Spis treści:
Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Latem, kiedy przyjemnie jest posiedzieć wieczorem na tarasie oraz spać przy otwartych oknach, te małe owady nie tylko brzęczą nad uchem, ale też kąsają, zostawiając swędzące bąble. Jak je odstraszyć? Przedstawiamy 5 skutecznych domowych sposobów na komary!
Ugryzienia komarów – czy są groźne?
Występujący w Polsce komar brzęczący (culex pipiens) nie jest groźny dla człowieka. Nie przenosi chorób zakaźnych, a jego ukąszenia nie pozostawiają nic poza niewielkim swędzącym bąblem na skórze. Przypadki uczuleń zdarzają się naprawdę rzadko, ale mimo to komary nie są pożądanymi gośćmi w naszych domach. Swędzące ślady po ukąszeniach i bzyczenie przy uchu skutecznie utrudniają relaks na świeżym powietrzu czy zasypianie. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak odstraszyć komary.
Co przyciąga komary?
Komary pojawiają się głównie latem i utrudniają spędzanie wieczorów na świeżym powietrzu, ale także zasypianie w nocy. Co je przyciąga? Przede wszystkim najwięcej tych owadów pojawia się w okolicy wód stojących czy bagien, gdyż właśnie tam się rozmnażają. Jeżeli więc nie chcesz mieć komarów w ogrodzie, zrezygnuj z oczek wodnych czy basenów.
Komary, jak wiele innych nocnych owadów, przyciąga sztuczne światło, dlatego przed zapaleniem lamp w mieszkaniu warto zamknąć okna. Nietrudno zauważyć, że niektórzy ludzie są bardziej narażeni na ukąszenia komarów. Nie jest w 100% wyjaśnione, co o tym decyduje. Wiadomo jednak, że komary przyciąga zapach potu, a właściwie jego składników, głównie kwasu mlekowego. Z tego powodu osoby aktywne fizycznie są dla komarów atrakcyjniejsze. Latem bardziej się pocimy, dlatego chcąc uniknąć ukąszeń, warto zachować wzmożoną higienę.
Moskitiera w oknach na komary
Najprostszym, a zarazem jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z komarami w sypialni jest zapobieganie temu, aby przedostały się do domu. Zamontowanie moskitier sprawi, że okna będą mogły być uchylone przez całą noc, a owady nie dostaną się do środka. Siatkę na komary kupisz już za kilka złotych, a montaż jest niezwykle prosty. Wiele moskitier przykleja się do ramy okna za pomocą dołączonych do zestawu taśm samoprzylepnych.
Jeżeli zostawiasz otwarte drzwi balkonowe lub wyjściowe do ogrodu, pamiętaj, aby zamontować moskitiery także tam. Na balkon czy taras warto zastosować moskitiery w formie opuszczanych rolet lub rozsuwanych na specjalnych listwach zasłonek. Dzięki temu rozwiązaniu spokojnie spędzisz wieczór na świeżym powietrzu, a komary nie będą kąsać.
Rośliny odstraszające owady
Jednym z naturalnych i domowych sposobów na komary jest posadzenie odpowiednich roślin. Niektóre z nich wydzielają substancje odstraszające owady. Postaw na parapecie w sypialni doniczkę z komarzycą, kocimiętką lub lawendą i ciesz się nocą bez komarów. Warto także umieścić te rośliny na balkonie lub tarasie, by móc spokojnie spędzać na nim wieczory. Delikatne działanie odstraszające komary mają też bazylia i mięta. Te zioła nie tylko zniechęcą owady do przylatywania w okolice Twojego domu, ale także przydadzą się w kuchni.
Dym na odstraszenie komarów
Komary nie przepadają za dymem, dlatego warto zapalić świeczki, by je odgonić. Ten sposób sprawdzi się kiedy chcesz posiedzieć na tarasie lub balkonie wieczorem. Dodatkowo tworzy klimatyczny nastrój. Dodatkowo warto skropić świeczkę sokiem z cytryny. Komary nie lubią zapachu cytrusów, więc ten patent je zniechęci. Innym sposobem jest podpalenie kawy lub liści laurowych, których zapachu komary nie znoszą. Na rynku dostępne są także specjalne świece i kadzidełka, których zadaniem jest odstraszanie komarów.
Olejki eteryczne na komary i owady
Olejki eteryczne to mocno skoncentrowane mieszaniny naturalnych związków chemicznych o intensywnym zapachu. Owady mają doskonały węch, dlatego odstrasza je zbyt silna woń tych substancji. Najlepsze działanie przeciw owadom mają m.in. olejek z drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, eukaliptusowy, lawendowy czy miętowy. Można dodać kilka kropel do topiącego się wosku świecy. Ciepłe powietrze unosi zapach, dzięki czemu olejki są bardziej skuteczne.
Innym sposobem jest posmarowanie rozcieńczonym olejkiem ram okiennych. Zapach odstrasza owady chcące dostać się do wnętrza. Wychodząc na taras czy balkon, można także spryskać odkryte miejsca na skórze domowym sprayem na komary na bazie olejku. Wystarczy już kilka kropel dodanych do wody destylowanej, aby powstała naturalna alternatywa dla sklepowych środków odstraszających. Nie należy jednak używać skoncentrowanego olejku, gdyż może wywołać reakcję alergiczną.
Cebula i ocet przeciw komarom
Ocet i cebulę każdy ma w domu. Komary szczególnie nie lubią zapachu tych produktów spożywczych. Jeżeli chcesz je odstraszyć w nocy, połóż koło łóżka watę lub gąbkę nasączoną octem albo przekrojoną na pół cebulę. Jeżeli przeszkadza Ci ich zapach, możesz umieścić je także tuż przy otwartym oknie, a komary nie wlecą do sypialni. Ten sposób, choć jest skuteczny, ma też swoją wadę – zapach, który zniechęca nie tylko owady, ale także ludzi.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze innymi poradami:
Jak ochłodzić mieszkanie latem?
Jak dbać o podłogi drewniane i panelowe?
Pleśń w mieszkaniu - jak pozbyć się czarnego osadu?
Jak skutecznie walczyć z kurzem w domu?
Komentarze