Spis treści:
- Wymiana poduszki na nową – czy jest konieczna?
- Prać czy wymieniać – jak dbać o poduszkę?
- Jak dbać o poduszki ze sztucznym wypełnieniem?
- Poduszki z pianki termoplastycznej – czy można je prać?
- Jak dbać o poduszkę z wypełnieniem z pierza i puchu?
- Jak przedłużyć żywotność poduszki?
- Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z sypialnią:
Odpowiednio dobrana poduszka znacząco poprawia jakość snu. Pozwala wygodnie oprzeć głowę i utrzymać zdrową pozycję kręgosłupa. Jak każda rzecz stopniowo się zużywa i przestaje spełniać swoją rolę. Jakie sygnały wskazują, że czas wymienić poduszkę? Czy można przedłużyć jej żywotność? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
Wymiana poduszki na nową – czy jest konieczna?
Przeciętny człowiek spędza w łóżku 8 godzin na dobę, wydzielając w tym czasie ok. pół szklanki potu. W tym samym czasie ściera się martwy naskórek, wypadają włosy i wydziela sebum. Wszystkie te zanieczyszczenia pozostają na poduszce. Oczywiście ochrania ją pościel, ale część płynów stopniowo wsiąka głębiej, co w połączeniu z ciepłym środowiskiem stwarza idealne warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Powodują one alergie, a nawet poważniejsze problemy ze zdrowiem, jak m.in. astma oskrzelowa. Zmiana pościeli przynajmniej raz w tygodniu nie wystarczy, by zachować higienę.
Poduszki warto prać, ale nie każdy materiał jest to tego przystosowany. Ponadto zanieczyszczenia to nie jedyny problem. Ludzka głowa waży ok. 2 kilogramów i codziennie ugniata wypełnienie. Używanie poduszki zbyt długo nie tylko jest niehigieniczne. Po jakimś czasie staje się ona coraz mniej elastyczna, a środek zbija się w twarde grudy. Poduszka przestaje podpierać kręgosłup w odpowiedni sposób. Wpływa to nie tylko na jakość snu, a także na zachowanie prawidłowej pozycji kręgosłupa. Wygodne łóżko i materac na nic się zdadzą przy zużytej poduszce.
Prać czy wymieniać – jak dbać o poduszkę?
Wymiana poduszki to nieunikniony krok, ale dobra wiadomość jest taka, że można przedłużyć jej żywotność. Zasady pielęgnacji zależą w dużym stopniu od wypełnienia. Najprościej można je podzielić na naturalne i sztuczne. Te pierwsze zwykle mają wewnątrz pierze, puch lub ich mieszankę. Wypełnień syntetycznych jest nieco więcej. Sztuczny puch może być wyprodukowany z włókien poliestrowych, silikonowych lub lateksowych. Coraz popularniejsze są poduszki z pianki memory, która pod wpływem ciepła dopasowuje się do kształtu głowy, a więc zapewnia jeszcze lepsze jej podparcie i komfort snu.
Jak dbać o poduszki ze sztucznym wypełnieniem?
Poduszki z wypełnieniem z pianki poliestrowej, silikonowej lub lateksowej bardzo łatwo odświeżyć. Zwykle nadają się do prania. Temperatura wody powinna wynosić co najmniej 60°C, chyba że producent zaleca niższą. Warto stosować hipoalergiczny detergent, a najlepiej sodę oczyszczoną, która jest naturalnym i łagodnym, ale równocześnie skutecznym środkiem. Poduszki należy prać co 3–6 miesięcy w zależności od potrzeby. Jeżeli w czasie snu mocno się pocisz, śpisz w łóżku ze zwierzętami albo jesteś alergikiem, lepiej robić to częściej.
Jeżeli masz suszarkę bębnową, poduszki wysuszysz błyskawicznie. Do bębna wrzuć specjalne kulki lub kilka piłeczek tenisowych, które rozbiją wypełnienie. Można je także rozłożyć na płasko, od czasu do czasu strzepując, by rozbić i wymieszać wypełnienie wewnątrz. Mimo regularnego prania poduszki ze sztucznym puchem należy wymieniać co 2–3 lata a niekiedy nawet co roku, gdyż wypełnienie to szybko się zużywa.
Poduszki z pianki termoplastycznej – czy można je prać?
Pianka termoplastyczna to sztuczny materiał nowszej generacji, który pod wpływem ciepła dopasowuje się do ciała. Poduszki z takim wypełnieniem są zdrowsze dla kręgosłupa i wygodniejsze. Ponadto dzięki swoim właściwościom pianka nie wchłania wilgoci, więc jest hipoalergiczna. Jednak poduszki termoplastyczne zużywają się jak inne, a co więcej nie można prać ich w pralce ani ręcznie. Pianka nie powinna zostać w całości zmoczona, gdyż po nasiąknięciu wodą może dokładnie nie wyschnąć.
Jeżeli chcesz wyprać poduszki z pianki termoplastycznej, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie ich do pralni. Zwykle są one sprzedawane w specjalnych pokrowcach, które zabezpieczają środek przed zabrudzeniami. Pokrowce łatwo uprać w pralce według zaleceń producenta i wysuszyć. Po około 3–4 latach poduszka z wypełnieniem termoplastycznym również wymaga wymiany na nową, gdyż stopniowo traci swoje właściwości i przestaje odpowiednio podpierać kręgosłup.
Jak dbać o poduszkę z wypełnieniem z pierza i puchu?
Wypełnienie z puchu lub pierza przez długi czas uważane było za najlepsze. Jest wygodne, a ponadto ekologiczne dzięki naturalnemu pochodzeniu. Z drugiej strony jest ono bardziej podatne na rozwój roztoczy, więc nieodpowiednie dla alergików. Wiele osób wybiera także produkty wegańskie zamiast tych pochodzenia zwierzęcego. Pranie poduszki z pierza jest problematyczne ze względu na bardzo delikatny wkład. Najlepiej namaczać ją przez kilka godzin w wodzie z detergentem, a następnie dokładnie wypłukać.
Aby wyprać poduszkę z wypełnieniem z pierza w pralce, należy wybrać program do puchu lub rzeczy delikatnych. Trzeba także pamiętać o sprawdzeniu wsadu pralki, bowiem wkład naturalny mocno chłonie wodę i robi się ciężki. Wirowanie jest całkowicie zabronione i może zniszczyć puch. Po zakończeniu prania należy delikatnie wycisnąć poduszkę i suszyć ją na płasko. Nie należy używać suszarki bębnowej ani innych źródeł ciepła. Nie powinno się także suszyć poduszki puchowej na słońcu, a w miejscu o stałej temperaturze. Zaleca się wymianę co 3–4 lata. Alternatywą jest wymiana samego wypełnienia. Na rynku działają firmy specjalizujące się w recyklingu puchu i pierza.
Jak przedłużyć żywotność poduszki?
Pranie to jeden ze sposobów na przedłużenie żywotności poduszki. Kolejnym jest stosowanie pokrowców z grubego materiału, które w dużym stopniu zatrzymują zanieczyszczenia. Dużo łatwiej je wyprać niż całą poduszkę, więc można robić to częściej, zachowując większą higienę. Patentem znanym od wieków jest także wietrzenie. Wystawienie poduszek na mróz skutecznie zabija roztocza, a świeże powietrze pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy. Każdego dnia warto także strzepywać poduszkę po wstaniu z łóżka, aby rozbić zbite w grudki wypełnienie. Poduszka odzyska kształt i szybciej wyschnie po nocy.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z sypialnią:
Jak urządzić sypialnie dla dwojga?
Jakie kolory wybrać do sypialni?
Komentarze