Spis treści:
- Kiedy najlepiej myć okna?
- Mycie okien – od czego zacząć?
- Najskuteczniejsze detergenty do mycia okien
- Naturalne specyfiki do mycia szyb
- Czym myć okna? Odpowiednie narzędzia i technika
- Metoda dwóch ściereczek
- Ręcznik papierowy
- Ściągaczka do szyb i baranek
- Myjka elektryczna do szyb
- Mycie okien parownicą
Mycie okien jest pracochłonne i zajmuje sporo czasu, dlatego wiele osób nie lubi tego zajęcia. Ponadto często powstają nieestetyczne smugi. Nasze sposoby pomogą przyspieszyć proces sprzątania i sprawić, że mycie okien przestanie być zmorą. Sprawdź, jakich detergentów i narzędzi użyć, aby okna w mgnieniu oka były czyste, lśniące i bez smug!
Kiedy najlepiej myć okna?
Okna warto myć co kilka miesięcy, jednak osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach, gdzie osadza się dużo pyłu, muszą robić to częściej. Ważniejsza jest jednak pora mycia, a raczej sprzyjająca mu pogoda. Mimo że słońce zachęca do porządków i kiedy zaświeci, od razu widać zanieczyszczenia, nie powinno się myć okien w pogodny dzień. Słońce świecące na szybę powoduje jej nagrzewanie i szybkie odparowywanie wody ze środkami chemicznymi, a to z kolei powoduje powstawanie zacieków. Najlepiej wybrać dość ciepły, ale pochmurny wiosenny dzień.
Mycie okien – od czego zacząć?
Poza porą mycia okien ogromne znaczenie ma technika. Zanim zaczniesz myć szyby, dokładnie oczyść ramy – najpierw z powierzchownych zabrudzeń takich jak pył i kurz, a następnie umyj je detergentem. Zacznij od góry i kieruj się ku dołowi. Do mycia ram okiennych warto użyć zwykłego płynu do naczyń lub mleczka do czyszczenia. Jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia, warto sięgnąć po specjalny specyfiku do plastiku, który wybiela oraz usuwa większe zanieczyszczenia np. z dymu papierosowego. Podczas mycia ram warto użyć szczoteczki do fug, by dokładnie oczyścić wszelkie zakamarki. Jeżeli nie masz takiej, użyj szczoteczki do zębów. Nie zapomnij także o wymyciu parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.
Najskuteczniejsze detergenty do mycia okien
Na szybach zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Skuteczne czyszczenie opiera się na odtłuszczeniu. Detergenty przeznaczone do mycia okien najczęściej zawierają w sobie alkohol lub ocet, które świetnie sobie z tym radzą. Idealnym środkiem do czyszczenia szyb jest także płyn do naczyń, który usuwa zanieczyszczenia i delikatnie nabłyszcza. Oprócz standardowych detergentów do mycia okien sprawdzi się także samochodowy płyn do spryskiwaczy.
Naturalne specyfiki do mycia szyb
Jeżeli szukasz ekologicznych i zarazem niedrogich środków czyszczących do szyb, spróbuj tego, co masz w kuchni. Niektóre produkty mają uniwersalne zastosowanie – nie tylko do przygotowania potraw, ale też sprzątania.
- Ocet – świetnie odtłuszcza i nabłyszcza szyby. Jest to niedrogi środek, którego do sprzątania używa się od lat. Wystarczy wymieszać go z wodą i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Po rozpyleniu tej mieszanki na szybie należy umyć okna jak zwykle. Mankamentem tej metody jest jedynie drażniący zapach, który dla bardziej wrażliwych osób może być problematyczny. Z drugiej strony w przeciwieństwie do chemicznych środków nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Ocet szybko odparowuje i nie pozostawia po sobie zapachu.
- Kwasek cytrynowy – alternatywą dla octu jest roztwór kwasku cytrynowego z wodą. Wystarczy wsypać kilka łyżek do wody i użyć tak przygotowanej mieszanki do mycia szyb.
- Gliceryna – to popularny związek chemiczny, który stosowany jest w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako emulgator. Można ją kupić w aptece. Wystarczy kilka kropli dodanych do płynu do kupnego lub domowej roboty płynu do mycia szyb, aby utworzyć ochronną warstwę. Dzięki glicerynie zanieczyszczenia nie będą się łatwo osadzać na powierzchni okna.
Czym myć okna? Odpowiednie narzędzia i technika
Jeżeli na szybach nie ma wielkich zanieczyszczeń, nie potrzeba silnych detergentów. Ważniejsza jest odpowiednia technika mycia szyb, dzięki której nie powstaną smugi. Przede wszystkim najlepsze warunki do mycia okien to pochmurny dzień i temperatura ok. 20°C. Należy także używać ciepłej, ale nie gorącej wody. Zbyt wysoka temperatura sprawia, że szybko odparowuje i tworzą się nieestetyczne ślady. Ostatnim krokiem jest wybór odpowiednich narzędzi.
Metoda dwóch ściereczek
Najprostszym i powszechnie stosowanym sposobem jest użycie dwóch ściereczek. Najlepiej wybrać te z mikrofibry, która jest bardziej chłonna niż bawełna i nie zostawia na szybie kłaczków. Metoda ta polega na użyciu jednej mokrej ściereczki, za pomocą której nakładany jest detergent i usuwane zabrudzenia oraz drugiej do wytarcia na sucho. To precyzyjne osuszenie szyby jest kluczem do lśniących okien bez smug.
Ręcznik papierowy
Do wycierania szyb do sucha doskonale sprawdzają się ręczniki papierowe. Ten sposób mycia okien nie jest jednak ekologiczny. Alternatywą może być użycie ręczników celulozowych, które można wykorzystać ponownie.
Ściągaczka do szyb i baranek
Skuteczną i szybką metodą mycia okien jest użycie specjalnych narzędzi z wygodną rączką – tzw. baranka oraz ściągaczki. Miękka myjka zamoczona w wodzie z detergentem precyzyjnie czyści szybę. Następnie nadmiar wody usuwa się za pomocą ściągaczki wyposażonej w specjalną gumę, która szczelnie przywiera do szyby. Żeby precyzyjnie osuszyć powierzchnię, należy kierować ściągaczkę w dół, wykonując ósemki. Po każdym oderwaniu narzędzia od okna trzeba wytrzeć ją do sucha. Zakamarki również warto przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Czyszczenie okien za pomocą baranka i ściągaczki znacząco skraca czas mycia okien. Ułatwia także wyczyszczenie szyb o dużej powierzchni.
Myjka elektryczna do szyb
To urządzenie, które ściąga wodę z szyby i osusza ją jednocześnie. Działa podobnie jak ściągaczka, jednak dzięki temu, że zasysa wodę, nie trzeba zabezpieczać podłogi ręcznikiem. Elektryczne myjki są łatwe w obsłudze, ułatwiają i przyspieszają mycie okien.
Mycie okien parownicą
Parownica jest sposobem na mycie szyb bez użycia detergentu. Para wodna pod wysokim ciśnieniem rozpuszcza brud, który można także łatwo usunąć ściągaczką dołączoną do myjki parowej. Dodatkowo do tego typu urządzeń używa się demineralizowanej wody, która jest miękka, dzięki czemu nie zostawia zacieków. Należy jednak pamiętać, żeby tej metody nie używać w niskiej temperaturze, gdyż szyba może pęknąć.
Powłoka hydrofobowa do szyb – czy warto?
Czy można zabezpieczyć okna przed brudzeniem się? Tak! Specjalna powłoka hydrofobowa to najczęściej produkt na bazie silikonów. Tworzy na powierzchni szyby warstwę, do której nie przywiera brud. Woda łatwo spływa z takiej szyby, więc nie tworzą się zacieki. Po dokładnym umyciu, odtłuszczeniu i wysuszeniu powierzchni należy wetrzeć w nią płyn za pomocą suchej ściereczki. Producenci powłok hydrofobowych deklarują, że kilka mililitrów wystarczy nawet na kilka lat użytkowania. W ten sposób można zabezpieczyć okna, a także kabiny prysznicowe, aby zapobiec osadzaniu się kamienia.
Komentarze