Spis treści:
- Beż we wnętrzach - z czym łączyć kolor beżowy
- Jaki odcień beżu wybrać na ściany?
- Beżowe ściany - salon, sypialnia czy łazienka?
- Baza czy dodatki - gdzie najlepiej sprawdzi się beż?
- Z jakim kolorem łączyć beż?
- Beż i biel - styl skandynawski i boho
- Beż i czerń - eleganckie wnętrze glamour
- Zieleń i beż - nieoczywiste połączenie
- Beż i róż - romantyczna aranżacja
- Beż i brąz - stonowana kolorystyka
Beż we wnętrzach - z czym łączyć kolor beżowy
Beż jest naturalnym i uniwersalnym kolorem, pasuje do każdego typu wnętrza i wszystkich pomieszczeń. Możesz stworzyć beżową bazę lub dodatki. Chcesz zaaranżować wnętrze z modnym beżem w roli głównej? Sprawdź z czym go połączyć i jak urządzić przepiękną aranżację!
Jaki odcień beżu wybrać na ściany?
Beż ma wiele odcieni od jasnych kremowych przez piaskowe i jasne brązy. Niektóre odcienie są cieplejsze w gamie żółci i wpadające w morelowy, inne chłodniejsze jak taupe, który jest mieszanką beżu i szarości. Zdecydowanie łatwiejsze w aranżacji i pasujące do różnych wnętrz są jasne i chłodne odcienie beżu. Doskonale rozjaśniają pomieszczenie, są więc idealne do salonu. Chcąc rozświetlić pokój, w którym jest mało naturalnego światła wybierz jasny, zbliżony do ecru odcień beżu. Do pomieszczeń jasnych, w których pragniesz stworzyć przytulną atmosferę, będzie pasował beż wpadający w brąz lub kawa z mlekiem. Mniej polecane są żółtawe beże, do których trudniej dobrać pasujące dodatki.
Beżowe ściany - salon, sypialnia czy łazienka?
Beż jest kolorem uniwersalnym i posiadającym wiele odcieni, w związku z tym pasuje do każdego pomieszczenia. Jasny beż na ścianach optycznie powiększa wnętrze, jest więc doskonałą alternatywą dla bieli. Jest cieplejszy więc łatwiej stworzyć atmosferę przytulności. Jeżeli chcesz, by Twój salon sprawiał wrażenie przytulnego, idealnego do wypoczynku, beż będzie dobrym wyborem. Najmodniejsze są beże w odcieniach taupe, skin beige czy caffe latte.
Beż ma właściwości uspokajające, dlatego idealnie pasuje również do sypialni, w której krzykliwe kolory mogłyby nadmiernie pobudzać. O ile w salonie warto przełamać go dodatkami w innych kolorach, w sypialni może dominować. Kilka odcieni beżu w pokoju sprawi, że będzie on wyglądać stylowo, a równocześnie przytulnie.
Kolor beżowy możesz z powodzeniem zastosować również w łazience czy kuchni. Idealnie współgra on z białą armaturą lub naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień. Beżowe mogą być płytki, fronty mebli czy dodatki. Ten kolor doskonale rozjaśni wnętrze i optycznie je powiększy.
Baza czy dodatki - gdzie najlepiej sprawdzi się beż?
Beżowa baza to tylko jeden ze sposobów na wprowadzenie beżu do wnętrza. Ściany i meble w jasnych odcieniach stwarzają okazję do zastosowania różnokolorowych dodatków, ale równie ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest odwrócenie ról. Beżowe mogą być tylko akcenty lub ozdoby we wnętrzu, na przykład zasłony, dywany czy poduszki dekoracyjne. Najlepiej sprawdzą się przy jasnej bazie np. w kolorze białym lub pastelowym, ale dobrze komponują się również z czernią i wszelkimi odcieniami brązu.
Z jakim kolorem łączyć beż?
Beż można łączyć zarówno z żywymi kolorami jak i stonowanymi odcieniami bieli, szarości czy brązu. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcesz urządzić swoje mieszkanie. Niektóre połączenia kolorów są uniwersalne i możesz odpowiednimi dodatkami zmienić aranżację wnętrza. Sprawdź, jakie są najbardziej klasyczne połączenia.
Beż i biel - styl skandynawski i boho
Beż w połączeniu z bielą tworzy stonowaną, jasną bazę idealną dla wnętrz minimalistycznych. Te dwa kolory możesz wykorzystać tworząc aranżację w stylu skandynawskim lub hygge. Jasne, przestronne przestrzenie przełamane delikatnymi akcentami i naturalnymi materiałami są bardzo przytulne. To połączenie kolorów sprzyja odpoczynkowi, jest więc doskonałe do salonu i sypialni. Biel z beżem pasuje również do wnętrz w stylu boho. Wystarczy wzbogacić wnętrze akcentami z drewna, rattanu, makramy, by otrzymać modne i stylowe wykończenie.
Beż i czerń - eleganckie wnętrze glamour
Połączenie beżu i czerni jest równie stonowane, co zestawienie z bielą, jednak tworzy zupełnie inny efekt. Czerń we wnętrzach wprowadza nutkę luksusu i elegancji. W połączeniu z beżem wnętrze jest rozjaśnione i ocieplone. Czarno-beżowe wnętrze jest idealne do stylu glamour. Można je wzbogacić złotymi elementami w postaci chromowanej złotej lampy, ramy lustra czy żyrandola. To połączenie kolorów również najlepiej sprawdzi się w salonie lub sypialni.
Zamiast czerni z beżem połączyć można inny ciemny kolor, na przykład granat, grafit lub ciemny niebieski. We wnętrzu może dominować dowolna barwa. Jeżeli beż obecny jest na ścianach i ozdobach, meble mogą być w odcieniu ciemniejszym. Dobrze sprawdzi się też odwrócenie ról i zastosowanie jedynie czarych akcentów dekoracyjnych do beżowej bazy.
Zieleń i beż - nieoczywiste połączenie
Zestawienie beżu z zielenią może się na pierwszy rzut oka wydać niemożliwe, jednak w rzeczywistości te dwa kolory współgrają ze sobą idealnie. Zielony ma wiele odcieni, a kilka z nich tworzy z beżem najefektowniejsze połączenie. W stylu glamour sprawdzi się butelkowa zieleń, która w aranżacjach może zastąpić czerń. Nie jest tak ciężka i przytłaczająca, więc z powodzeniem można zastosować ją nawet na ścianie. W połączeniu ze złotymi dodatkami, jest idealna do salonu.
Kolejną barwą współgrającą z beżem jest szaro-zielony odcień, który znalazł się w palecie modnych w 2023 roku kolorów natchnienia firmy Akzo Nobel. Ten odcień przypominający naturalną zieleń roślin, pasuje do wnętrz bardziej minimalistycznych, inspirowanych naturą. Oba te kolory są stonowane i przygaszone, więc idealnie do siebie pasują. Najlepiej będą wyglądać w towarzystwie drewnianych lub rattanowych mebli i roślin doniczkowych. To połączenie pasuje także do wnętrz w stylu vintage.
Beż wygląda bardzo dobrze również w towarzystwie koloru miętowego lub morskiego. Połączenie chłodnych pastelowych barw z beżem pasuje do nowoczesnego salonu i sypialni, ale również do łazienki i pokoju dziecięcego.
Beż i róż - romantyczna aranżacja
Osobom lubiącym styl romantyczny z pewnością przypadnie do gustu połączenie beżu z różem. Najlepiej w tej roli sprawdzi się pudrowy lub brudny róż w chłodnym odcieniu. Takie zestawienie można wykorzystać w salonie. W połączeniu z bielą, ażurowymi ozdobami, koronkami czy lekkimi firankami nabierze on uroczego i romantycznego charakteru.
Różowy i beż będą także dobrym pomysłem na aranżację sypialni. Beżowa baza może zostać przełamana przez akcenty w kolorze różowym - narzutę na łóżko, poduszki czy miękki dywanik. To połączenie jest także idealne do pokoju dla dziewczynki.
Beż i brąz - stonowana kolorystyka
Beż dobrze komponuje się z podobnymi odcieniami, takimi jak brąz czy szary. Wnętrze przesycone paletą podobnych odcieni może jednak wydawać się mdłe i bez wyrazu. Połączenie beżu i brązów będzie wyglądać znakomicie, kiedy wzbogacisz beżową bazę meblami i dodatkami z naturalnych materiałów. Naprawdę przytulne są wnętrza, w których dominują sprzęty drewniane lub obite naturalną skórą. Do beżu pasują także wzory zwierzęce, kamienna ściana czy dywan z owczego runa.
Beż jest kolorem uniwersalnym i pasującym do prawie każdej aranżacji. Można go łączyć z dowolnymi kolorami oprócz odcieni żółci, pomarańczy i zbyt nasyconego różu. Należy jednak pamiętać, by dobierać tony chłodne lub ciepłe. Zainspiruj się i wprowadź modny beż do swojego wnętrza!
Komentarze