Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Co zrobić, kiedy materac jest za miękki?

Co zrobić, kiedy materac jest za miękki?

Co zrobić, kiedy materac jest za miękki?

Zbyt miękki materac jest niezdrowy dla kręgosłupa. Spanie na nim może się przyczyniać do występowania innych uciążliwych dolegliwości. Zanim je odczujesz, w prosty sposób możesz przetestować czy Twój materac nie jest za miękki. Sprawdź, jak możesz dostosować twardość materaca do swoich preferencji i potrzeb!

Dlaczego materac nie może być zbyt miękki?

Po całym dniu spędzonym na nogach ciało potrzebuje regeneracji. Podczas snu kręgosłup wymaga odpowiedniego podparcia. Leżenie na zbyt miękkim materacu sprawia, że wygina się on w nienaturalny sposób, jest nadwyrężony. Powoduje to ból i utrudnia nocny spoczynek. Szczególnie spanie na boku na nieodpowiednio dopasowanym materacu ma negatywny wpływ na kręgosłup, a także na mięśnie, które pozostają wciąż napięte. Ze względu na to, że ciało zapada się w materac, trudno jest zmienić pozycję. Czy Twój sen jest płytki, często budzisz się w nocy, a w konsekwencji wstajesz z bólem kręgosłupa i mięśni? Sprawdź czy przypadkiem nie śpisz na zbyt miękkim materacu. Negatywnych skutków niedoborów snu jest więcej. Nawet uczucie zimna, głodu i rozdrażnienia w ciągu dnia mogą być spowodowane spaniem na nieodpowiednio dobranym podłożu. Nowoczesne materace piankowe sprawiają, że wszystkie problemy ze snem można wyeliminować!

Jak sprawdzić, czy materac jest wystarczająco twardy?

Dla większości osób optymalny jest materac H3 lub H2, jednak jeżeli nie wiesz jakiej twardości jest Twój, możesz go przetestować. Jednym ze sposobów sprawdzenia czy materac nie jest za miękki jest zrobienie testu otwartej dłoni. Jest on bardzo prosty. Leżąc na plecach wsuń otwartą dłoń pod lędźwiową część pleców. Jeżeli nie masz z tym problemu, oznacza to, że materac ma odpowiednią twardość, a kręgosłup układa się naturalnie. Jeżeli masz trudność ze wysunięciem ręki pod plecy lub nie możesz tego zrobić, najprawdopodobniej za mocno zapadasz się w materac.

jak sprawdzić czy materac jest wystarczająco twardy

Jak dostosować twardość materaca?

Twardość materaca oznacza się w skali od 1 do 4, gdzie 1 oznacza najbardziej miękki, a 4 najtwardszy materac. Wybierając twardość powinniśmy dostosować go do wagi ciała, wzrostu, stanu zdrowia i preferencji. Dziś na rynku dostępne są materace z różnych materiałów, których twardość łatwo jest dopasować indywidualnie - materac antyalergiczny może mieć twardość na poziomie 1, 2, 3 lub 4, dzięki czemu jest dostępny dla każdego niezależnie od wieku, wagi czy wzrostu.

Materac H1

To najbardziej miękki materac. Materace tego typu przeznaczone są dla dzieci oraz osób o drobnej posturze do 60 kg wagi. Zalecane są też osobom zmagającym się ze słabym krążeniem. Nie są odpowiednie dla tych, którzy mają skrzywienia kręgosłupa, gdyż brak odpowiedniego podparcia może je pogłębiać.

Materac H2

Średniej twardości przeznaczony jest dla osób o przeciętnej wadze od ok. 60 do 80 kg. Jest to najwygodniejsza i najzdrowsza twardość dla przeciętnej osoby. Materac H2 jest odpowiedni do spania w różnych pozycjach i sprawdza się doskonale w przypadku par. Najlepsze w tej kategorii są materace piankowe, których technologia sprawia, że ciężar ciała równomiernie się rozkłada, więc dysproporcja wagi pomiędzy dwiema osobami nie jest przeszkodą.

Materac H3

Twardszy materac, który ma w swoim składzie warstwę z włókna kokosowego. Jest polecany osobom do 100 kg wagi, więc odpowiedni dla mężczyzn. Sprawdzi się także każdemu, kto ma problem z kręgosłupem i nie może sypiać na miękkim podłożu. Materac H3 nie jest polecany osobom z chorobami układu krążenia, gdyż mogą u nich wystąpić drętwienia kończyn.

Materac H4

Najtwardsze materace, odpowiednie dla osób ważących powyżej 100 kg. Niektóre osoby lubią spać na twardej powierzchni, w takim wypadku materac H4 również może być dobrym wyborem.

Mam za miękki materac - co zrobić?

Powodów, dla którego materac jest za miękki może być kilka. W pierwszej kolejności zastanów się czy Twój materac nie jest już zużyty. Żywotność przeciętnego modelu to około 10 lat. Jeżeli posiadasz starszy materac, który był intensywnie użytkowany, pora na zmianę. Jeżeli jednak nie jesteś przygotowany na nagły dodatkowy wydatek lub posiadasz stosunkowo nowy materac H1, istnieją proste sposoby na utwardzenie go. Co więcej są one na tyle nieinwazyjne, że bez obaw możesz je zastosować na cudzym materacu, na przykład w wynajętym mieszkaniu.

Jak utwardzić materac? Mata kokosowa

Jednym ze sposobów na utwardzenie zbyt miękkiego materaca jest umieszczenie pod jego pokrowcem maty kokosowej. Jest to materiał stosowany w materacach, pozyskiwany z naturalnych włókien kokosa. Zaletą tego rozwiązania jest cena, ponieważ matę o wymiarach 160x200 cm można nabyć w bardzo korzystnej cenie nie nadwyrężając domowego budżetu. Wyprodukowana z naturalnego materiału jest też ekologiczna i hipoalergiczna. Zapewnia cyrkulację powietrza, dlatego materac pod nią nie jest narażony na zniszczenia np. pod wpływem wilgoci. Mata kokosowa jest stosunkowo twarda. Warto przetestować takie rozwiązanie, ale osobom lubiącym stosunkowo miękkie materace niekoniecznie przypadnie ono do gustu.

Nakładka na materac - dlaczego warto?

Innym sposobem na utwardzenie materaca jest zakupienie specjalnej nakładki. Można ją wygodnie zaczepić o rogi materaca, by się nie przemieszczała. Sprawdzi się nie tylko w przypadku zbyt miękkiego podłoża, ale również niweluje nierówności, które mogą występować w przypadku rozkładanych tapczanów i kanap. Jest cienka i lekka. Może być wykonana z pianki termoplastycznej lub lateksowej. Polecana jest osobom, które mają problemy z bólami kręgosłupa. Z pomocą nakładki możesz regulować twardość podłoża. Jeżeli posiadasz materac H4 i jest dla Ciebie zbyt twardy, odpowiedni toper sprawi, że poczujesz się, jakbyś kupił materac H2!

Materace piankowe - rewolucyjne rozwiązania!

Jeżeli nie chcesz stosować tymczasowego rozwiązania w postaci nakładki czy maty na materac, sprawdź nowoczesne materace piankowe. Występują w różnych stopniach twardości, a nawet adaptują się do kształtu Twojego ciała! Termoaktywna pianka, z której wykonane są nowoczesne materace, dopasowuje się do ciała pod wpływem nacisku i ciepłoty. Sprawia to, że materac układa się w indywidualnie dopasowany do sylwetki kształt dając możliwość zupełnego rozluźnienia mięśni i niekwestionowany komfort snu. Dla miłośników twardszych materacy lepsze będą materace piankowe wysokoelastyczne. Ich budowa sprawia, że są odczuwalnie twardsze. W użytkowaniu przypominają materace sprężynowe, więc polecane są zwolennikom tradycyjnych rozwiązań. Dzięki nowoczesnej technologii jest możliwe zastosowanie w nich stref twardości, które sprawiają, że każda część ciała jest odpowiednio podparta. Znacznie ułatwia to zmianę pozycji i jest doskonałym rozwiązaniem dla par śpiących razem na jednym materacu. Ich zaletą jest również większa odporność na odkształcenia.

Materac antyalergiczny z pianki lateksowej

Najlepszym rozwiązaniem dla alergików jest materac antyalergiczny z pianki lateksowej. Jest to materiał wysoce hipoalergiczny. Dzięki porom, podłoże “oddycha”, więc nie rozwijają się w nim roztocza. Powłoka z lateksu stosowana jest również w materacach ortopedycznych, dlatego materace piankowe z lateksem są odpowiednie dla każdego - nawet dla osób mających problemy z kręgosłupem. Ponadto jest to materiał odporny na uszkodzenia i odkształcenia. Bez względu na to czy wybierzesz materac H1 czy lubisz twarde podłoże do spania, znajdziesz materace lateksowe o różnym poziomie twardości.

Komfortowy sen jest ważny i ma niebagatelny wpływ na zdrowie, dlatego warto zainwestować w materac o odpowiedniej twardości. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek, w prosty sposób utwardź swój materac i przekonaj się, że warto dla lepszego komfortu snu!


Komentarze