Ze względu na zbliżający się okres świąteczno- noworoczny informujemy, że terminy realizacji zamówień mogą ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

10 roślin łatwych w uprawie – żywa ozdoba domu

10 roślin łatwych w uprawie – żywa ozdoba domu

Rośliny doniczkowe są popularną ozdobą wnętrza. Ocieplają aranżację, dodają uroku, a ponadto oczyszczają powietrze, pochłaniając szkodliwe substancje i produkując tlen. Nie każdy jednak ma rękę do roślin. Przedstawiamy 10 mało wymagających i łatwych w uprawie propozycji dla zapominalskich lub zapracowanych.

Popularne kaktusy – ozdoba wnętrza

Bez wody większość roślin usycha. Jeżeli jesteś osobą zapominalską, zapracowaną lub często wyjeżdżasz i nie masz czasu podlewać swoich roślin, postaw na kaktusy.  Pochodzą one z terenów pustynnych, więc potrafią magazynować wodę i dobrze znoszą suszę. Rodzina obejmuje wiele gatunków, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Kaktusy wyglądają efektownie, mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary, a przede wszystkim nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. To doskonała propozycja, by uatrakcyjnić i ozdobić wnętrze.

Sukulenty – niewymagające rośliny doniczkowe

Jeżeli kolczaste kaktusy do Ciebie nie przemawiają, świetną opcją są pokrewne im sukulenty. Są do siebie podobne zarówno pod względem pochodzenia, jak i preferowanych warunków. Wśród wielu gatunków, wybraliśmy najciekawsze z wyglądu lub wyróżniające się ciekawymi właściwościami. Sukulenty są mało wymagające, a stanowią przepiękną ozdobę wnętrza.

Aloes – roślina lecznicza

Aloesy są znanymi roślinami z gatunku sukulentów. Magazynują wodę w swoich grubych liściach, dzięki czemu bez podlewania wytrzymują nawet długie tygodnie. Dodatkowo mają różne prozdrowotne właściwości. Miąższ aloesu działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dzięki czemu przyspiesza gojenie ran. Ponadto wspaniale nawilża skórę i włosy, dlatego warto zastosować go do przygotowania maseczek. Można go również spożywać. W tej formie poprawia odporność i wspomaga trawienie.

Kamienna róża

To sukulent, którego liście tworzą kulisty kształt przypominający rozkwitnięty kwiat róży. Ponadto przyjmują one niebieskawą barwę, co dodaje „kamiennego” wyglądu. Roślina ta prezentuje się bardzo ciekawie i z pewnością ozdobi wnętrze. Latem można umieścić ją na tarasie czy skalniaku w ogrodzie, gdyż lubi ona wysokie nasłonecznienie.

Starzec Rowleya

To sukulent pochodzący z półpustynnych obszarów Afryki. Spośród innych roślin wyróżnia go wygląd liści, które mają kształt kulek. Z tego powodu inną nazwą starca jest „sznur pereł”. Kuliste liście służą roślinie do magazynowania wody, dlatego starzec nie potrzebuje częstego podlewania. Świetnie wygląda w połączeniu z ozdobną doniczką w kształcie głowy, ponieważ zwisające pędy przypominają włosy.

Grubosz – drzewko szczęścia

Jest to roślina z rodziny sukulentów pochodząca z Afryki. Swoją nazwę zawdzięcza grubym mięsistym liściom i łodygom, w których magazynuje wodę. Idealna propozycja dla osób zapominalskich, które nie pamiętają o regularnym podlewaniu. Nawet tygodnie bez wody go nie uszkodzą, należy jednak uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę – drzewko szczęścia nie lubi przelewania, od którego mogą zacząć mu gnić korzenie.

Wężownice (sansewierie)

To cała grupa roślin z rodziny sukulentów, które łączy wspólna cecha – długie, mięsiste i grube liście. Znane również pod nazwą „język teściowej” rośliny są bardzo łatwe w utrzymaniu i odporne na różne warunki, więc sprawdzą się u każdego, kto nie ma specjalnej ręki do kwiatów. Sansewierie wyglądają bardzo efektownie ze względu na długie, prążkowane liście. Ponadto rośliny te oczyszczają powietrze z toksyn, więc działają także prozdrowotnie. 

Zamiokulkas

Roślina długowieczna, odporna na trudne warunki, takie jak małe nasłonecznienie, brak wody czy szkodniki. Z tego powodu zamiokulkas zyskał nawet przydomek „żelaznej rośliny”. Pochodzi z tropikalnych lasów, ale dobrze reaguje na różnorodne warunki, dlatego idealnie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Ponadto tego charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem. Grube, ciemnozielone i błyszczące liście sprawiają, że prezentuje się wyjątkowo. Interesująca jest szczególnie odmiana raven, której liście wydają się wręcz wpadające w czerń.

Zielistka

Roślina popularna w polskich domach od lat. Nie ma wielkich wymagań, a dodatkowo szybko się rozrasta, tworząc wspaniałe zwisające kaskady. Z wyglądu przypomina trochę trawę. Jej soczysto–zielone liście z beżowym paskiem wyglądają efektownie, szczególnie jeśli zawiesisz lub postawisz na wysokości. Dodatkowo zielistka ma właściwości oczyszczające powietrze z toksyn i wyłapujące kurz.

Nolina czyli noga słonia

Roślina o bardzo ciekawym kształcie. Pochodzi z Meksyku, gdzie panuje suchy klimat, dlatego ma zdolność magazynowania wody. W przeciwieństwie do wielu znanych gatunków przechowuje odżywczą ciecz w łodydze, na której wytwarza się charakterystyczne zgrubienie. Od niego pochodzi potoczna nazwa – tworzący się pień przypomina nogę słonia. Z czubka pnia wyrasta z kolei kępka wąskich liści, które wyglądają jak źdźbła trawy. Oryginalność rośliny i jej niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że jest idealną propozycją w naszym zestawieniu.

Oplątwa

To roślina naprawdę wyjątkowa pod wieloma względami. Nie potrzebuje nawet doniczki, gdyż jej korzenie są skąpe i w naturalnym środowisku służą tylko do przyczepiania się do podłoża. Roślina pochodzi z terenów tropikalnych, gdzie rośnie na drzewach. Nie jest jednak pasożytem. Przystosowała się do pobierania wody oraz składników odżywczych z powietrza.  Dzięki temu można ją umieścić w dowolnym miejscu. Najczęściej wiesza się ją w metalowych koszyczkach lub wkłada w ozdobne szklane pojemniki. Sposoby na nawodnienie oplątwy są dwa. Pierwszym z nich jest regularne zraszanie. Osobom zapracowanym spodoba się pewnie drugi sposób, czyli kąpiel. Raz na tydzień roślinę należy zanurzyć w wodzie i pozostawić na kilkadziesiąt minut. Pobierze ona tyle wody, ile potrzebuje. Następnie trzeba pozostawić ją do wyschnięcia.


Komentarze