Spis treści:
- Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych? Zaplanuj strefy!
- Gdzie przechowywać naczynia i sztućce w kuchni?
- Garnki i patelnie - gdzie je przechowywać?
- Miejsce na urządzenia AGD w kuchni
- Jak przechowywać jedzenie w kuchni?
- Funkcjonalna organizacja kuchni - wybrać szafki czy szuflady?
- Dodatkowe akcesoria, które ułatwią przechowywanie rzeczy w kuchni
Przemyślany układ sprzętów i mebli w kuchni to dopiero połowa drogi do funkcjonalnej i praktycznej przestrzeni. Dzięki odpowiedniej organizacji szafek i szuflad wszystkie potrzebne sprzęty i przedmioty będą w zasięgu ręki, a wszelkie czynności w kuchni będziesz wykonywać intuicyjnie. Zastanawiasz się, jak zagospodarować miejsce w szafkach? Przygotowaliśmy garść porad jak w praktyczny sposób poukładać sprzęty kuchenne, naczynia i produkty spożywcze. Sprawdź!
Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych? Zaplanuj strefy!
W pierwszej kolejności warto podzielić przestrzeń kuchenną na strefy. Jeżeli podstawowe sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka lub płyta grzewcza oraz zlew zaplanowane są zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, będzie to bardzo proste. Podział kuchni dopasuj do swoich potrzeb i preferencji. Podstawowe są jednak strefy takie jak:
- przechowywania żywności,
- przechowywania naczyń,
- przygotowywania i gotowania posiłków,
- zmywania.
Dzięki rozplanowaniu tego, co i w jakim miejscu ma być przechowywane, łatwiej będzie zorganizować poszczególne szafki i szuflady.
Gdzie przechowywać naczynia i sztućce w kuchni?
Jeżeli nie planujesz umieszczać w kuchni kredensu, talerze, szklanki czy kubki oraz inne naczynia warto przechowywać w wiszących szafkach nad blatem. Są to przedmioty codziennego użytku, dlatego ważne jest, aby mieć do nich łatwy dostęp. Najwygodniej jest ustawić ulubione i często używane naczynia jak najbliżej, a pozostałe dalej od krawędzi. Odświętną zastawę, kieliszki czy pucharki używane sporadycznie postaw na najwyższych półkach. Jeżeli masz szafki pod sufit i sięganie do nich wymaga użycia drabinki, nie warto umieszczać tam przedmiotów, z których korzysta się częściej. Najbardziej poręcznym miejscem na sztućce jest płytka szuflada. Warto umieścić je bezpośrednio pod szafką z naczyniami, by nakrywając do stołu mieć wszystko pod ręką.
Garnki i patelnie - gdzie je przechowywać?
Sprzęt kuchenny służący do przygotowywania potraw na ciepło najlepiej jest umiejscowić w szafkach w pobliżu płyty grzewczej i piekarnika. Najpotrzebniejsze rzeczy powinny znaleźć się jak najbliżej. Dzięki temu rozwiązaniu podczas gotowania będziesz mieć pod ręką garnki i patelnie. Najlepiej sprawdzi się do tego szafka podblatowa, która jest zwykle bardziej pojemna niż wisząca. Ponadto dolne szafki są w stanie wytrzymać większe obciążenia. Do przechowywania tego sprzętu możesz również wykorzystać trudny do zagospodarowania narożnik. Nowoczesne systemy wysuwane lub obrotowe ułatwiają dostęp do zakamarków szafek.
Miejsce na urządzenia AGD w kuchni
Niektóre małe sprzęty AGD używane są codziennie i warto zaplanować dla nich miejsce na kuchennym blacie. Kiedy jednak jest ich zbyt dużo, wyglądają nieestetycznie, a ponadto zajmują cenne miejsce. Roboty kuchenne, tostery, frytkownice czy inne sprzęty, których używa się raz na jakiś czas, warto schować do najniższych szafek lub głębokich szuflad. Sięganie po nie wymaga schylania, jednak nie jest to uciążliwe w przypadku rzadko używanych urządzeń. Dolne szafki są także najlepszym miejscem na cięższe rzeczy. Większe sprzęty, takie jak zmywarka czy mikrofalówka najlepiej wyglądają w zabudowie. Warto także pomyśleć nad ich funkcjonalnym umiejscowieniem. Zmywarkę warto ulokować możliwie blisko zlewu, by móc swobodnie przekładać naczynia.
Jak przechowywać jedzenie w kuchni?
Oprócz wszelkiego wyposażenia, w kuchni przechowuje się także produkty spożywcze. Niektóre z nich mają długi termin ważności, dlatego chętnie robimy zapasy. Sypkie produkty, takie jak makarony, kasze, mąka czy płatki owsiane najlepiej jest przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Zapobiega to nie tylko bałaganowi, ale także przypadkowemu rozsypianiu się w szufladzie lub atakowi moli spożywczych. Ponadto pojemniki wyglądają estetycznie i są wygodne w użyciu.
W zależności od preferencji produkty spożywcze możesz przechowywać zarówno w głębokiej szufladzie, jak i w szafce - najlepiej pobliżu płyty grzewczej. Łatwo do niej sięgnąć podczas gotowania. Podobnie jest z przyprawami. Umieszczone w praktycznych pojemniczkach będą zawsze pod ręką, jeżeli ułożysz je w płytkiej szufladzie lub na regale nad blatem.
Funkcjonalna organizacja kuchni - wybrać szafki czy szuflady?
Jeżeli dopiero stajesz przed wyborem mebli do kuchni, zastanów się, czy wolisz przechowywać rzeczy w szafkach, czy szufladach. Te drugie są zdecydowanie wygodniejszą opcją - szczególnie jeśli potrzebujemy coś szybko znaleźć. Łatwiej utrzymać w nich porządek, a także pomieścić więcej. W szufladach warto umieścić przede wszystkim sztućce, ale także inne większe akcesoria do przygotowywania posiłków, takie jak tłuczek do mięsa, chochlę do zupy czy wałek do ciasta. W szufladach wygodnie jest także przechowywać jedzenie w pojemnikach czy przyprawy. W przypadku naczyń sprawdzą się zarówno szafki, jak i głębokie szuflady. Wybierając drugą opcję, warto zaopatrzyć się w separatory, które zapobiegną przesuwaniu się naczyń. Niewielkie sprzęty AGD, a także garnki, patelnie i blachy do piekarnika zdecydowanie lepiej przechowywać w szafkach.
Dodatkowe akcesoria, które ułatwią przechowywanie rzeczy w kuchni
Korzystanie z kuchni stanie się jeszcze przyjemniejsze i bardziej praktyczne, jeżeli zaopatrzysz się w dodatkowe akcesoria do szafek i szuflad. Przygotowaliśmy listę tego, co może się przydać!
- Wkłady cargo do szafek - jeżeli nie masz szuflad, to rozwiązanie pomoże lepiej wykorzystać wnętrze szafek. Najpopularniejsze są wysuwane kosze, a także obrotowe półki do szafek narożnych.
- Wkłady do szuflad - są przydatne szczególnie do przechowywania niewielkich przedmiotów, takich jak sztućce. Dzięki nim rzeczy w szufladzie się nie mieszają.
- Separatory, przegródki do szuflad - również zapobiegają przesuwaniu się przedmiotów wewnątrz szuflady i pomagają zachować porządek.
- Organizery - podwieszane półki, stojaki na garnki czy patelnie czy koszyki do przechowywania warzyw, a także inne podobne wkłady do szafek są pomocne w zorganizowaniu przestrzeni.
- Pojemniki na żywność - produkty spożywcze szczelnie zamknięte w pojemnikach na dłużej zachowują świeżość. Chronią one także żywność przed molami spożywczymi, łatwiej je ułożyć w szufladzie i wyglądają estetycznie.
Komentarze