Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Farba magnetyczna - ciekawy sposób na metamorfozę wnętrza

Farba magnetyczna - ciekawy sposób na metamorfozę wnętrza

Farba magnetyczna - ciekawy sposób na metamorfozę wnętrza

Farba magnetyczna to nowy trend w aranżacjach. Możesz zmienić ścianę w tablicę na magnesy! Brzmi ciekawie? Sprawdź, jak używać farby magnetycznej gdzie warto ją zastosować. 

Farba magnetyczna - jak działa?

Farba magnetyczna to farba z opiłkami żelaza, dzięki której do ściany można przyczepiać magnesy jak do tablicy magnetycznej. Jest to ciekawy element wystroju, który z pewnością zainteresuje Twoich gości, spodoba się dzieciom i będzie funkcjonalny w biurze. Możesz nią pomalować nie tylko ściany, ale także drzwi czy fronty mebli. Zachowuje dobrą przyczepność na tynku, drewnie i sklejce, metalu, plastiku, a nawet ceramice. Dzięki niej łatwo przearanżujesz wnętrze, powiesisz na ścianie zdjęcia czy notatki bez użycia kleju, gwoździ czy pinezek, które zostawiają ślady. 

Gdzie się sprawdzą farby magnetyczne? Pomysły na aranżacje

Farba magnetyczna może znaleźć zastosowanie w domu, biurze lub domowym przedszkolu. W połączeniu z farbą tablicową stworzy dwufunkcyjne miejsce - do przyczepiania i rysowania. Choć kolorystyka farb z pyłkiem żelaza jest ograniczona, na wierzch można użyć dowolnego koloru farby tablicowej. To nawet zalecane, ponieważ sama farba magnetyczna jest dość nietrwała. Ciemny pozwala na rysowanie kredą, a biały ołówkiem. 

Jak wykorzystać farbę magnetyczną? Miejsce dla malucha

Pomalowanie ściany farbą magnetyczną sprawdzi się w pokoju kilkulatka lub przedszkolu.  Dzieci są kreatywne i lubią zabawy plastyczne. Zdarza im się nawet rysowanie na zwykłej ścianie, więc tablica magnetyczna da im możliwość twórczego wyżycia. Na ścianie za pomocą magnesów można przyczepić rysunki. Warstwa farby tablicowej pozwoli również na pisanie i rysowanie. Ściana magnetyczna jest idealna do zabawy w szkołę lub galerię sztuki. Może też stanowić pomoc w nauce pisania.  

Tablica magnetyczna do zdjęć i notatek w pokoju nastolatka

Starsze dziecko również ucieszy się z magnetycznej ściany. Stanowi ona doskonałą pomoc w nauce, ponieważ można na niej wieszać notatki czy zapisywać nowe słówka do nauczenia. Farbą magnetyczną można pomalować fragment ściany nad biurkiem lub w innym miejscu i urządzić galerię zdjęć lub plakatów. Nastolatki robią ich bardzo dużo. Częste zmiany i przyklejanie zdjęć na taśmę klejącą pozostawiają na ścianie nieestetyczne i trudne do zmycia ślady. Dzięki tablicy magnetycznej, zdejmowanie i przyczepianie nowych zdjęć czy ozdób nie stanowi problemu. 

Ściana magnetyczna w pokoju dziecka

Farba magnetyczna na ścianie w kuchni

Kuchnia to miejsce, gdzie również przyda się tablica. Jeżeli podobają Ci się magnesy na lodówce, ale przez zabudowę nie możesz cieszyć się ich widokiem, pomaluj fragment ściany farbą magnetyczną i tablicową! Dzięki temu zyskasz miejsce nie tylko na magnesy, ale również na przywieszenie lub zapisanie szybkich notatek, np. list zakupów czy zadań do zrobienia. Przyczepisz na nią także ulubione przepisy zapisane na luźnych karteczkach czy rachunki do opłacenia. Nic się nie zgubi i będzie w zasięgu wzroku. 

Farba magnetyczna w salonie - ściana wspomnień

Jeżeli lubisz uwieczniać wspomnienia na zdjęciach i zbierać pamiątki z podróży, doskonałym pomysłem jest zastosowanie farby magnetycznej w salonie. Zamiast wbijać pinezki czy gwoździe lub przyklejać na ścianę haczyki, użyj magnesów. Dzięki temu stworzysz rodzinną lub podróżniczą galerię zdjęć. Do takiego kolażu możesz dołączyć inne pamiątki - kartki pocztowe, bilety, magnesy, a także dodać własnoręcznie podpisy. Taka ściana z pewnością zaskoczy i zachwyci każdego Twojego gościa. 

Farba magnetyczna na ścianie w salonie

Praktyczna tablica magnetyczna w biurze lub gabinecie

Farba magnetyczna umożliwia również stworzenie funkcjonalnego miejsca do pracy. Bez względu na to czy zastosowana jest w biurze czy w domowym gabinecie, pozwala uniknąć bałaganu na biurku. Wszelkie wykonane w pośpiechu notatki można zawiesić na ścianie. Trzymają się lepiej niż samoprzylepne karteczki. Użycie farby magnetycznej w połączeniu z tablicową sprawi, że nie tylko przyczepisz coś do ściany, ale też zapiszesz. Jest to szczególnie przydatne w przypadku długoterminowej pracy nad kreatywnym projektem. Pozwala stworzyć mapę mentalną, dodać rysunki i strzałki i dowolnie modyfikować zapiski. 

Jak malować farbą magnetyczną? Wskazówki

Malowanie farbą magnetyczną nie różni się bardzo od używania zwykłej farby akrylowej. Jest ona bezpieczna, nie ma drażniącego zapachu, ale ze względu na większą gęstość wymaga dokładnego wymieszania i precyzyjnego nakładania. Wybierając farbę zwróć uwagę na jakość. Oszczędność może sprawić, że przyciąganie magnesu będzie zbyt słabe. Nie rozcieńczaj ani nie mieszaj farby magnetycznej z inną. Do pomalowania powierzchni 5 m² potrzeba około litra farby. 

Malowanie farbą magnetyczną wałkiem

Instrukcja malowania:

  • przygotuj powierzchnię - musi być gładka, czysta i odtłuszczona,
  • pokryj ścianę gruntem lub farbą podkładową i odczekaj czas wskazany przez producenta,
  • bardzo dokładnie wymieszaj farbę, by opiłki żelaza rozłożyły się równomiernie,
  • zabezpiecz podłogę, meble i ściany wokół - plamy z farby magnetycznej są trudne do usunięcia,
  • do nakładania farby użyj pędzla z krótkim włosiem lub wałka malarskiego, najlepiej gąbkowego,
  • nałóż co najmniej 3 warstwy farby, aby tablica miała lepsze właściwości,
  • po 24 godzinach zabezpiecz powierzchnię farbą nawierzchniową w wybranym kolorze. 

Farby magnetyczne - wady i zalety

Farba magnetyczna ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Jest ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, które wzbogaca przestrzeń i pozwala na szybkie metamorfozy. Jest praktyczna, ponieważ dzięki niej przyczepisz do ściany zdjęcia, notatki i lekkie ozdoby bez dziurawienia czy klejenia. Stworzysz także funkcjonalne miejsce do nauki i zabawy dla dzieci.

Dla niektórych osób jednak efekt może się okazać niezadowalający. Ściana pokryta farbą z opiłkami żelaza nie trzyma magnesów tak dobrze, jak metalowa płyta. Zauważalny efekt wymaga zastosowania aż 3-5 warstw i silnych magnesów. Malowanie jest zajęciem bardzo czasochłonnym, ponieważ pomiędzy nałożeniem kolejnych warstw trzeba również odczekać, aż wyschną, a trwa to około 4 godzin. Malowanie farbą magnetyczną wymaga precyzji, gdyż jest ona gęstsza niż inne emulsje, więc łatwo o zacieki. 

Za wadę można uznać również ograniczoną kolorystykę i niską trwałość, jednak łatwo jest temu zaradzić. Producenci zalecają nałożenie na farbę magnetyczną warstwy farby tablicowej. Zabezpiecza to powierzchnię przed ścieraniem, a ponadto pozwala na pisanie po niej kredą. Jako top można zastosować farbę w dowolnym kolorze. 

Minusem może być również cena. Farba magnetyczna jest droższa od innych, a zważywszy na to, że potrzebnych jest kilka warstw, jest też mniej wydajna. Z drugiej strony nie maluje się nią całego pomieszczenia, a jedną ścianę lub jej fragment. Warto wybrać farbę z najwyższej półki, ponieważ to gwarancja na lepsze właściwości. 


Komentarze