Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało?

Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało?

Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało?

Skrzypiące łóżko to problem, który zakłóca sen. Warto jak najszybciej zająć się nim, by poprawić jakość nocnego spoczynku. Tym bardziej, że istnieją proste i szybkie sposoby na wyeliminowanie drażniących dźwięków. Sprawdź, co zrobić, by łóżko przestało skrzypieć.

Dlaczego łóżko skrzypi?

Zdrowy sen jest bardzo ważny w kontekście codziennego funkcjonowania, dlatego nic nie powinno go zakłócać. Łatwo jest wyeliminować zewnętrzne czynniki utrudniające nocny spoczynek, ale co jeśli przeszkodą jest łóżko? Skrzypienie może sprawiać, że zmiana pozycji stanie się problemem. Jest to jeszcze bardziej uciążliwe, kiedy śpi się we dwoje. Nie dość, że budzi Cię każdy ruch, to boisz się przekręcić, by nie przeszkadzać drugiej osobie. Leżysz w niewygodnej pozycji bijąc się z myślami i tym bardziej nie możesz zasnąć.

Przyczyny skrzypienia mogą być różne. Czasami świeżo zakupione łóżko do sypialni wydaje nieprzyjemne odgłosy. Bywa też, że skrzypieć zaczyna mebel, który wcześniej nie hałasował. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest wykrycie przyczyny. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytania z jakiego materiału jest Twoje łóżko? Jest drewniane czy metalowe? Jaki posiadasz materac? Elementami, które najczęściej wydają przyjemny dźwięk są:

  • stelaż,
  • rama,
  • materac.

Stelaż - dlaczego skrzypi?

Drewniany listewkowy stelaż jest ułożony bezpośrednio na ramie. Może on się delikatnie przesuwać pod wpływem ruchów ciała, a wtedy poszczególne elementy ocierają się o siebie. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie skrzypienia stelaża jest natarcie ruchomych elementów woskiem bądź parafiną. Możesz do tego wykorzystać starą świecę. Dzięki temu zabiegowi złagodzisz tarcie pomiędzy listewkami a ramą. Jeżeli ten sposób jest nieskuteczny, warto zakupić specjalne gumowe tulejki na stelaż. Po założeniu ich na listwy w miejscu, w którym stykają się z ramą, skrzypienie powinno ustać. Jeżeli możesz sobie pozwolić na wymianę stelaża, zaopatrz się w nowoczesny elastyczny model, w którym każda deseczka umieszczona jest w osobnej kieszonce. Gwarantuje cichą pracę i dużo lepszą amortyzację - bez względu na to czy posiadasz materac kieszeniowy czy piankowy.

Co zrobić, gdy trzeszczy rama?

Bardzo często zdarza się, że to rama wydaje nieprzyjemne dźwięki. Jeżeli masz drewniane łóżko, które z czasem zaczęło skrzypieć, sprawdź czy nie poluzowały się w nim śrubki. Drewno jest materiałem, który “pracuje” - pod wpływem wilgoci pęcznieje, a latem w gorące dni wysycha i kurczy się. Rozluźnienie się łączeń jest w takim wypadku naturalne. Starannie dokręć wszystkie śrubki. Dla lepszego efektu warto jest zastosować plastikowe lub gumowe podkładki. Sprawi to, że wszystkie ruchome elementy będą się lepiej trzymać. Jeżeli nie zamierzasz w najbliższym czasie składać łóżka, możesz również użyć kleju. Sprawi to, że mocowania będą sztywniejsze i nic nie będzie się przesuwać.

Co zrobić jeżeli zdecydowałeś się na metalowe łóżko do sypialni? Ten materiał nie kurczy się, więc czy rama także może się poluźnić? Zdecydowanie tak. Pod wpływem użytkowania rama narażona jest na drgania, więc każda śruba z czasem może się delikatnie odkręcić. Jeżeli dokręcenie śrub nie przynosi oczekiwanych rezultatów, metalowe elementy mogą wymagać naoliwienia. Możesz posmarować je zwykłym olejem roślinnym lub użyć specjalnego środka do metali (np. WD-40). Rama konserwowana w taki sposób co pewien czas nie będzie już wydawać nieprzyjemnych dla ucha dźwięków. Jeżeli masz zabytkowe łóżko ze sprężynowym stelażem, on także może wymagać naoliwienia.

drewniany stelaż łóżka

Sposób na skrzypiący materac

Skrzypienie może powodować także ocierający się o ramę materac. Warto wobec tego odizolować je od siebie. Możesz to zrobić za pomocą kawałków naturalnego materiału (np. skarpetek czy bawełnianej koszulki). Najlepiej jest w tym celu zakupić specjalne samoprzylepne podkładki z filcu lub pianki. Przymocowane w miejscu styku materaca z ramą zapobiegną nieprzyjemnemu skrzypieniu i nie będą się przesuwać.

Jeżeli trzeszczy sam materac, winne mogą być sprężyny. Jest to częsty problem w przypadku starych materacy bonellowych. Oliwienie wszystkich elementów metalowych może być bardzo pracochłonne, a nawet niewykonalne. Warto jest zaopatrzyć się w nowy materac kieszeniowy lub piankowy. Wysoka technologia produkcji sprawia, że zużywają się znacznie wolniej i nie skrzypią nawet po długim czasie intensywnego eksploatowania.

Materac kieszeniowy

Jeżeli rozważasz wymianę materaca na nowy, zastanów się nad kieszeniowym. W starszej technologii wykorzystywanej w materacach sprężynowych poszczególne elementy metalowe mogły się wzajemnie stykać, co dało się słyszeć w postaci nieprzyjemnych, wysokich dźwięków i trzasków. Materac kieszeniowy jest rozwiązaniem, które eliminuje ten problem. Każda ze sprężyn jest umieszczona w osobnej kieszonce, dzięki temu nie mogą się one ze sobą ścierać i trzeszczeć. Ponadto nowoczesne modele multi pocket wykorzystują większą liczbę sprężyn na swojej powierzchni, dzięki czemu zapewniają dużo lepszą amortyzację. Materac kieszeniowy nie tylko jest wygodniejszy, ale również ma dłuższą żywotność.

Materac kieszeniowy

Jakie łóżko do sypialni wybrać, żeby nie skrzypiało?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każde łóżko może zacząć nieprzyjemnie trzeszczeć lub skrzypieć. Drewno z czasem się kurczy, więc drewniane łóżko do sypialni może hałasować. Nie należy się jednak zrażać, ponieważ to naturalny proces, a skrzypieniu łatwo zaradzić. Przy wyborze łóżka warto wziąć pod uwagę stelaż. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, stelaże z kieszonkami są ciche i nie zakłócają snu.


Komentarze