Spis treści:
W wilgotnych i ciepłych, a także rzadko sprzątanych pomieszczeniach mogą pojawić się niechciani mieszkańcy - owady. Jednymi z popularniejszych są małe muszki przypominające ćmy. Zwykle występują w łazience i pojawiają się wieczorami. Są to ćmianki. Choć nie powodują większych szkód, nie powinno się ignorować ich obecności. Skąd się biorą ćmianki i jak się ich pozbyć z mieszkania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Ćmianki - jak wyglądają i skąd się biorą w łazience?
Jeżeli zauważysz w łazience małe muszki, które pojawiają się głównie wieczorem i w nocy, to najprawdopodobniej ćmianki. Dorosłe owady mają brązowo-szary kolor i zaokrąglone, skierowane na zewnątrz skrzydła, sprawiające wrażenie pokrytych włoskami. Ich budowa ciała jest raczej krępa. Z wyglądu przypominają ćmy, ale są wielkości małych muszek owocówek. Może się także zdarzyć, że w łazience lub kuchni zauważysz czarne robaczki wychodzące z odpływów. Mogą to być larwy ćmianek, które wykluwają się z jaj złożonych w rurach, a ściślej w zalegającym w nich biofilmie.
W naturalnym środowisku ćmianki żyją w pobliżu wilgotnych miejsc, ponieważ do rozmnażania potrzebują wody. Na ich inwazję najbardziej narażeni są mieszkańcy domów położonych w okolicy podmokłych terenów, jezior czy kanałów. Ćmianki nauczyły się żyć w towarzystwie ludzi, gdzie mają pod dostatkiem pokarmu. Do mieszkań wlatują zwabione światłem i zagnieżdżają się w rurach. Jeżeli zalegają tam resztki jedzenia, owady szybko się rozwijają i rozmnażają. Najczęściej możesz je spotkać w łazience, toalecie lub kuchni.
Czy małe muszki w łazience są zagrożeniem?
Ćmianki nie gryzą i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Bytując w odpływach, toalecie i innych miejscach pełnych bakterii, mogą je jednak roznosić po mieszkaniu. Jest to szczególnie niehigieniczne, jeżeli występują w kuchni i siadają na produktach spożywczych. U osób wrażliwych mogą wywołać zatrucie lub objawy alergiczne. Niewielka ilość owadów nie stanowi zagrożenia, ale warto się ich pozbyć, by się nie rozmnożyły. Obecność małych muszek w mieszkaniu może także wpływać na samopoczucie i jest zwyczajnie nieestetycznym problemem, którego warto się pozbyć.
Jak pozbyć się ćmianek?
Pierwszym krokiem do pozbycia się uporczycych owadów - ćmianek, jest dokładne przeczyszczenie otworów ściekowych - odpływów zlewów, umywalek, wanien czy prysznica. Warto użyć do tego zarówno środków chemicznych, jak i mechanicznie usunąć osad np. szczotką. To właśnie w nim ćmianki składają jaja, z których następnie wykluwają się kolejne owady.
Jednym ze skuteczniejszych środków jest mieszanka enzymów rozkładających tłuszcz i resztki pokarmów. Pozwoli on dokładnie przeczyścić odpływy, a także odleglejsze zakątki instalacji kanalizacyjnej, a przede wszystkim usunie biofilm, którym żywią się larwy ćmianek. Przez kolejne dni po przeczyszczeniu odpływów, warto zachować wzmożoną higienę i sprzątać je codziennie, a następnie dezynfekować środkiem chemicznym lub wrzątkiem. Dzięki temu zyskasz pewność, że zarówno małe muszki przypominające ćmy, jak i bakterie nie przetrają.
Domowe sposoby na ćmianki
Jeżeli nie chcesz używać chemii, dobrym rozwiązaniem przeciw ćmiankom jest zastosowanie domowych środków. Większość z nich zrobisz w domu szybko i niewielkim kosztem. Produkty, które warto wykorzystać to:
- wrzątek,
- soda oczyszczona,
- kwasek cytrynowy,
- sól,
- ocet.
Połączenie gorącej wody z solą, sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym to naturalna, a zarazem skuteczna mieszanka na ćmianki. Warto przelewać nią rury co najmniej raz dziennie przez tydzień, a następnie robić to przy każdym sprzątaniu. Podobnie działa ocet. Nie tylko rozpuszcza zalegające resztki jedzenia, ale także dezynfekuje odpływy i zapobiega namnażaniu się bakterii.
Co robić, by w domu nie pojawiły się ćmianki?
Kiedy już pozbędziesz się ćmianek i nie chcesz, by małe muszki w łazience ponownie się pojawiły, zachowaj odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim staraj się dbać o czystość łazienki, toalety, a także kuchni. Wszystkie odpływy znajdujące się w domu należy regularnie czyścić, aby wewnątrz rur nie gromadził się osad. Warto również raz dziennie przelewać je wrzątkiem z solą, roztworem sody oczyszczonej lub octu. To bezpieczne i naturalne środki, które nie zagrażają zdrowiu ani środowisku.
Dobrą praktyką jest także unikanie wyrzucania do zlewu resztek pokarmów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zebranie ich i umieszczenie w odpowiednim pojemniku na odpady. Do zlewu nie powinno się także wylewać oleju po smażeniu, który stygnąc, twardnieje i przyczynia się do powstawania trudnego do usunięcia osadu w rurach. Żywią się nim nie tylko owady takie jak ćmianki, ale także bakterie niebezpieczne dla zdrowia. W kuchni oprócz odpływów warto zadbać o czystość okapu, na którym może gromadzić się wilgoć i tłuszcz, a także pojemników na śmieci.
Żeby małe owady przypominające ćmy nie pojawiały się w łazience, należy regularnie i dokładnie sprzątać to pomieszczenie. Odpływy wanien, umywalek, prysznica, a także te umieszczone w podłodze powinny być sprzątane co najmniej raz w tygodniu. Jeżeli natomiast zauważysz, że woda spływa wolniej, warto zastosować udrażniacz, który rozpuści zalegające w rurach włosy, resztki środków chemicznych i brud. Powinno się również osuszać odpływy po skorzystaniu z łazienki i zapewnić odpowiednią wentylację w tym pomieszczeniu.
Komentarze