Spis treści:
- 1. Ramy okienne
- 2. Kratki wentylacyjne
- 3. Filtr okapu
- 4. Listwy przypodłogowe
- 5. Drzwi i klamki
- 6. Sufity
- 7. Żyrandole i abażury lamp
- 8. Karnisze, rolety, żaluzje
- 9. Kontakty i włączniki świateł
- 10. Ramy obrazów i luster
- 11. Kaloryfery
- 12. Materac łóżka
- 13. Legowiska zwierząt
- Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze sprzątaniem:
Sprzątanie wydaje się prostą, codzienną czynnością. Okazuje się jednak, że są miejsca, o których łatwo zapomnieć, a kurz lub brud stopniowo się w nich gromadzą. Warto raz na jakiś czas zrobić generalne porządki i zajrzeć w każdy zakamarek. Oto lista 13 miejsc, które pomijasz podczas sprzątania!
1. Ramy okienne
Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Na szczęście nie wymagają one sprzątania codziennie, a szeroki asortyment specjalnych płynów, ściereczek czy ściągaczek ułatwia i usprawnia wyczyszczenie szyb. Trudniejszą i czasami pomijaną częścią jest mycie ram. Z czasem zbiera się na nich kurz oraz zanieczyszczenia z ulicy, a na dodatek mają mnóstwo trudno dostępnych zakamarków. Na początek warto odkurzyć je od pajęczyn lub paproszków, które mogły wpaść do środka. Następnie za pomocą detergentu i mokrej ściereczki należy przetrzeć całe ramy, zwracając szczególną uwagę na górną krawędź, gdzie zbiera się najwięcej brudu.
2. Kratki wentylacyjne
Czystość kratek wentylacyjnych jest bardzo ważna. Kiedy są zapchane kurzem, cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach jest zaburzona, a to prowadzi do zaparowywania okien, skraplania wody na szybach czy zawilgocenia ścian. Takie warunki mogą prowadzić do rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni, dlatego kratki wentylacyjne trzeba regularnie czyścić. Zaleca się robić to co trzy miesiące. Najlepiej zdjąć całą kratkę ze ściany i umyć ją dokładnie pod bieżącą wodą, używając szczoteczki lub gąbki.
3. Filtr okapu
Ważnym urządzeniem w kuchni jest okap. Podczas gotowania wciąga parę wodną, dzięki czemu nie skrapla się ona na ścianach i meblach. Brudny filtr okapu nie działa skutecznie, przez co nie tylko para, ale także drobinki tłuszczu osadzają się na meblach, tworząc trudny do usunięcia brud. Im częściej czyścisz kratki okapu, tym łatwiej usunąć z nich zanieczyszczenia. Wystarczy płyn do naczyń i przetarcie gąbką. Jeżeli filtry nie były długo czyszczone, najlepszym sposobem usuwania zaschniętego brudu jest pozostawienie kratki na ok. 30 min w gorącej wodzie z sodą oczyszczoną, a następnie wyszorowanie za pomocą szczoteczki lub gąbki. Można także włożyć filtr do zmywarki.
4. Listwy przypodłogowe
Regularne mycie podłogi jest oczywistością, jednak łatwo jest zapomnieć o przetarciu listew przypodłogowych, na których zbiera się dużo kurzu. Na szczęście nie są one trudne do umycia. Wystarczy lekko zwilżona ściereczka, za pomocą której przetrzesz wszystkie listwy od kurzu.
5. Drzwi i klamki
Mycie drzwi i klamek często odkładamy na później, tymczasem na nich też stopniowo gromadzi się brud. Co najmniej raz w miesiącu warto przetrzeć całe drzwi wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu. Szczególną uwagę należy zwrócić na klamkę. Jeżeli w zagłębieniach zebrał się brud, warto użyć niewielkiej szczoteczki. Najwięcej kurzu zbiera się także na górnej krawędzi drzwi, skąd najlepiej ścierać go regularnie. Dobrym rozwiązaniem są też drzwi przesuwne.
6. Sufity
Na styku ścian i sufitu, a szczególnie w kątach pomieszczenia najczęściej powstają pajęczyny. Aby temu zapobiegać, należy regularnie odkurzać sufit. Najlepiej użyć do tego celu odkurzacza ze specjalną miękką końcówką lub suchego mopa.
7. Żyrandole i abażury lamp
Podobnie jak w zakamarkach przy suficie, pajęczyny i kurz zbierają się na lampach sufitowych oraz żyrandolach. Przy cyklicznym sprzątaniu nie należy zapominać o tych miejscach i przecierać lampy wilgotną ściereczką.
8. Karnisze, rolety, żaluzje
Kolejnym wysoko położonym miejscem, o którym łatwo zapomnieć przy codziennym sprzątaniu, są karnisze i rolety. Stopniowo osadza się tam kurz, który zimą dodatkowo unoszony jest przez ciepłe powietrze z kaloryferów. Warto sprzątać go regularnie, ponieważ przy każdym poruszeniu zasłoną czy roletą opada i jest wdychany, co może powodować problemy ze zdrowiem. Podobnym miejscem jest także z drążek do zasłon prysznicowych. Jeżeli używasz żaluzji, miejsc do przetarcia jest jeszcze więcej i warto czyścić je za pomocą specjalnej szczotki, która dotrze w każdy zakamarek.
9. Kontakty i włączniki świateł
Kontakty i włączniki świateł, podobnie jak klamki, są często dotykane. Ponadto na ich górnej krawędzi łatwo osadza się kurz. Co pewien czas warto pamiętać o wytarciu tych miejsc. Jeżeli masz domofon i dzwonek do drzwi, przy okazji pamiętaj także o ich wytarciu.
10. Ramy obrazów i luster
Podobnie jak na wystających włącznikach i kontaktach, kurz stopniowo osadza się na ramach z obrazami, zdjęciami lub lustrach. Jeśli zapominasz o ich przetarciu przy każdym sprzątaniu, postaraj się przecierać je chociaż raz w miesiącu.
11. Kaloryfery
Kaloryfer to sprzęt, o którym latem zapominamy. Jednak kiedy zaczyna się robić chłodniej i włączamy grzejniki, czujemy specyficzny zapach kurzu. Nie tylko jest nieprzyjemny, ale także szkodliwy dla zdrowia. Ciepłe powietrze unosi go, co sprawia, że przedostaje się on do naszych dróg oddechowych i powoduje katar oraz inne dolegliwości. Kaloryfery należy dokładnie czyścić co kilka miesięcy, a szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W tym celu warto wykorzystać końcówkę odkurzacza przeznaczoną do szczelin lub zwężoną miotełkę do kurzu.
12. Materac łóżka
Materaca używamy codziennie, dlatego osadzają się na nim pozostałości naskórka, włosy oraz kurz unoszący się w powietrzu. Materac powinien być regularnie odkurzany, jednak wiele osób o tym zapomina. Raz na jakiś czas należy wyprać pokrowiec w temperaturze co najmniej 60 stopni, aby pozbyć się roztoczy. Jeśli szukasz nowego materaca zapraszamy na zakupy.
13. Legowiska zwierząt
Legowiska zwierząt brudzą się bardzo szybko. Regularnie powinno się usuwać sierść za pomocą odkurzacza ze specjalną szczotką. Dodatkowo legowiska i koce dla zwierząt należy prać w 60 stopniach. Zapobiega to powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze sprzątaniem:
Jak zachować czystość w domu – triki i porady
Czyszczenie parą – wady i zalety
Jak skutecznie walczyć z kurzem w domu?
Komentarze