Spis treści:
Vintage oznacza zamiłowanie do starych mebli i przedmiotów, wnętrz z charakterem czy tzw. duszą. Nie ogranicza się konkretnymi zasadami – sam je wyznacza. Zwolennicy doceniają go za różnorodność oraz swobodę aranżacji. Mieszkanie urządzone w tym stylu to niezwykle przytulna przestrzeń, w której wspaniale się wypoczywa.
Styl vintage czy retro – różnice
Mówiąc o vintage, należy podkreślić, że w aranżacji nie chodzi o zagospodarowanie pomieszczenia przy użyciu starych mebli. Liczy się przede wszystkim kreatywność, niebanalność, a także odważne podejście do architektury wnętrz. Niemniej styl opiera się na oryginalnych rozwiązaniach wprowadzanych do współczesnych mieszkań. W zależności od zasobów finansowych poszczególne elementy mogą być nowe, co za tym idzie, nierzadko drogie, albo tanie. Zdobycie egzemplarza z drugiej kategorii wiąże się z olbrzymią satysfakcją, ponieważ to „perełki” upolowane na wyprzedażach garażowych, na pchlich targach czy w komisach.
W odróżnieniu od vintage styl retro mieszkanie urządza przy pomocy wyposażenia stylizowanego na lata 70., 60. czy nawet 50., łącząc je z nowoczesnymi. Charakterystyczne dla niego kanapy, szafy czy stoły powstają obecnie, a w kolejnych etapach produkcji przechodzą proces postarzania. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieszkać w klimatycznych wnętrzach, ale wolą być pierwszymi właścicielami swoich mebli.
Styl retro wnętrza – pomysły
Vintage budzi zainteresowanie osób z romantycznym uosobieniem, miłośników dawnych trendów. Często decydują się na niego ludzie pragnący stworzyć przestrzeń z klasyczną atmosferą, zmienić ją w przytulną strefę wypoczynkową. Uzyskują ten efekt dzięki stonowanym, dyskretnym kolorom ścian oraz dodatków. W ich mieszkaniach dominują beże, biel, jasna zieleń czy jasny brąz, a także popielaty róż czy jasnoniebieski. Sięgają po tkaniny stylizowane na stare, wyblakłe oraz po wzory kwiatowe.
Jakie meble pojawiają się w domach wielbicieli stylu vintage? Aby zaprojektować aranżację z akcentami retro, warto znaleźć w niej miejsce np. dla szafy przesuwnej z lustrem, masywnej komody oraz wygodnej sofy z dużymi poduszkami. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w małym pomieszczeniu – lustro wizualnie je powiększy. W salonie w stylu vintage będzie świetnie wyglądać również stolik kawowy na wysokich nóżkach, z wybarwieniem w kolorze ciemnego jesionu. W połączeniu z klasyczną kanapą oraz dużą ilością zieleni nada wnętrzu i intymność.
Przytulne mieszkanie w stylu retro inspiracje
W stylu retro, czyli niesztampowo, ale z charakterem, można urządzić nie tylko salon, lecz również sypialnię. Ów trend pasuje do niej idealnie, dzięki niemu pomieszczenie staje się przytulne, nabiera też świeżości. Sypialnia będzie prezentować się wyjątkowo, gdy zagości w niej szafa przesuwna w kolorze drewna (np. dębu sonoma), a także wykonane z drewna łóżko o klasycznej konstrukcji. Do tego wystarczy dodać wzorzystą tapetę albo kolorowe plakaty w antyramach, aby uzyskać unikatowy wystrój vintage.
Ten specyficzny styl bardzo podoba się użytkownikom, co w ogóle nie dziwi, zważywszy na jego potencjał. Przypadnie do gustu każdemu, kto nie chce wtórnego wnętrza rodem z katalogu, lecz marzy o wyjątkowej przestrzeni, która pasuje do jego osobowości.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:
Styl GlamourJak nie przesadzić z elegancją
Trend: Butelkowa Zieleń We Wnętrzach
Jak wybrać idealną szafkę RTV do kina domowego?
Jak funkcjonalnie umeblować przedpokój?
Nowoczesne sofy do salonu
Pokój dla nastolatka – sypialnia czy coś więcej?
Kiedy dziecko staje się nastolatkiem… Urządzamy pokój młodzieżowy
Klasyczne łóżko czy rozkładana sofa?
Jak wprowadzić minimalizm do salonu?
Styl Prowansalski w Nowoczesnym Wydaniu: Sielsko i Romantycznie
Pokój gościnny – przeżytek czy potrzebne pomieszczenie?
Jaka powinna być szafa do przedpokoju?
Wzrost maksymalizmu we wnętrzach
Jakie rozwiązania powinny znaleźć się w każdej szafie?
Jakie meble wybrać do pokoju dla gości?
Ława – niezbędny element aranżacji salonu
Zagłówek do łóżka – estetyczny i praktyczny dodatek do sypialni
Wady i zalety łóżka piętrowego
Urządzamy kuchnię w stylu angielskim
Jak dobrać kształt stołu do pomieszczenia?
Komentarze