Spis treści:
- „Brudna kuchnia” – na czym polega to rozwiązanie?
- Dwie kuchnie w domu – czy warto?
- Brudna kuchnia – kiedy się sprawdzi?
- Brudna kuchnia – jak ją urządzić?
- Druga kuchnia w mieszkaniu – wybierz odpowiednie miejsce
- Dwie kuchnie w domu – czy to rozwiązanie ma wady?
- Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze kuchnią:
Kuchnia lśniąca czystością to marzenie każdej pani domu. Jest to jednak przede wszystkim pomieszczenie robocze, w którym przygotowujemy posiłki kilka razy dziennie. Z tego powodu szybko pojawia się bałagan. Brudna kuchnia to nowy trend, który podbija rynek wnętrzarski. Czym jest to rozwiązanie i czy warto mieć je u siebie? Sprawdź!
„Brudna kuchnia” – na czym polega to rozwiązanie?
Brudna kuchnia to tak naprawdę robocza kuchnia, w której wykonuje się „brudne” prace, takie jak dłuższe gotowanie czy zmywanie. Może być połączona ze spiżarnią, umożliwia także wyciszenie strefy mieszkalnej poprzez ukrycie hałasujących sprzętów. Decydując się na to rozwiązanie, warto mieć na uwadze, że w projekcie domu potrzebne są właściwie dwie kuchnie – robocza oraz „czysta”, reprezentacyjna.
Choć ten pomysł wydaje się ekstrawagancki, nie jest nowością. Dwie kuchnie funkcjonowały już w poprzednich wiekach na wsiach, gdzie istniał pewien podział prac. Wewnątrz domu mieściła się kuchnia z piecem, który służył głównie zapewnieniu ciepła, ale podgrzewano na nim także wcześniej przygotowane potrawy. Druga kuchnia nazywana często letnią znajdowała się na zewnątrz. To tam wykonywane były „brudne” prace, takie jak skubanie piór, dzielenie mięsa, przygotowywanie przetworów na zimę czy gotowanie mięsa, bigosu i zup. A szafki kuchenne znajdziesz u nas tutaj.
Dwie kuchnie w domu – czy warto?
Kuchnia w domu jest pomieszczeniem intensywnie eksploatowanym. Kilka razy dziennie przygotowujemy posiłki, co wymaga późniejszego sprzątania po nich, a nie zawsze jest to priorytetem. Czasami trudno jest utrzymać idealny porządek w tej strefie, co staje się problematyczne przy kuchni otwartej na salon. W przypadku niezapowiedzianej wizyty gości czy nawet dla własnego komfortu dobrze mieć czystą, estetycznie wyglądającą kuchnię, jednak utrzymanie w czystości tego pomieszczenia jest wyzwaniem.
Brudna kuchnia – kiedy się sprawdzi?
Zorganizowanie w domu kuchni roboczej ukrytej za czystą kuchnią reprezentacyjną wymaga przede wszystkim miejsca. Najlepiej sprawdzi się w domach z kilku powodów. Po pierwsze już na etapie pomysłu można ją uwzględnić w projekcie, a po drugie wymaga dodatkowego miejsca, o które dużo trudniej w mieszkaniu w bloku. Jest to także rozwiązanie odpowiednie dla osób, które dużo gotują lub pieką, a nie mają czasu lub chęci na ciągłe sprzątanie kuchni. Zestawy mebli do kuchni.
Osobną kuchnię doceni też każdy, kto lubi uporządkowane i estetyczne wnętrza. W otwartym na salon aneksie kuchennym przygotujesz kawę dla gości czy szybkie śniadanie, co nie wymaga długiego sprzątania, a w kuchni roboczej możesz ugotować większy obiad dla rodziny czy przygotować wiele przekąsek na przyjęcie, nie przejmując się bałaganem. Dodatkowa kuchnia sprawdzi się także u osób wrażliwych na zapachy gotowania czy hałasy dochodzące z kuchni.
Brudna kuchnia – jak ją urządzić?
Brudna kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna, ale nie musi być reprezentacyjna. Z tego powodu wybierając meble, warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności ich trwałość i praktyczność, a dopiero na końcu design. Niezbędnym elementem jest duży blat roboczy z wytrzymałego materiału. Najlepiej wybrać konglomerat kwarcowy, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, przebarwienia i wysoką temperaturę, a ponadto nie wymaga pielęgnacji.
Jeżeli kuchnia robocza połączona jest ze spiżarnią, warto też zadbać o dużą ilość miejsca do przechowywania, a także lodówkę z pojemną zamrażarką. W brudnej kuchni nie może również zabraknąć zlewu do mycia większych naczyń czy warzyw. Jeżeli chcesz wyciszyć strefę mieszkalną, umieść tam też zmywarkę, by nie słyszeć jej pracy w salonie. Kolejnym ważnym aspektem jest oświetlenie. Przestrzeń robocza w kuchni musi być jasna, by ułatwić i usprawnić pracę. Nad blatem nie może zabraknąć jasnych lamp. Niezbędna jest również dobra i sprawna wentylacja.
Druga kuchnia w mieszkaniu – wybierz odpowiednie miejsce
Już na etapie projektowania domu należy wybrać umiejscowienie zarówno głównej kuchni, jak i tej dodatkowej. Dawniej kuchnię roboczą urządzano z dala od strefy mieszkalnej np. piwnicy, gdzie znajdowała się także spiżarnia. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala pozbyć się hałasów i zapachów gotowania ze strefy dziennej. Wadą takiego położenia jest jednak to, że przyniesienie przygotowanych tam potraw do jadalni może stanowić wyzwanie.
Innym rozwiązaniem jest umieszczenie kuchni brudnej i czystej obok siebie. Oddzielone drzwiami przestrzenie można w razie potrzeby połączyć, więc ta opcja jest wyjątkowo praktyczna. W nowoczesnych domach coraz częściej stosuje się także łączenie roboczej kuchni z garażem. To idealne miejsce do „brudnych” prac takich jak przygotowanie przetworów, mycie warzyw, a ponadto ułatwia np. przyniesienie zakupów z samochodu.
Dwie kuchnie w domu – czy to rozwiązanie ma wady?
Choć brudna kuchnia wydaje się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, nie wszędzie się sprawdzi. Jej wykonanie wymaga przede wszystkim dużo więcej miejsca w domu, ale także większych nakładów finansowych. W czystej, reprezentacyjnej kuchni znajdują się przeważnie wszystkie niezbędne sprzęty, ale w brudnej też nie może zabraknąć płyty indukcyjnej do gotowania czy zlewu.
Ze względu na to, że przenoszenie produktów między dwoma pomieszczeniami nie byłoby praktyczne, w brudnej kuchni musi się znaleźć także lodówka. Już same meble kuchenne są sporym wydatkiem. Chcąc, by kuchnia robocza była funkcjonalna, warto zainwestować w systemy cargo. Zbudowanie dwóch kuchni w domu jest niemałym wydatkiem i wymaga odpowiedniego rozplanowania. Z jednej strony to rozwiązanie wydaje się nieco ekstrawaganckie, jednak nie można zaprzeczyć, że jest funkcjonalne, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność. Jeżeli myślisz o urządzeniu kuchni roboczej w swoim domu, w sklepie internetowym AMDK znajdziesz meble kuchenne w przystępnych cenach.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze kuchnią:
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Komentarze