie popularne płytki. W naszym poradniku podpowiadamy, jak dbać o podłogi drewniane i panelowe, by jak najdłużej cieszyć się ich pięknem i właściwościami. Przeczytaj, czym zabezpieczyć deski, jak je myć i czego unikać.

Podłoga drewniana i panelowa - czego nie lubi?

Drewno jest materiałem szlachetnym i ekologicznym. Wygląda doskonale na podłogach w połączeniu z różnymi stylami aranżacyjnym. Ponadto dobrze się starzeje. Nawet po wielu latach użytkowania, podłogę z drewna można wycyklinować i odnowić. Jej słabością jest jednak niska odporność na wilgoć, zarysowania i zmiany temperatur. Deski na podłogę z litego drewna są także dość kosztowne.

Panele podłogowe są tańszą alternatywą. Istnieje kilka rodzajów. Powierzchnia niektórych z nich pokryta jest warstwą naturalnego drewna, co sprawia, że wymagają podobniej pielęgnacji. Panele laminowane to opcja bardziej budżetowa, ale także mniej trwała. Decydując się na nie, warto wybrać te z najwyższą klasą ścieralności. Z kolei ostatni rodzaj - panele winylowe to jedyne, które są odporne na wilgoć.

Konserwacja i pielęgnacja podłogi drewnianej

Drewno jest materiałem bardzo atrakcyjnym, ponieważ przepięknie się prezentuje, jest trwałe, ciepłe i ekologiczne. Podłoga z desek jest jednak dość miękka, co sprawia, że szybko się niszczy. Jest mało odporna na zarysowania, w których zbiera się brud. Pielęgnacja podłogi z drewna jest bardzo ważna dla zachowania jej w dobrej kondycji. Pierwszym krokiem jest odpowiednia konserwacja. Kilka najpopularniejszych metod to: lakierowanie, woskowanie i olejowanie, a także pastowanie paneli.

Lakierowane deski podłogowe

Lakierowanie to najpopularniejszy sposób zabezpieczania drewna przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Nałożenie warstwy lakieru tworzy na powierzchni drewna nieprzepuszczalną, twardą warstwę. Pielęgnacja drewnianej podłogi lakierowanej jest najmniej czasochłonna. Zazwyczaj deski przeznaczone na podłogę są już fabrycznie zabezpieczone. Lakier wytrzymuje wiele lat, jednak zabezpiecza tylko wierzchnią warstwę deski. Ponadto sam w sobie także ulega zarysowaniom. Sprawia to, że podłoga brzydko się starzeje, a do jej odnowienia wymagany jest specjalny sprzęt. Deski należy bowiem wycyklinować i ponownie zaimpregnować. 

Olejowanie podłogi drewnianej

Olejowanie drewna to coraz popularniejsza metoda zabezpieczania podłóg przed zniszczeniem. Zapewnia dużo bardziej naturalny efekt i jest łatwiejsza do przeprowadzenia niż lakierowanie. Wymaga jednak częstego powtarzania - co najmniej raz w roku. Olej wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza je przed wilgocią, zabrudzeniami, a także odkształceniami. Zapobiega skrzypieniu, a przy tym nie tworzy na powierzchni desek skorupy i pozwala cieszyć się naturalnym efektem.

Zabezpieczanie podłogi drewnianej woskiem

Woskowanie podłóg drewnianych wygląda podobnie jak olejowanie, jednak dodatkowo tworzy na powierzchni desek zabezpieczającą warstwę. Dzięki temu są one trochę bardziej odporne na zarysowania, a ponadto zyskują przepiękny połysk. Podobnie jak olejowanie, należy je powtarzać co najmniej raz w roku. Zaleca się stosowanie preparatów do sprzątania z woskiem, co dodatkowo zabezpiecza warstwę ochronną przed ścieraniem.

Pastowanie paneli podłogowych

Zastanawiasz się, jak dbać o podłogi panelowe? Zachowaniu ich w dobrej kondycji sprzyja zabezpieczenie powierzchni desek przed nadmiernym ścieraniem. Stosowanie preparatów i past przeznaczonych do paneli sprawi, że będą one przepięknie lśniły, a delikatne zarysowania będą mniej widoczne. Ponadto pastowanie wzmacnia panele i spowalnia ich ścieranie.

Pielęgnacja podłogi drewnianej i paneli - usuwanie zanieczyszczeń

Niezależnie od tego czy masz na podłodze deski z litego drewna, parkiet czy panele, Twoim wrogiem jest piasek. Pozostawiony na deskach rysuje je, co sprawia, że podłoga szybko się niszczy i wygląda gorzej. Na dodatek w szczelinach zbiera się brud. Pielęgnacja podłogi drewnianej lub paneli wymaga regularnego odkurzania. Najlepiej używać do tego końcówki z miękkim włosiem, która jest bezpieczna dla desek. Ponadto warto także unikać chodzenia po mieszkaniu w obuwiu zewnętrznym. Wszelkie zanieczyszczenia, takie jak błoto, plamy z wody czy jedzenia powinny być usuwane natychmiast, zanim zdążą wniknąć głębiej.

Jak dbać o podłogi drewniane i panelowe? Odpowiednie mycie

W pielęgnacji podłogi bardzo ważne jest regularne czyszczenie. Rozlane płyny i plamy z substancji, które mogą farbować (takich jak czerwone wino czy sok z buraka), należy wytrzeć natychmiast. Zarówno panele, jak i podłogi drewniane nie lubią wilgoci ani mocnej chemii. Do ich mycia warto używać lekko wilgotnego mopa oraz delikatnego detergentu. W sklepach dostępnych jest wiele płynów przeznaczonych do tego właśnie rodzaju podłogi. Odpowiednim preparatem jest także specjalne mydło marsylskie.

Podłóg drewnianych zabezpieczonych olejem lub woskiem nie można także czyścić z użyciem mopa parowego. Jest to urządzenie bardzo skuteczne, usuwające nie tylko powierzchowne zanieczyszczenia, ale też zabijające roztocza. Niestety wysoka temperatura, którą wykorzystuje, jest niebezpieczna dla delikatnej struktury drewna czy laminowanych paneli. Rozpuszcza także wosk i olej, co sprawia, że deski nie są w żaden sposób chronione.

Zabezpiecz podłogę przed ścieraniem

Odpowiednia impregnacja i sprzątanie to nie wszystko. Pielęgnacja paneli i podłogi z drewna wymaga również zastosowania różnych środków zapobiegawczych. Warto zabezpieczyć ją przed zarysowaniem przez meble. Na nóżki krzeseł, stołów czy inne sprzęty, które są dość często przesuwane, przyklej filcowe podkładki. Dobrą praktyką jest także unikanie chodzenia w domu w butach z dworu. Warto przebrać je na miękkie kapcie lub chodzić w skarpetkach.

W miejscach najbardziej narażonych na ścieranie można położyć dywany lub chodniki, które ochronią ją przed skutkami wzmożonej eksploatacji. Dobrym pomysłem jest również specjalna mata pod fotel obrotowy na kółkach, którego częste przesuwanie rysuje delikatną powierzchnię podłogi. Jeżeli w domu mieszka pies lub kot, warto pamiętać o obcinaniu pazurków i wycieraniu łap po powrocie ze spaceru. Wszystkie te środki zapobiegawcze pozwolą uniknąć zniszczeń i cieszyć się piękną drewnianą podłogą lub panelami przez długie lata.


Komentarze